DENNÍK RELAX - Chcete sa zbaviť celulitídy? Skúste pozmeniť niektoré veci v jedálničku!

Chcete sa zbaviť celulitídy? Skúste pozmeniť niektoré veci v jedálničku!

Trápi vás, že máte na zadku či stehnách celulitídu a cítili by ste sa bez nej oveľa sebavedomejšie? V tom prípade nezostaňte iba pri túžbach, ale pustite sa do zmien. Pomôže pravidelný pohyb, kvalitný pitný režim, vhodná starostlivosť o pokožku na problematických miestach a, samozrejme, správna strava. Čo všetko sa počíta?


Začnite jedlá ochucovať šafranom


Šafran síce patrí medzi najdrahšie koreniny na svete, avšak čo by sme my, ženy, neurobili pre krásu a sebavedomie. Šafran totiž disponuje skvelými protizápalovými látkami, ktoré majú schopnosť pôsobiť na pokožku tak, že je hladšia a pevnejšia. Kde šafran použiť? Môžete sa inšpirovať Španielmi, ktorí ho pridávajú do pokrmov, ktoré obsahujú ryžu. Francúzi touto koreninou ochucujú ryby, Taliani rizoto a Briti ho s pokojom pridávajú do sladkých pochúťok. Skvelo sa hodí aj ku kuraciemu mäsu či karfiolu. Nemusíte sa báť pridať ho do raňajších kaší či do mlieka – ak si dáte mlieko ochutené šafranom pred spaním, pomôže vám so spaľovaním tukov i s lepším spánkom.


Zamilujte sa do horkej čokolády


Čo si predstaviť pod pojmom horká čokoláda? Jedná sa o čokoládu, ktorá obsahuje minimálne 70 percent kakaa. Pokiaľ  máte zdravý a vyvážený jedálniček, môžete si denne dopriať množstvo až do 50 g. Horká čokoláda je vynikajúcim zdrojom niektorých živín, ako napríklad horčíka či železa. Samozrejmosťou sú antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľných radikálov. Nemožno opomenúť zlepšenie nálady a upokojenie, ktoré nastanú po skonzumovaní horkej čokolády. Ak si teda doprajete horkú čokoládu pravidelne namiesto bežných sladkostí, prispeje to nielen k posilneniu celkového zdravia, ale aj k redukcii celulitídy. Môžu za to nielen už spomínané antioxidanty, ale aj alkaloid teobromín zastúpený v kakau, ktorý napomáha spaľovaniu tukov a redukuje výskyt celulitídy. Nezabúdajte, že čokoláda aplikovaná na pokožku má takisto zásluhu na redukcii celulitídy.


Dôraz klaďte na kvalitný pitný režim


Pokiaľ sa chcete zbaviť celulitídy, jedným z kľúčových krokov je kvalitný pitný režim. Voda je totiž jedným z najdôležitejších a najúčinnejších bojovníkov proti celulitíde – okrem iného napomáha vyplavovať toxické látky z tela, čiže napomáha prirodzenej detoxikácii organizmu – práve  škodliviny v tele môžu prispievať k tvorbe celulitídy. Dôležitá je aj skutočnosť, že nedostatok tekutín môže viesť k zadržiavaniu vody v tele, čo, samozrejme, zhoršuje vzhľad celulitídy. Dostatočný príjem tekutín má však aj ďalšie pozitíva – nestane sa vám, že si smäd zameníte za hlad a ak budete piť studenú vodu, spálite kalórie navyše (organizmus musí vynaložiť námahu na to, aby ju zohrial). Ak si teda denne dáte dva litre naozaj studenej vody, môžete spáliť až 70 kcal navyše. Aké je pravidlo pre príjem tekutín? Skúste denne prijať aspoň 3 dcl vody na každých 10 kg hmotnosti. Alebo sledujte farbu svojho moču – pokiaľ je tmavý a zapácha, telu chýbajú tekutiny a treba ich urgentne doplniť.


Minimálne dva razy do týždňa si doprajte tučné ryby


Tučné ryby, ako napríklad losos, tuniak či pstruh, majú obrovskú zásluhu na zlepšení zdravia a vzhľadu pokožky. Je to hlavne vďaka presláveným omega-3 nenasýteným mastným kyselinám, ktoré disponujú protizápalovými účinkami. Ak v tele prebiehajú zápalové procesy, dôsledkom býva aj zhoršenie celulitídy. Navyše zdravé tuky sa podieľajú aj na zlepšení krvného obehu a zdraví ciev. Dôležité je však dopriať si kvalitné tučné ryby a to minimálne dva razy týždenne. Samozrejme, treba dbať aj na správnu prípravu – vyhnúť sa rafinovaným olejom a nadmernému množstvu soli, ktorá prispieva k zadržiavaniu vody v tele. Oveľa lepšou variantou na ochutenie rýb sú bylinky.


 

Autor fotografie:https://unsplash.com/photos/V5Owjg-ZNto