Mílie – čo s nimi a ako im predchádzať?

Mílie – čo s nimi a ako im predchádzať?

Mílie sú malé „biele bodky“, ktoré najčastejšie vznikajú na tvári. Jedná sa vlastne o drobné cysty, ktoré sú naplnené zrohovatenou kožou. Veľmi často sa objavujú na tváričkách našich najmenších, no vedia pekne potrápiť aj dospelých. Najčastejšie sú dôsledkom nedostatočného odstraňovania odumretých kožných buniek, čiže neaplikovania pílingu na kožu.

Ako mílie odstrániť? Ak si na to netrúfate sami, navštívte kozmetický salón, kde vám mílie odborne odstránia. Avšak pri troche šikovnosti a dostatočnej opatrnosti to zvládnete aj sami doma. Čo na to budete potrebovať? Základom je ostrá ihla, vhodná dezinfekcia a prostriedok na čistenie pleti. Skôr, ako začnete, dôkladne si vyčistite pleť a vydezinfikujte ihlu. Po vysušení pleti urobte drobnú trhlinku  na samotnej „bielej bodke“ (míliu napichnite) a tlakom ju odstráňte. Tento úkon vykonávajte opatrne, aby vám na tvári nezostali nepekné jazvy. Potom nezabudnite dané miesto na pleti opäť vydezinfikovať a ošetriť vhodným krémom, ktorý pokožku upokojí.
Ako vzniku „bielych bodiek“ predchádzať?

  • Na pleť pravidelne aplikujte píling

Mílie vznikajú hlavne vtedy, keď z pokožky nedostatočne odstraňujeme odumreté kožné bunky. Teda ak im chceme predchádzať, je potrebné dopriať pleti pravidelný píling. Podľa typu pleti aplikujeme vhodný píling 1 – 2 razy týždenne. Môžeme použiť pílingy z drogérie, alebo si ich vyrobiť doma, napríklad z ovsených vločiek, soli či cukru s prídavkom vhodného panenského oleja.

  • Pomôže aj vitamín A

Vitamín A, alebo retinol, sa takisto spája s obmedzením tvorby nepekných mílií. Na trhu nájdete krémy, ale aj séra s obsahom retinolu. Pri používaní týchto prípravkov treba vždy dodržiavať odporúčania výrobcu – napríklad séra s obsahom retinolu možno naniesť na pleť večer, avšak nestačí to. Po jeho použití treba ešte do pleti vtrieť kvalitný nočný krém. Okrem toho je dobré dbať aj na príjem stravy, ktorá je bohatá na vitamín A (mäso, tučné ryby, mliečne výrobky...), resp. betakarotén (mrkva, bataty...).

  • Naparovanie

Ďalšou z možností, ako sa otravných mílií zbaviť, je naparovanie. Doprajte si ho pravidelne aspoň raz týždenne. Naparovanie stimuluje krvný obeh a napomáha vyčisteniu pleti, čím prispieva k odstráneniu „bielych bodiek“.

  • Čajovníkový olej

Čajovníkový olej disponuje významnými protizápalovými účinkami a v dnešnej dobe snáď už nechýba v žiadnej domácej lekárničke. Ak ho máte doma, využite ho. Stačí do neho namočiť vatovú tyčinku a aplikovať na mílie. Ideálne je urobiť tak každý večer po vyčistení pleti.


-w-