DENNÍK RELAX - Sú vaše vlasy po zime bez života a padajú vám? Doprajte si tieto úžasné potraviny!

Sú vaše vlasy po zime bez života a padajú vám? Doprajte si tieto úžasné potraviny!

Prvé nesmelé jarné lúče sa predierajú pomedzi oblaky. Vo vzduchu cítiť, že prichádza jar. Pomaly odhadzujeme jednotlivé časti oblečenia, ktoré odokrývajú nielen naše telo, ale aj vlasy.

Patríte medzi tých, ktorým je smutno pri pohľade na svoje vlasy? Sú suché, lámavé a bez života? Vypadávajú vám nadmerne? V tom prípade zintenzívnite starostlivosť a doprajte si tieto potraviny.

  • Kvalitný hovädzí steak

Červené mäso aspoň raz do týždňa môže obmedziť vypadávanie vlasov. Je skvelou zásobárňou železa a síry. Železo zabezpečuje prenos kyslíka, síra zasa stimuluje krvný obeh – to je dôležité, aby boli vlasy dostatočne vyživované. Nezabudnite, že k steaku je najideálnejšou prílohou čerstvá, alebo vhodne tepelne upravená zelenina.

  • Vajíčka

V jedálničku, ktorý podporuje zdravie vlasov, by nemali chýbať ani vajíčka, ideálne domáce alebo z voľného chovu. Vajíčka sú bohatou zásobárňou bielkovín, ktoré vlas tvoria. Okrem toho je v nich biotín podporujúci tvorbu keratínu.

  • Špargľa

Špargľa je zásobárňou kyseliny listovej, ktorá podporuje rast vlasov. Zdraviu našej hrivy prospievajú aj betakarotén, vitamín C a vláknina. Nechýba v nej ani kremík, ktorý je známy ako „minerál krásy“. Prospeje nielen vlasom, ale aj pokožke.

  • Ľanové semiačka

Ľanové semiačka by nemali chýbať v jedálnom lístku žiadneho človeka. Platí to aj pre ženy, ktoré majú problém s kvalitou vlasov či pokožky. Obsahujú protizápalové omega-3 nenasýtené mastné kyseliny podporujúce zdravie pokožky i rast vlasov.

  • Sušené ovocie a orechy

Kombinácia sušeného ovocia bez pridaného cukru a orechov je zdravou alternatívou konzumácie sladkostí. Ak dostanete chuť na sladké, siahnite po ovocno-orechovom mixe. Doplníte do tela prospešné tuky, bielkoviny, ale aj železo, síru a biotín nevyhnutné pre silné a lesklé vlasy.

  • Citrusové ovocie

Pomaranče, mandarínky, citróny či nektárinky sú príjemným osviežením bežného jedálnička, ale aj slušnou zásobárňou vitamínu C nevyhnutného pre tvorbu kolagénu. Kolagén ovplyvňuje celistvosť vlasu, čiže ho chráni pred lámaním. Avšak pozitívne vplýva aj na hrúbku vlasu a rýchlosť jeho rastu.

  • Strukoviny

Predstavujú slušnú zásobáreň proteínov, ale aj B vitamínov a železa, ktoré podporujú celkovú kondíciu vlasov. Strukoviny by sa mali na našom tanieri nachádza aspoň 2 razy týždenne. Nadúva vás z nich? Potom vyskúšajte červenú šošovicu, mungo fazuľu či cícer, ktoré sú ľahšie stráviteľné.

  • Oranžové, žlté a červené ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina v týchto odtieňoch sú bohaté na betakarotén a ďalšie karotenoidy, ktoré patria medzi významné antioxidanty. Tie chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi, ocenia ich teda aj naše vlasy.


-w- 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/kr%C3%A1sna-kvety-diev%C4%8Da-vlasy-neha-2844189/