Kedy je opaľovanie bezpečné?

Kedy je opaľovanie bezpečné?

Milujem leto so všetkými jeho vymoženosťami. Najradšej by som bola, keby bolo po celý rok. Keďže to nie je možné, využívam slnečné dni naplno. K letu patrí pobyt na slnku a  opálená hnedá pokožka. Slniečko nie je vždy kamarátom. Opaľovanie má svoje nebezpečenstvá, preto treba dodržiavať niekoľko zásad.
 
Spoznajte fototyp pokožky a chráňte sa!
Skôr ako sa vydáte na letnú dovolenku, zistite si fototyp svojej pokožky. Rozoznávame šesť fototypov a podľa nich volíme ochranný faktor opaľovacích krémov. V žiadnom prípade sa neslňte bez opaľovacích prostriedkov! Pokožku ošetrujte minimálne 20 až 30 minút pred plánovaným slnením. Ideálne je, ak si opaľovací krém nanesiete v pohodlí domova. V čase medzi 11-tou až 15-tou hodinou sa slnku vyhýbajte, pretože je pre ľudský organizmus najškodlivejšie. Ak ste na letnej dovolenke, v tomto čase si doprajte siestu. Relaxujte! Ak sa vám toto riešenie nepozdáva, naplno využívajte služby slnečníkov alebo voľte miesta v tieni korún stromov.
Ak je vaša pokožka „biela“ vystavujte ju slnečnému žiareniu postupne. Ideálne je začať s pobytom na slnku ešte pred plánovanou dovolenku. Týmto spôsobom sa vyhnete nepríjemným dôsledkom. Prvým je úpal, ktorý sa prejavuje zvýšenými teplotami, zvracaním a zimnicou. Sprevádzajúcim javom je červená pokožka, ktorá páli a štípe. V horších prípadoch na nej vznikajú pľuzgiere. Druhým a oveľa zákernejším prejavom nerozumného pobytu na slnku je rakovina kože.
Ak máte v sebe zakódovanú predstavu, že dovolenka je len o ležaní v jednej polohe s knihou v ruke, škodíte si. Skúste polohy striedať. Zaplávajte si, choďte si zahrať volejbal alebo sa poprechádzajte. Prečo? V prvom rade predídete vzniku spálených miest na vašej pokožke. Okrem toho budete rovnomerne opálená po celom tele. Nezabúdajte na pitný režim. Ak pocítite smäd, organizmus signalizuje nedostatok tekutín. Radšej dopĺňajte tekutiny priebežne!
Často zabúdame na ochranu očí a hlavy. V dovolenkovom kufri nesmie chýbať vzdušná prikrývka hlavy. Nezabudnite si pribaliť šiltovku, prípadne praktickú šatku. Dôsledne si chráňte svoj zrak kvalitnými slnečnými okuliarmi!
Ak ste pri mori, dbajte na dôsledné osušenie sa. Morská soľ v spojení s pieskom je magnetom pre slnečné žiarenie. Rovnako nebezpečné sú kozmetické prípravky a niektoré lieky.
 
Ako ošetriť spálenú pokožku?
Do dovolenkovej batožiny pribaľte kozmetiku určenú na pokožku po opaľovaní. Kvalitné chladiace krémy vám poskytnú skvelé služby. V lekárni si zakúpte spray alebo penu s pantenolom. Ich služby oceníte nielen pri spálenej pokožke. Hodnotu preparátov s obsahom pantenolu pozitívne ohodnotíte po každom pobyte na slnku. Používajte ich priebežne a nemusíte sa báť lúpania kože ani spálenín.
 
MIMI
Foto: flickr/bredgur