Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

„Daj každému dňu šancu, aby sa stal najkrajším dňom tvojho života.“ (Mark Twain)

Splnil sa mi môj sen. Vlastne, splnilo sa mi ich niekoľko. Dnes vám chcem priblížiť len jeden z nich. Vlastne sú dva v jednom veľkom. Splnil mi ho človek, ktorého nadovšetko milujem. On ma učí, ako sa dívať na svet krajším pohľadom. Z tej lepšej stránky. Okrem toho mi ukázal (a ukazuje) nádherné kúty tohto sveta.
Boli časy, keď som voľný čas trávila doma a bola smutná. Túžila som cestovať a spoznávať svet. Predstavovala som si, ako navštevujem majestátne hrady, zámky, šľachtické sídla a tajomné zákutia prírody. Moja túžba bola ochutená horkosťou, slzami a smútkom. V kútiku duše som však dúfala, že sa vyplní. Verte, či nie, môj sen sa stal skutočnosťou. Vlastne, splnili sa mi oba. Dostala som úžasného priateľa, ktorý má túžby podobné tým mojim. Som šťastná a veľmi vďačná.
Odvtedy, čo ho poznám, sa každý víkend nesie v duchu poznávania a cestovania. Myslíte si, že to je finančne náročné? Možno to nie je lacná záležitosť, ale keď človek chce, všetko sa dá. Nefajčíme, nepijeme a obaja sa snažíme privyrobiť si popri práci. Tak stíhame šetriť, slušne žiť a cestovať.
Našou obľúbenou lokalitou je susedná Morava. Milujeme pokoj sálajúci z malých dediniek a mestečiek. Máme radi srdečnosť ľudí, ktorí žijú inak ako my. Naši susedia si vedia užívať život. Možno nemajú veľa, ale žijú tak, aby život bol pekný a zaujímavý. Na rozdiel od nás, Slovákov. Nechcem všetkých hádzať do jedného vreca, ale takto to vnímam - Neustále sa ženieme za peniazmi a majetkom. Predbiehame sa so susedom v tom, kto má lepšie auto alebo honosnejší dom. Našimi typickými povahovými črtami sú závisť a ohováranie. Ženieme sa za peniazmi, úspechom či majetkom. Na úkor všetkého – zdravia, rodiny i zážitkov. Zabúdame si uvedomovať, že život je príliš krátky a nie je len o peniazoch, hoci sú dôležité. Nepopieram.
Zabúdame na to, že prechádzka do prírody, ktorá je na Slovensku prekrásna, je zadarmo. Pohľad na zelené lúky plné kvetov, horské bystrinky, osviežujúci tieň stromov, kopce v diaľke – na tieto chvíle sa nezabúda. Parky a aleje kúpeľných miest, históriou dýchajúce centrá mestečiek – toto všetko je tu pre nás. Všetko sa dá, ak človek chce. Len musí chcieť... To je kameň úrazu. Spôsob sa vždy nájde.
Na začiatku som použila citát Marka Twaina: „Daj každému dňu šancu, aby sa stal najkrajším dňom tvojho života.“ Ako urobiť každý deň výnimočným? Obzrite sa okolo seba. Zhlboka sa nadýchnite a započúvajte sa do spevu vtákov. Dívajte sa vôkol seba, keď prechádzate po námestí cestou domov z práce. Vidíte, počujete, idete po vlastných. Nie je to úžasné? Vnímajte. Precíťte radosť z toho, že máte okolo seba ľudí, ktorí vás milujú. Snažte sa z času na čas nakŕmiť svoju dušu. Choďte do divadla, kina, galérie alebo múzea. Urobte si s rodinou túru do okolitých hôr, zbierajte liečivé bylinky alebo huby. Vychutnávajte si atmosféru starobylých námestí, hradov a zámkov. Máme byť na čo pyšní. Máme sa z čoho tešiť.
 
MIMI
Foto: flickr/Ben.Millett (Creative Commons license)