DENNÍK RELAX - Bavlníkový olej dá stopku starnutiu. Ako ho využiť pre krásu?

Bavlníkový olej dá stopku starnutiu. Ako ho využiť pre krásu?

Ak ste ešte nevyskúšali účinky bavlníkového oleja na pleť a vlasy, nastal čas napraviť to. Bavlníkový olej, ktorý sa získava lisovaním semien bavlníka, má totiž vlastnosti, ktoré si zamilujete.

Prečo je bavlníkový olej taký prospešný pre krásu?

Prevažnú časť bavlníkového oleja tvoria polynenasýtené mastné kyseliny, teda hlavne kyselina linolová a necelých 20 % patrí mononenasýteným mastným kyselinám. Nasýtené tuky tvoria cca 3 %. Za zmienku stojí aj vitamín E, ktorý je silný antioxidant, a je podobne ako steroly kľúčový pre krásnu a mladistvú pleť. Ako bavlníkový olej použiť?

Je úžasný na pleť

Bavlníkový olej si vďaka výnimočným hydratačným vlastnostiam zamilujú hlavne majiteľky suchej pleti, ktorá má sklon k začervenaniu, šúpaniu a nepríjemnému pnutiu. Avšak je aj výborným bojovníkom proti starnutiu pleti, čiže eliminuje tvorbu vrások. Poradí si aj so stareckými škvrnami či ovisnutou kožou na tvári či tele.

Bavlníkový olej je stvorený na ošetrenie pokožky celého tela – s pokojným svedomím ho môžete naniesť na tvár i telo namiesto používaného krému či telového mlieka, ideálne po sprche či kúpeli na vlhkú pokožku. Urobte tak krúživými pohybmi a olej nechajte vstrebať. Olej si zamilujete nielen kvôli jeho vyživujúcim vlastnostiam, ale aj preto, že na pokožke nezanecháva nepríjemný mastný film. Čo sa týka vône, je nevýrazná.

Zamilujú si ho aj vlasy

Pokiaľ vás trápia suché vlasy, lupiny, nadmerné padanie vlasov alebo štiepajúce sa končeky, naneste bavlníkový olej na pokožku hlavy alebo na vlasy, nechajte ho pôsobiť aspoň 30 minút a potom vlasy umyte bežným spôsobom. Samozrejme, môžete ho naniesť na vlasy večer pred spaním, zabaliť ich do igelitu a uteráka a ponechať olej pôsobiť po celú noc. Po použití bavlníkového oleja na vlasy určite oceníte aj skutočnosť, že vlasy sa dobre rozčesávajú.

Poradí si s drobnými rankami

Pokiaľ máte niekde na tele malú ranku či popáleninu, aplikujte na ňu bavlníkový olej. Zastúpené antioxidanty i vitamín E urýchlia hojenie a vraj aj eliminujú tvorbu jaziev.

Ako si vybrať kvalitný bavlníkový olej?

Ak chcete naozaj kvalitný bavlníkový olej, voľte taký, ktorý bol lisovaný za studena, čiže teplota pri spracovaní nepresiahla 45 stupňov Celzia, a je v bio kvalite, čiže bol vyprodukovaný zo semien bavlníka pestovaného v ekologickom poľnohospodárstve. Najviac biologicky aktívnych látok obsahuje panenský bavlníkový olej, teda taký, ktorý pochádza z jednorazového lisovania semien. Samozrejme, nemal by obsahovať žiadne pridané látky, ako silikóny, ropné deriváty či parabény.

-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/diev%C4%8Da-portr%C3%A9t-kr%C3%A1sa-model-o%C4%8Di-2771001/