DENNÍK RELAX - Chyby, ktoré robíme pri praní. Ktorej z nich sa dopúšťate vy?

Chyby, ktoré robíme pri praní. Ktorej z nich sa dopúšťate vy?

V každej domácnosti beží práčka niekoľkokrát do týždňa. Väčšinu činností súvisiacich s praním činíme automaticky a, bohužiaľ, mnohokrát aj nesprávne. Ktoré chyby robíme najčastejšie?

  • Bielizeň triedime iba podľa farby

Už deti vedia, že bielizeň treba pred praním rozriediť. Zvyčajne ju rozdelíme do troch kôpok na bielu, čiernu a farebnú. Avšak zabúdame na to, že pri triedení by sme mali brať do úvahy aj rozličné materiály. Nie je rozumné prať napríklad uteráky so športovými odevmi, ktoré sú z funkčných materiálov.

  • Kašleme na škvrny

Domnievame sa, že keď do práčky dáme prostriedok na odstraňovanie škvŕn, je to dostatočné. V niektorých prípadoch to naozaj tak je, ale vždy je lepšie škvrny odstrániť ešte pred praním v práčke. Niekedy stačí bielizeň preprať v rukách, napríklad žlčovým mydlom, inokedy ju treba namočiť na dlhší čas do vody, do ktorej sme pridali odstraňovač škvŕn.

  • Preháňame to s práškom i avivážou

Často sa riadime tým, že čím viac, tým lepšie. Bohužiaľ, nie je to tak. Ak použijeme príliš veľa prášku môže to, paradoxne, spôsobiť to, že odev sa nevyperie podľa našich predstáv. Preto vždy dodržujte pokyny výrobcu a nepreháňajte to – odev bude čistý a voňavý, a takisto ušetríte.

  • Nepoužívame prostriedky proti vodnému kameňu

Pri každom praní by sme mali k prášku na pranie pridať prostriedok, ktorý zabraňuje usádzaniu vodného kameňa v práčke. Predĺžime tým životnosť práčky, no nie každý to robí. Ak tak náhodou nečiníte, nezabudnite pravidelne pustiť práčku naprázdno pri vysokej teplote tak, že na jej vyčistenie použijete ocot alebo kyselinu citrónovú.

  • Ignorujeme zipsy s suché zipsy

Možno sa vám niekedy stalo, že obľúbené tričko skončilo prichytené na suchom zipse iného trička. Poprípade to, že kovový zips poškodil nejaký iný kúsok oblečenia. Zabránite tomu tak, že zipsy pred praním vždy zapnete.

  • Práčku preťažujeme

Každá práčka má určité hmotnostné limity, ktoré sa týkajú množstva bielizne. Neignorujte ich, inak riskujete, že práčka sa pokazí a zbytočne prídete o financie.


-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/bielize%C5%88-such%C3%A9-such%C3%A9-pranie-1559231/