Výpalníci či ozajstní podpaľači?

Pred niekoľkými rokmi sa na juhu Slovenska začali šíriť diskotéky ako huby po daždi. Pučali najmä v okolí termálnych kúpalísk, kde v sezóne slušne zarábali, neskôr ich však už bol prebytok a nejedna z nich doviedla súkromných majiteľov na mizinu. Rozvinul sa mohutný konkurenčný boj, v ktorom sa nevyberali prostriedky a diskotéky sa stali aj slušným zdrojom príjmov pre výpalníkov. „Zvodky" evidujú množstvo prípadov, v ktorých do priestorov reštaurácií, amfiteátrov či kultúrnych domov vrazili komanda s bejzbalovými pálkami a nešťastnému majiteľovi urobili z drahej aparatúry a interiéru kôlničku na drevo. To preto, lebo majitelia „nemali rozum " a odmietli platiť výpalné - napríklad takej skupine vydieračov, aká sa v tomto roku stala obeťami historicky najväčšej, desaťnásobnej vraždy v Dunajskej Strede.

 Nebohí Pápayovci však neboli jedinou skupinou tohto druhu, podľa signálov ich dosiaľ operuje na južnom Slovensku niekoľko a z času na čas niekto z nich zomrie.
 
Takýto klasický prípad, ale úplne s iným pozadím, stal sa v roku 1997 v obci Chotín pri Komárne. Iba v lete tohto roku ho právoplatne ukončil Najvyšší súd SR. Páchatelia išli do väzenia, ale kto zaplatí, čo napáchali, to je vo hviezdach.
 
V tú júnovú noc nadránom vzbĺkol kultúrny dom v Chotíne. Požiar zanechal za sebou poriadnu spúšť, ktorá už podľa predbežného odhadu išla do miliónov. Okrem vnútorného zariadenia celého kultúrneho domu v majetku miestneho pôdohospodárskeho družstva totiž zhoreli aj zásoby alkoholu a potravín, najväčšiu škodu však utrpel súkromný podnikateľ Kováčik, ktorý tu prevádzkoval diskotéku. Iba aparatúra so svetelnými efektami a ďalšími čačkami mala hodnotu okolo milióna. Všetko ľahlo popolom a privolaní experti rýchlo zistili, že požiar bol s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobený úmyselne, pretože horieť začalo uprostred sály a policajti našli aj rozbité okno. Pozostatky bandasky dávali tušiť priebeh udalosti -ktosi sa vyštveral na parapet vyvýšeného okna, rozbil ho, vytlačil i vnútorné obloženie miestnosti, vhodil dnu bandasku a čímsi ju zapálil. Oheň sa okamžite rozšíril do celého objektu, strávil stoly, stoličky, až potom ši pochutnal na drahšom materiáli.
 
Iróniou osudu pritom bolo, že objekt zvnútra strážili dvaja muži, ktorí tu aj prespávali.
„Okolo štvrtej ráno som počul nejaký šramot," vypovedal jeden z nich.
„Zobral som baterku a išiel som sa do sály pozrieť, ale nesvieti! som. Bol som presvedčený, že práve sa niekto pokúša vlámať do budovy a že ich prichytíme pri čine. Takže po tme som spolu s kolegom iba počul, ako niečo buchlo, akoby spadlo na podlahu, o malú chvíľu letel cez okno oheň a sála vzbĺkla. Nedalo sa to uhasiť, ratovali sme si vlastné životy," priznal.
 
Detailná obhliadka miesta činu a okolia domu objavila dokonca aj dve páčidlá a množstvo stôp. Aký mohol byť motív? Družstvo malo veľké finančné problémy, no najnešťastnejší bol práve majiteľ diskotéky, ktorý mal sálu prenajatú. Ten si bol istý, že sa mu pomstili výpalníci alebo niekto z konkurencie. To, že v obci zriadil diskotéku, sa nepáčilo viacerým kolegom v okolitých dedinách i priamo v Komárne...
 
Policajtom sa to videlo ako dobrý tip. Mali už svoje skúsenosti a preto si nerobili velké ilúzie. Ak to boli ľudia z niektorej vydieračskej skupiny, majú malé šance na odhalenie páchateľov. Ale boli tu i ďalšie motívy, ktoré nebolo možné opomenúť. Povedzme fakt, že majiteľ vypálenej diskotéky sa rozvádzal z manželkou a akosi sa nevedeli dohodnúť na podiele z majetku. Žeby pomsta?
 
