Máme na obzore nového Ondreja Rigu?

Slovenská kriminalistika sa našťastie nemôže pochváliť mnohými masovými vrahmi. Ak zoberieme do úvahy obdobie po roku 1948, nájdeme vlastne iba pár prípadov, keď počet obetí prekročil tri. A aj v nich treba rozlišovať, či vrahovia zabíjali takpovediac pri jednorazovej akcii, alebo išlo o programovaný, pokračujúci najťažší trestný čin. Z tohto pohľadu verme dlho ostane bez konkurencie nenápadný slovenský Róm Ondrej Rigo, ktorý má v rozpätí niekoľkých rokov na svedomí deväť ľudských životov na území viacerých štátov.

 
Komu podrobnosti unikli, tomu pripomeňme, že Ondrej Rigo sa špecializoval na osamotené ženy, žijúce najmä na prízemí a iných ľahko prístupných miestach, nič netušiace obete prepadával v spánku a útočil im na hlavu kameňmi, násadou z krompáča i železnou tyčou. Po veľmi brutálnom akte vraždy sa spravidla na mŕtvole či zomierajúcej žene aj sexuálne ukojil. Raz, práve v Bratislave, prepadol ženu, s ktorou bol v miestnosti aj jej pätnásťročný syn. Ani nad ním sa Ondrej Rigo nezľutoval. Jedna žena však útok prežila a polícii výdatne pomohla pri jeho indentifikácii. Definitívne usvedčenie Ondreja Rigu si pripísali k dobru slovenské forenzné vedy analýzou DNA zo spermií tohto masového vraha.
Ako vidieť, vražednú činnosť psychopata Rigu je zrejme ťažko porovnávať s vinou dvoch mladíkov, ktorí v Bratislave v roku 1994 iba kvôli peniazom naraz postrieľali zo samopalu päť Vietnamcov, pričom jedno dieťa zomrelo bez pomoci zadusením pod perinou a jedna z mŕtvych žien dokonca nosila pod srdcom ďalšie dieťa. Nadlho ostane v pamäti aj dosiaľ neobjasnená akcia troch mužov, ktorí už v tomto roku v známej dunajskostredskej reštaurácii ani nie za päť minút postrieľali desať chlapov z tzv. Pápayovej skupiny podsvetia.
 
Náš výpočet najzávažnejších prípadov zrejme nie je úplný. Kriminalisti sa domnievajú, že niektoré skupiny podsvetia, ktoré sú už v rukách polície (Černákovci, Melovci, skupina z okolia Veľkých Kapušian a Kráľovského Chlmca) alebo sú nebohí ( Holubovci, Diničovci, „žaluďovci\" atď.) majú na svedomí oveľa viac ľudských životov, ako je momentálne známe. Kým sa to však zistí, polícia ešte pri pátraní po nezvestných (bratia Grolmusovci a mnohí ďalší) minie veľa energie vyťažovaním dosiaľ mlčiacich svedkov i kopaním zeme kdekade po lesoch.

Takže blízka budúcnosť môže priniesť v tomto smere ešte mnohé šokujúce odhalenia. Už dnes je však zrejmé, že do tejto galérie neslávne známych slovenských páchateľov nepochybne patrí i meno muža, o ktorom sa verejne hovorilo iba vtedy, keď po ňom polícia vyhlásila celoštátne pátranie. Jeho fotografie i plné meno vysielali rozhlasové i televízne stanice, teraz však už vranovského rodáka, aj predtým súdne trestaného 29 - ročného
Mareka Z. pred hnevom pozostalých i širokej verejnosti chráni prezumpcia neviny a pevné mreže jednej stredovekej pevnosti. Možno ešte potrvá dosť dlho, kým ho uvidíme pred súdnym senátom, už v tejto chvíli sa však zdá byť takmer isté, že tam bude stáť ako človek (?) obžalovaný minimálne z troch obzvlášť surových vrážd žien. Jeho možná trestná činnosť v zahraničí (najmä v Češku) je ešte stále predmetom vyšetrovania, preto ostaňme „doma" a v rovine rešpektovania prezumpcie neviny (na každého, kto nie je právoplatne odsúdený, musíme hľadieť ako na nevinného).
 
