Pohodlne a vo veľkom štýle

Pohodlne a vo veľkom štýle

V obleku by ste mali nielen dobre vyzerať, ale sa v ňom aj dobre cítiť. Ak si raz oblečiete skutočný oblek na mieru, pocítite ten rozdiel a ku konfekcii sa už nikdy nevrátite. O tom, čo by sa malo nachádzať v šatníku každého muža a ako zvoliť vhodné farby a materiály oblečenia, nám v špeciálnom rozhovore porozprával Andreas Kreutz, zakladateľ značky TAILOR MADE. Svoj život zasvätil pánskej móde a ročne ušije svojim klientom stovky oblekov a košieľ na mieru.

Ako to bolo so slovenskou pánskou módou v minulosti? Zmenilo sa niečo za posledné roky?
Keď sa pozrieme na obdobie od otvorenia hraníc v roku 1989, prešli sme si niekoľkými fázami. Tesne po revolúcii bolo terno nosiť všetko, čo malo nejakú zahraničnú značku, ktorú každý poznal. Nevadí, že to bolo najlacnejšie tričko zo značkového obchodu z Viedne, hlavne, že malo na prsiach tie správne písmenká. Keď sa tieto z dnešného pohľadu už bežné veci dostali aj do našich obchodov, trendom sa stalo oblečenie s neprehliadnuteľnými nápismi a logami na celú hruď. Takáto móda už, našťastie, pominula, ale ešte stále si veľa mužov radšej kúpi značkovú konfekciu, ktorá im ani zďaleka nesedí, než aby si dali niečo ušiť na mieru. Už roky sa v tejto oblasti snažíme našich mužov edukovať a som rád, že sa nám to darí. Nezabudnite, tam, kde sa končí najlepšia konfekcia, začína sa luxus oblečenia šitého na mieru pre jedného jediného klienta. Ak raz skúsite oblek, sako či košeľu šitú na mieru, ku konfekcii sa už nebudete chcieť nikdy vrátiť.

Koľko kusov oblečenia potrebuje bežný manažér, aby to nevyzeralo, že chodí stále v tom istom?
Optimálne by bolo mať aspoň 5 oblekov, na každý deň jeden, ale dá sa to zvládnuť aj s troma. Jeden v tmavej modrej, jeden svetlejší modrý a jeden šedý. Ak sa pán zúčastňuje aj večerných spoločenských udalostí, nezaobíde sa bez smokingu alebo čierneho elegantného obleku. Košieľ by malo byť aspoň sedem – na každý pracovný deň jednu, jednu do kostola a jednu rezervnú  Bielych by malo byť najviac a doplnil by som ich belasou, prípadne svetlou pastelovou ružovou a lilavou. Pri kravatách sa človek rýchlo dostane na dvojciferný počet v prípade, že ich nakupuje s radosťou a vždy, keď sa mu nejaká zapáči. Kúpu topánok odporúčam premyslieť a neunáhliť. Kvalitné topánky dokážu celý outfit pozdvihnúť o niekoľko levelov vyššie, ale nesprávnym výberom si páni môžu úplne dehonestovať svoj výzor. Do dobrých topánok sa oplatí investovať a môžu pokojne stáť polovicu z ceny obleku. Takže aspoň 2 páry dobrých rámových topánok, na začiatok jedny hnedé a jedny čierne.

Dovoľuje sa z pohľadu etikety nosiť k obleku farebné ponožky?
Výrazné farby? Nie, z pohľadu etikety nie. Ale je to zábava. Kto nie je dreskódom úplne viazaný, nech sa realizuje. Ak poznáte pravidlá, niekedy si môžete dovoliť porušiť ich. Vniesť trochu farby do života je totiž veľmi fajn. Ak však chcete ostať konzervatívny, zvoľte ponožky tón v tóne buď s topánkami, alebo s nohavicami.

Je pánska formálna móda ovládaná trendmi?
Nemyslím si, že by formálna móda bola trendmi ovládaná, skôr sa mierne prispôsobuje. Oblek je oblekom už desiatky rokov a výrazne sa nezmenil. Raz ho muži nosia radi trochu voľnejší, v súčasnosti sa preferuje skôr strih na telo. Druhá vec je, čo sa z trendov, viditeľných napríklad v Taliansku, dostane k nám. Spravidla je to len malá časť a trvá to aj
2-3 roky. Potom sa stáva, že niektorí „odborníci“ na Slovensku hovoria o trendoch, pričom v zahraničí ide už dávno o bežný jav. Napríklad dvojradový oblek je niečo, čo existuje snáď odjakživa. V Anglicku či Taliansku je veľmi obľúbený, no u nás ho vidno len zriedka. Nedávno som čítal, že to bude vraj aktuálny trend...

