DENNÍK RELAX - Pravidlá, vďaka ktorým si vyberiete najlepší krém na tvár

Pravidlá, vďaka ktorým si vyberiete najlepší krém na tvár

Kým sme mladé, vystačíme si s jedným krémom, ktorý používame ráno i večer na celú tvár. Lenže s pribúdajúcimi rokmi sa nároky našej pleti na starostlivosť zvyšujú. Ak to odignorujeme, skôr či neskôr sa nám to vypomstí napríklad v podobe vrások. Čím sa riadiť pri kúpe krému na tvár?

  • Základom je typ pleti

Prvé, čo by ste mali pri kúpe krému zohľadniť, je typ pleti. Ako spoľahlivo zistiť svoj typ pleti? Najjednoduchším spôsobom je urobiť si „test s bielou vreckovkou“. Hneď po prebudení priložte na tvár obrúsok, nechajte ho chvíľu priložený k pleti, potom ho odstráňte a dobre si ho prehliadnite. 

Ak na vreckovke nie sú žiadne stopy po mastnote, máte suchú pleť. Suchá pleť je charakteristická pnutím, začervenaním i vznikom suchých miest. Pre tento typ pleti sú vhodné krémy s hydratačnými vlastnosťami.
Majiteľky mastnej pleti objavia na obrúsku mastné fľaky na rôznych miestach a mali by siahnuť po krémoch určených pre problematickú pleť, ktoré neupchávajú póry a eliminujú vznik akné.

Vlastníčky zmiešanej pleti nájdu mastné škvrny iba v tzv. T zóne (oblasť čela, nosa a brady). Tu je vhodné voliť krém pre zmiešaný typ pleti.

V prípade, že pleť reaguje citlivo takmer na všetky podnety (znečistené ovzdušie, kozmetika...), jedná sa o citlivú pleť a treba to zohľadniť pri voľbe kozmetiky. Vhodná kozmetika sa dá kúpiť napríklad v lekárni.

  • Dôležitý je vek

V dvadsiatich vám možno postačoval detský krém s hydratačnými vlastnosťami. Po tridsiatke a neskôr však potrebuje pleť viac – v obchodoch nájdete krémy, ktoré sú určené na starostlivosť o pleť po tridsiatke, štyridsiatke i päťdesiatke... Ani túto skutočnosť by ste nemali pri kúpe krému podceniť. Ak máte tridsať, nekupujte si krém označený 50+, pretože pleti nielenže nesadne samotná textúra krému a navyše vo vyššom veku vám už takýto krém na ošetrenie pleti postačovať nebude.

  • Zohľadniť treba aj ročné obdobie

V lete si vystačíte s krémami, ktoré sa ľahko a rýchlo vstrebú, čiže majú jemnú textúru. V zime je lepšie siahnuť po krémoch, pre ktoré je typický nižší obsah vody, pretože pokožku lepšie ochránia proti chladu, mrazu, dažďu či suchému vzduchu v prekúrených miestnostiach.

  • Myslite na ochranný faktor

Hlavne v lete je dôležité používať mejkap, ale aj krém, ktorý chráni pokožku pred UVA i UVB lúčmi. Obzvlášť dôležité je preferovať tieto krémy vo vyššom veku, keď je pokožka náchylnejšia na poškodenie voľnými radikálmi.

  • Prečítajte si zloženie

Mnohé krémy obsahujú konzervačné látky, ako napríklad parabény. Ak sa nachádzajú na prvých miestach v zložení produktu, nekupujte ho, pretože pleť zbytočne zaťažíte látkami, ktoré jej neprospievajú. Samozrejme, zohnať sa dajú aj krémy bez týchto zložiek, len budete dlhšie hľadať (jedná sa napríklad o prírodné kozmetické produkty).


-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/sklo-ly%C5%BEice-kozmetika-kr%C3%A9m-ru%C5%BEov%C3%A1-3141865/