DAJTE ZELENÚ KETODIÉTE. POMÔŽE VÁŠMU TELU AJ PSYCHIKE

Aj vy ste sa už tešili, že si oblečiete váš obľúbený módny kúsok, ale zastavil vás pohľad do zrkadla či zips na polceste? Aj keď by ste chceli zhodiť nadbytočné kilá okamžite, drastická diéta či hladovka vám môžu narobiť ešte väčšie problémy. Pristupujte k svojmu telu zodpovedne. Zmeňte svoje stravovanie tak, aby vám nespôsobovalo stres a úbytok hmotnosti bol postupný. Ako na to vám poradí odborníčka na zdravé stravovanie Martina Dvořáková.

ZAČNITE MALÝMI ZMENAMI

DAJTE ZELENÚ KETODIÉTE. POMÔŽE VÁŠMU TELU AJ PSYCHIKEHoci sa na nás valia rôzne očistné kúry a detoxikačné diéty, nemusia byť vhodné pre každého. Pre dlhodobý psychický aj fyzický efekt odborníci odporúčajú skôr úpravu stravy, nie radikálnu zmenu, ktorá by vo vás vyvolávala stres a nervozitu z hladovania. “Diéta nemusí byť ani o počítaní kalórií. Niekedy stačí jednoduchá úprava stravovacích návykov a kilá pôjdu dolu. Strava by mala byť nielen nutrične vhodne vyvážená, ale aj v pravidelných 2,5-3 hodinových rozostupoch. Samozrejmosťou by malo byť dodržiavanie pitného režimu vo forme čistej vody, aby telo v sebe nezadržiavalo všetky toxíny a škodlivé látky, ale ich priebežne vyplavovalo von,” vysvetľuje výživová poradkyňa Martina Dvořáková.

SPAĽUJTE ULOŽENÉ TUKY

Ak sa snažíte o zdravé stravovanie alebo chcete schudnúť, na vašom tanieri by mali byť zastúpené všetky zložky, avšak v správnom pomere. „Ak znížime prísun sacharidov, a to hlavne jednoduchých cukrov, zachováme množstvo zdravých tukov a zvýšime príjem bielkovín, zmení a hlavne zrýchli sa aj náš metabolizmus. Telo sa približne po 3 dňoch takéhoto stravovania dostane do stavu ketózy, čo v praxi znamená, že energiu začne čerpať z uložených tukových zásob,“ hovorí Martina Dvořáková, odborníčka na ketodiétu. Koľko bielkovín by sme však mali denne prijať? „Príjem bielkovín by ste mali zvýšiť podľa svojej váhy a to tak, aby ste denne prijali minimálne 1 až 1,5 g bielkovín na 1 kg vašej ideálnej telesnej hmotnosti. Ženy v období menopauzy by mali dokonca denné množstvo bielkovín navýšiť 1,5-násobne,” dopĺňa odborníčka. Sú potrebné nielen pre rast svalov či imunitu, ale i pre rýchlejšiu premenu látok. Naše telo si tieto látky vytvoriť samo nevie, preto ich musíme prijímať vo forme potravy. Zaraďte na stôl viac tvarohu, rýb, mäsa, vajec a najmä zeleniny. Neviete sa vzdať chleba? Nevadí. Svoje obľúbené pesto z medvedieho cesnaku si natrite na proteínový chlieb. Ak sa obávate, že vám proteínové jedlá nebudú chutiť môžete si objednať ochutnávkový balíček a diétu si vyskúšať na pár dní.

MYSLITE POZITÍVNE

Každá zmena výrazne vplýva aj na našu psychiku. Ak sa rozhodnete upraviť svoj jedálniček a zmeniť životný štýl, nezabudnite aj na pozitívne myslenie. “Takéto nastavenie psychiky má na celý proces chudnutia zásadný vplyv. Pomôže nám rýchlejšie sa adaptovať na nové obdobie v našom živote, ale aj rýchlejšie zaznamenať prvé úspechy a postupne dosiahnuť svoj cieľ,” radí Dvořáková. Vychutnávajte si jedlo. Radujte sa z pohybu. Tešte sa, že sa vám podarilo vypiť denný limit tekutín, či z akýchkoľvek iných malých úspechov. Keď si budete každý krok takto spríjemňovať, nebudete mať  pocit, že držíte nejakú diétu. Ani nenazdáte a oveľa ľahšie a rýchlejšie dosiahnete to, po čom túžite.


Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/chudnutie-v%C3%A1hy-mlad%C3%A1-%C5%BEena-strach-850601/