Kde ste získali cit pre módu? Kde nachádzate inšpirácie?
Niečo treba mať určite v sebe, ale mnohým veciam sa dá časom naučiť a vyvíjajú sa spolu s vašou osobnosťou. Vždy sa mi páčili pekné veci, najmä tie, ktoré nemal každý druhý. Spojilo sa to s formálnosťou mojej predchádzajúcej kariéry vo finančnej sfére a tak nejako vznikla moja závislosť na oblekoch a košeliach na mieru. Dnes sa pohybujem niekde medzi talianskym a anglickým štýlom a z každého si vyberám to, čo sa ku mne viac hodí. Chodíme na výstavy, navštevujeme obchody našich zahraničných kolegov, všímame si kultúru obliekania a streetstyle všade, kde sa s mojou partnerkou Barbarou na našich cestách nachádzame. Spravidla si z toho naši zákazníci v Bratislave vezmú len časť, ale aj to je úspech. Teší ma, že aj vďaka nám sa naši muži obliekajú o trochu lepšie.

Čo by mal spĺňať správne ušitý pánsky oblek, ako by mal sedieť?
Ak muž nemá konfekčnú postavu, čo sa vidí naozaj len málokedy, nebude mu hotová konfekcia nikdy sedieť perfektne. Pri šití obleku na mieru sa to dá na klienta napasovať jednoznačne lepšie – niektoré partie zakryť, iné zasa vyzdvihnúť. Keď sa pozriem na muža v obleku, hneď si všímam určité základné detaily. Plecnica saka by nemala byť príliš široká, rukáv by mal siahať len po zápästie a sako približne po začiatok rázporku na nohaviciach. Dĺžku nohavíc odporúčam maximálne do pol päty, aby sa na členkoch netvorila harmonika. Ak sú tieto miery výrazne prekročené, muži v obleku vyzerajú smiešne, akoby ho vzali staršiemu bratovi.

Čím sa líši oblek ušitý na mieru spôsobom Made To Measure od obleku Bespoke?
Tieto pojmy pomenúvajúce šitie obleku či košele na mieru sa často používajú ako synonymum, no nie je to správne. Výklad nie je úplne jednoznačný a v rôznych krajinách ho aj odborníci z brandže používajú s miernymi odchýlkami. V princípe by sa dalo povedať, že Made To Measure (MTM) je jednoduchší spôsob šitia na mieru, kde sa na základe klientových mier alebo zaznačených zmien konfekčného strihu ušije výrobok bez toho, aby sa počas výrobného procesu robila skúška v rozšitom stave. Bespoke je komplexnejší a zložitejší postup, ktorý zahŕňa podrobnejšie meranie a minimálne jednu skúšku v stave, keď je výrobok ešte tvárny a diely nie sú definitívne zošité. Takto sa dá zohľadniť oveľa viac detailov a výsledok je vždy lepší ako pri MTM. Na druhej strane je Bespoke aj o niečo drahší a potrebuje oveľa viac ručnej práce.

Ak chce muž pôsobiť vo formálnom oblečení upravene a zladene, na čo by si mal dať pozor?
Hovorí sa, že muž by mal mať na sebe najviac 3 farby, aby nepôsobil príliš nápadne a disharmonicky. Oblečenie ladené tón v tóne, čiže menej farieb vo viacerých odtieňoch, vytvorí skôr tlmenejší efekt, kontrastná kravata a pestrá vreckovka v náprsnom vrecku zasa podporia živý obraz a zaujmú oko viac. Záleží len na tom, o akú príležitosť ide a ktorý variant viac korešponduje s osobnosťou jeho majiteľa.


Aká kombinácia farieb je u mužov najviac obľúbená?
Asi najčastejšou farbou v pánskom šatníku je modrá, svedčí totiž asi každému. Úplne tmavé odtiene sa dajú využiť okrem iných aj na veľmi formálne alebo večerné udalosti, svetlejšie a živšie sú výborné na denné nosenie a pastelová belasá je super na leto. Kombinovateľnosť modrej s inými farbami je tiež výborná. Ideálny pár tvorí modrý oblek s hnedými topánkami. Aby však tejto farby nebolo príliš, skúste namiesto modrej košele svetloružovú, prípadne pastelovú svetlofialovú. Ružová veľmi dobre ladí s farbou pier a s pokožkou vytvára menší kontrast ako napríklad biela, čo pôsobí na pohľad veľmi príjemne. Ak už máte na sebe ružovú košeľu, oblečte si k nej šedý oblek a úspech je zaručený.

Sú nejaké trendy aj v pánskych doplnkoch?
Pri formálnom oblečení sa medzi doplnky počíta najmä kravata, manžetové gombíky či hodinky. Ak sa chcete trochu odlíšiť a vyjadriť, ako sa cítite, týmito detailmi sa to dá dosiahnuť, aj keď máte na sebe tmavý konzervatívny oblek. U nás odporúčame napríklad výraznú farbu či sofistikovaný vzor kvalitnej ručne šitej viazanky alebo unikátne manžetové gombíky, ktoré môžu obsahovať hodinové strojčeky, drahokamy, ale napríklad aj trilobity staré milióny rokov či meteority z vesmíru. Ak vám vaše prostredie dovoľuje odviazať sa viac, dajte si náramky obsahujúce farebné polodrahokamy, ktoré ladia so zvyškom outfitu, a nezabudnite na štýlové slnečné okuliare.