Policajtom šťastie prialo najmä preto, že „robotu" neodviedli profesionáli, ale mladí ľudia, ktorých by sme jemne nazvali „asociálmi". A keď sa policajti pustili hľadať odpoveď na otázku, komu mohol požiar prospieť, „prevetrali" v prvom rade majiteľov konkurenčných diskoték. Majiteľ vyhoretej diskotéky napokon čosi aj naznačil, že už dostával z Komárna odkazy, aby „toho radšej nechal".Tak sa kriminalisti dostali k dvom mladíkom. Jeden, volajme ho Vereš, mal iba 23, druhý Bálint iba 17 rokov. Robili akýchsi poskokov dvom spolumajiteľom jednej komárňanskej diskotéky a keď na nich policajti pritlačili, ťažko sa im vykrúcalo. Majitelia diskotéky s označením BB (Beňo a Bákoczi) totiž mali na tú noc alibi, hrali v Patinciach. Mladíci však nevedeli vysvetliť, kde boli, čo robili, prečo auto firmy BB videli ľudia nadránom v Chotíne, kto bol ešte v ňom, keď oni dvaja nešoférujú a čo tam vlastne robili... Krútili sa ako hady, dlho však ich obrana nevydržala a tak zmenili tón. To nie oni, to tí majitelia, tí ich nahovorili...
 
Veci nabrali spád. Aj dvojica V „B" musela začať vysvetľovať, či naozaj boli celú noc na diskotéke v Patinciach alebo je možné, že sa jeden z nich na istý čas vytratil aj s tým autom, čo bolo videné v Chotíne? Čo tam robili?
 
Chlapci napokon začali „spievať". Zhodne tvrdili, že už viackrát ich Beňo s Bákoczim nahováral, aby zlikvidovali tú diskotéku v Chotíne, pretože im kazí kšefty. Sľúbili im za do desaťtisícovú odmenu. Chlapci sa dali nahovoriť, no veľmi nevedeli, ako na to. Beňo ich doviezol ku kultúrnemu domu a nechal ich tak. Obšmietali sa okolo budovy, búchali na dvere, aby zistili, či je niekto vo vnútri. Ostali presvedčení, že nie. Volali teda požičaným mobilom „šéfovi", že vzduch je čistý. Prišiel aj s päťlitrovou bandaskou benzínu, doviezol aj dve páčidlá a znova sa vrátil do Patiniec. Lenže tí babráci volali, že sa nevedia do objektu dostať, lebo je dobre za-mrežovaný. Bože, to sú nemehla, pomyslel si Beňo a znova išiel do Chotína. Už aj ľutoval, že takú háklivú operáciu zveril totálnym amatérom. Musel ich teda navigovať, ukázal im, že existuje aj taká vec ako je okno a že sa cezeň dá dovnútra dostať. Tak teda opäť veľmi amatérsky pivovými fľašami rozbili okno, narobili hurhaju jedna radosť, potom vykopli vnútornú izoláciu, namočili pulóver do benzínu, bandasku vhodili dovnútra a dovnútra letel aj zapálený pulóver. Našich podpaľačov potom prišiel zobrať autom Bákoczi a všetko sa zdalo byť v poriadku, ibaže ich policajti predsa len dostali.
 
Keď Verešovi s Bálintom vyšetrovateľ vysvetlil, čo ich čaká a neminie, obeleli od strachu a ďalej sa bránili, ako vedeli. Napokon z ich protichodných výpovedí vyšetrovateľ získal prehľad o priebehu celej udalosti a súd zvažoval podiel viny jednotlivcov. Jasné, že musel nadeľovať v dvoch polohách - organizátorom, ktorí si takúto netypickú servisnú službu objednali, vykonávateľom, ktorí sa priamo na podpálení kultúrneho domu zúčastnili i tým, čo o veci vedeli, pomáhali pri celej akcii, ale priamo nepodpaľovali. Tak najviac viny videli na Beňovi a Bákoczim, ktorí sa zodpovedali za dokonaný trestný čin všeobecného ohrozenia so spôsobenou škodou vyše 2, 3 milióna korún. Beňo išiel za mreže na deväť rokov, Bákoczi na deväť a pol roka. Bálint mal šťastie, že bol ešte mladistvý, dostal preto iba 4, 5 roka a Vereš, ktorý dokázal, že sám fyzicky nepriložil „ruku k dielu", si posedí štyri roky. Rozsudky do tejto polohy však dostal až odvolací súd, pretože prvostupňový súd aj podiel Vereša ohodnotil oveľa vyššie. Najvyšší súd však Verešove argumenty predsa len zohľadnil. Na to, že chlapci nikoho nezabili ani nezranili, dostali za svoju hlúposť aj tak dosť, čo poviete?
 
Ondrej ŠIMÚNY

 
Autor fotografie:

Image: nixxphotography / FreeDigitalPhotos.net