Prípad Mareka Z. začal podľa všetkého už 26. októbra 1996 na V. poschodí obytného domu na Lidickej ulici, kde zvončekovým drôtom a šnúrou na bielizeň poviazal na rukách i na nohách 34 - ročnú ženu. Potom jej do úst napchal kuchynskú utierku s rozmermi 40 x 60 centimetrov a aj tú zaistil proti vysunutiu zvončekovým drôtom. Hlavu jej navyše obviazal handrou, a tak sa nešťastnica v rozpätí niekoľkých minút zadusila. Z bytu jej zobral zlato, bundu i ďalšie veci. Česká polícia páchateľa vypátrala a začala jeho stíhanie. Slovenská polícia o tejto skutočnosti nemala veľa informácií. Navyše nevieme, prečo Marek Z. dostal možnosť pohybovať sa na slobode a páchať ďalšie trestné skutky. Isté je, že nebol vo väzbe a vzápätí sa pohyboval na Slovensku. V Žiline našli presne po jedenástich mesiacoch od vraždy v Moste, teda 26. 9. 1997 v byte na ulici F. Mráza mŕtvolu Žilinčanky, ktorá práve v ten deň slávila dvadsiate narodeniny. Ktosi ju uškrtil oceľovým drôtom. V ústach mala napchaté ponožky, ruky jej vrah zviazal za chrbtom koženým remeňom a na hlavu jej natiahol dve igelitové tašky, upevnené ešte na hrdle pančuchami. Z bytu jej kamarátky takisto pomizli veci videorekordér a horský bicykel. Páchateľ ostal neznámy.
 
Druhý marcový deň roku 1998 polícia na VII. poschodí obytného domu v Topoľčanoch objavila ďalšiu mŕtvolu, ktorá niesla veľmi podobné znaky vrahovho „rukopisu\". Tento raz bola obeťou 52 - ročná obyvateľka Topoľčian, ktorú v byte na VII. poschodí obytného domu vrah uškrtil prívodnou elektrickou šnúrou. Z domácnosti pobral zopár šperkov. Porovnaním daktyloskopických stôp a výsluchmi svedkov kriminalisti zistili, že páchateľ by mohol byť ten
istý, ako v prípade vraždy ženy zo Žiliny. Po Marekovi Z. polícia vyhlásila už spomenuté celoštátne pátranie.
 
Ako už mnohokrát predtým, pri pátraní nepomohlo nasadenie policajných jednotiek, ale vnímavosť jednej občianky, ktorá si všimla, že sa im v pivnici domu motá podozrivý človek. Usúdila, že je to asi bezdomovec a zavolala mestskú políciu. Tá „bezdomovca" predviedla „za účelom zistenia totožnosti" a tí našťastie sledovali dianie, o pátraní vedeli. Tak sa Marek Z. ocitol v rukách „štátnej" polície.
 
Medzičasom už mali Slováci v rukách aj spis od kolegov z Ústí nad Labem, týkajúci sa vraždy v Moste. Kruh sa uzavrel. Len či úplne, to je, ako sme už spomenuli, ešte stále otázne. Na prípade okrem Čechov pracujú kriminalisti z Komárna, Nitry, Žiliny i ďalších okresov. Poznatky sústreďujú a vyhodnocujú aj príslušné prokuratúry. Marek Z. čiastočne k skutkom vypovedal. Bránil sa tým, že ho obete provokovali a ponižovali, preto ich musel „potrestať. Jeho dušu medzičasom nepochybne rozpitvali psychiatri. Dúfajme len, že z neho neurobia nesvojprávneho. Bolo by tiež už načase, aby sa objavil - aspoň na ukážku - aj pred trestným senátom. Územná komplikovanosť prípadu i fakt, že Česko je cudzí štát, s ktorým musia orgány činné v trestnom konaní komunikovať formou tzv. právnej pomoci, procesné uzatvorenie tejto viacnásobnej vraždy zrejme komplikuje. Preto kriminalistov treba nechať pracovať. Len, preboha, nech sa nestane to, čo sa už u nás prihodilo v prípade viacerých vrahov, obžalovaných či súdených za vraždy -totiž to, že uplynula aj maximálna trojročná lehota väzby a páchateľa musel súd pustiť na slobodu. Zatiaľ je času relatívne dosť, po týchto skúsenostiach však predsa len apelujeme na všetky orgány, zainteresované v prípade Mareka Z. - v mene bezpečnosti všetkých našich občanov konajte čo najrýchlejšie! Ak sa už z času na čas objaví na Slovensku páchateľ, ktorý prekračuje všetky hranice civilizovanosti, bolo by veľkou chybou, keby mal kvôli byrokracii a prieťahom v prípravnom či súdnom konaní prísť o život čo len jeden ďalší človek.
 
ONDREJ ŠIMÚNY

 
Autor fotografie:

Image: nixxphotography / FreeDigitalPhotos.net