DENNÍK RELAX - Máte lámavé nechty? Doprajte im tieto živiny a starostlivosť!

Máte lámavé nechty? Doprajte im tieto živiny a starostlivosť!

Krehké nechty si vyžadujú dve kľúčové veci – správne živiny a primeranú starostlivosť. Čo všetko im treba dopriať?

Živiny pre krásne nechty

  • Vitamín A

Vitamín A patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a je potrebný aj pre silné a zdravé nechty. Je takisto silným antioxidantom, ktorý chráni bunky pred poškodením. Vitamín A sa nachádza v rybacom tuku, mlieku a mliečnych výrobkoch či vajíčkach. Vo forme betakaroténu v ovocí a zelenine oranžovej i zelenej farby, teda napríklad v mrkve, sladkých zemiakoch, marhuliach, ale aj v tmavozelenej listovej zelenine.

  • Zinok

Deficit zinku môže byť spojený nielen s krehkými nechtami, ale aj ich pomalým rastom a zmenami ich farby. Okrem toho je aktivátorom vitamínu A, teda bez neho sa tento vitamín neuvoľní z pečene. Zinok je zastúpený, napríklad v kešu orechoch, ľanových semiačkach, fazuli, pšeničných klíčkoch, vajíčkach či rybách.

Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny

Dostatočný prísun protizápalových omega-3 tukov udržiava keratinocyty (najpočetnejšia skupina buniek kože, ktorá sa vyskytuje v najvrchnejšej vrstve kože a vlasových folikuloch) vo forme. Jednou z ich úloh je totiž chrániť organizmus pred vírusovými či plesňovými ochoreniami a tiež UV lúčmi. Prospešné omega-3 tuky sa nachádzajú v rybách, ľanových semenách, vlašských orechoch či chia semiačkach.

  • Kyselina listová

Deficit kyseliny listovej sa môže prejaviť aj na nechtoch tým, že majú nerovný povrch alebo pomaly rastú. Ako napovedá samotný názov tohto vitamínu, je zastúpený v listovej zelenine, ale aj v avokáde či citrusových plodoch.

  • Biotín

Za lámavé nechty býva neraz zodpovedný aj deficit biotínu. Tento vitamín je známy aj ako vitamín H (názov pochádza z nemeckých slovíčok Haar und Haut, teda vlasy a koža). Nachádza sa v rastlinných i živočíšnych zdrojoch, ako napríklad hovädzej pečeni, mlieku a mliečnych výrobkoch, vajíčkach, orechoch, ovocí, zelenine i strukovinách.

  • Proteíny

Keďže nechty sú z veľkej časti zložené z bielkovín, potrebujú ich dostatok na to, aby boli silné a zdravé. Vo všeobecnosti by mal každý človek prijať 1 g proteínov na 1 kg hmotnosti. Avšak toto množstvo je iba orientačné. Proteíny sú zastúpené v mäse, vajíčkach, mliečnych výrobkoch, ale aj orechoch či strukovinách.

3 recepty pre výživu krehkých nechtov

  • Kokosový zábal

Kokosový olej naneste na každý necht, jemne masírujte a nechajte vstrebať. Alebo môžete zmiešať ¼ šálky rozpusteného kokosového oleja s citrónovou šťavu a nechty do tejto zmesi ponoriť na 10 minút.

  • Kúra s jablčným octom

V miske skombinujte jeden diel jablčného octu a jeden diel vody. Do roztoku ponorte nechty a nechajte pôsobiť niekoľko minút.

  • Vitamín E

Obsah kapsule vitamínu E naneste na každý jeden necht a nechajte vstrebať. Je to výborný prostriedok na posilnenie krehkých nechtov.

-w-
 

Autor fotografie:www.pixabay.com