Farbenie vlasov hennou?

Farbenie vlasov hennou?

 

Pamätám si na obdobie, keď moja mama pravidelne používala prírodné farby na vlasy značky henna. Jej vlasy boli krásne a zdravé. Dnes uvažuje o tom, že sa k farbe z prírody vráti. Čo všetko prírodné farby ponúkajú a aké sú hlavné zásady ich použitia?
 
Čo je henna?
Lawsonia je rastlina známa tisíce rokov, z ktorej sa vyrábajú farby na vlasy známe pod názvom henna. Rastlinka rastie vo viacerých krajinách a je veľmi obľúbená. Henna – farba na vlasy je vyrobená z čistej rastliny a neobsahuje žiadne chemické látky. Podstata pôsobenia henny spočíva v zaobalení každého vlasu ochrannou vrstvou, ktorá vlas chráni a zabezpečuje mu tak primeranú výživu. Výrobca farbu odporúča aj pre ľudí, ktorí majú poškodené vlasy alebo trpia rôznymi druhmi alergií.
 
Aká je súčasná ponuka na trhu?
Obdobia, keď boli na trhu tri alebo štyri základné odtiene, sú dávno preč. V súčasnosti je k dispozícii niekoľko farieb. Vyberať môžete od blond, gaštanovohnedej, plavej orechovej, medenej, bordovej cez mahagón, tizián až po tmavohnedú a čiernu. Ak vám vyhovuje vaša prirodzená farba, vlasy môžete vyživiť prírodným odtieňom henny. Celkovo je v ponuke asi desať odtieňov. Ak sa nebojíte experimentovať, zmiešajte viaceré odtiene a nechajte sa prekvapiť. Okrem trvácnych farieb henna vo forme prášku sú na trhu aj krémové farby, ktoré vydržia niekoľko umytí.
Celkový stav vlasov môžete zlepšiť nielen pravidelným farbením hennou, ale aj používaním špeciálneho zábalu. Zábal vlas vyživuje, robí ho pevnejším a celkovo zdravším. Prostredníctvom zábalu možno docieliť stratu lupín a zhustnutie vlasov. Ďalším veľkým pozitívom je eliminácia mastenia vlasov.
 
Ako farbu používať?
Henna sa vyrába vo forme prášku, ktorý sa pred použitím zmieša s horúcou vodou. Zmes by mala mať krémovú konzistenciu. Intenzita farby sa dá ovplyvniť. Všeobecne platí, že čím horúcejšia voda, tým výraznejší odtieň. Okrem toho môžete odtiene zvýrazniť správnymi prísadami. Pre výraznejšiu blond pridajte do krémovej kašičky med alebo šťavu z limetky. Červenú zintenzívnite červeným vínom, čiernu výluhom z čierneho čaju. Pripravená zmes sa nanáša na umyté vlasy. Ideálne je, keď vlasy po umytí jemne osušíte uterákom. Na ruky navlečte ochranné rukavice a začnite s nanášaním farby po celej dĺžke vlasov. Farbu nechajte pôsobiť jednu, tri až päť hodín. Po uplynutí doby pôsobenia farbu zmyte a vlasy ošetrite bežným spôsobom. Farba vám pri správnej aplikácii vydrží niekoľko mesiacov.
 
Farbenie hennou ako výživný zábal?
Samotné nanášanie henny je pre vlasy veľmi prospešné. Ak ju však doplníte tými správnymi ingredienciami, výživnosť procedúry sa niekoľkokrát znásobí. Nebojte sa do rozmiešaného prášku pridať vajíčko, olivový olej, tvaroh, citrónovú šťavu či výživný kondicionér.
Nezabúdajte, že henna a chemické prípravky v podobe farieb, ondulácie a melírov sa príliš nekamarátia. Dôležité je dodržiavať aspoň štvortýždňový odstup medzi chemickými procedúrami a nanášaním henny. Ak máte nejaké pochybnosti o vhodnosti prírodnej farby na vaše vlasy, obráťte sa na svoju kaderníčku, ktorá vaše vlasy pozná a dokáže situáciu nezávisle posúdiť.
 
MIMI
Foto: flickr/Henna Sooq