DENNÍK RELAX - Ako nakupovať rozumne a nevytvárať textilný odpad?

Ako nakupovať rozumne a nevytvárať textilný odpad?

Kolekcia jeseň/zima sa v obchodných reťazcoch pomaly dopredáva. Priznajte sa, aj vás to láka ísť si kúpiť nový kabát, pekný sveter a štýlové nohavice ešte zo zimnej kolekcie?

Skôr, ako sa rozhodnete ísť nakupovať, dôkladne zvážte, či vôbec potrebujete nové oblečenie. Množstvo textilného odpadu z roka na rok rastie a skúste trošku myslieť aj na životné prostredie. Skúsime vám poradiť, ako nakupovať rozumne a nevytvárať tak ďalší textilný odpad.


Potrebujete konkrétny kúsok v šatníku?


Skôr, ako si daný kúsok kúpite, sama si položte otázku, či toto oblečenie skutočne potrebujete. Nemáte takýto podobný kúsok v šatníku? Máte toto oblečenie s čím skombinovať? Je to príjemný materiál, že sa vám bude dobre nosiť?
Aj toto všetko zvážte skôr, ako si konkrétne oblečenie kúpite. Odborníci na módu odporúčajú položiť si práve tieto otázky skôr, ako sa rozhodnete nakupovať.

Ak ste na internete objavili štýlové dámske nohavice a legíny, zamyslite sa, potrebujete ich v šatníku? Ak nemáte nič podobné, kúpte si tieto nohavice. Ak ale máte v šatníku podobný kúsok, nekupujte si zbytočné rovnaké alebo podobné nohavice.


Uprednostňujte lokálne módne značky


Vytvorením tzv. kapsulového šatníka predídete vytváraniu textilného odpadu. Skúste uprednostniť lokálne módne značky. Na Slovensku sa opäť rozmáha krajčírstvo a z roka na rok pribúdajú lokálne módne značky predávajúce dámske a pánske oblečenie.

Radšej investujte do kvalitného oblečenia a kupujte menej kusov, ako každý rok kupovať nové a nové kúsky, ktoré vám ledva vydržia jednu sezónu. Samozrejme, môžete si kúpiť lacnejšie dámske svetre od známych módnych značiek. Treba si však vopred premyslieť a vytvárať si jednotlivé kombinácie oblečenie, aby ste sa vyhli bezhlavému nakupovaniu nekvalitného ťažko kombinovateľného oblečenia.

Dúfame, že vás tieto naše rady pomôžu zamyslieť sa nad vytváraním zbytočného textilného odpadu. Ak sa naučíte nakupovať rozumne, pomôžete našej prírode.