7 mini tipov, ako zatočiť s vaginálnou mykózou raz a navždy

7 mini tipov, ako zatočiť s vaginálnou mykózou raz a navždy

Trápite sa pravidelne s vaginálnou mykózou, ktorá sa prejavuje začervenaním, svrbením, pálením a hrudkovitým výtokom? Potom by ste mali navštíviť lekára a popritom vyskúšať niektoré z nasledovných tipov.

    1. Nenoste tesné oblečenie

Ak pravidelne nosíte obopnuté džínsy či iné tesné oblečenie, nemusí byť dôsledkom len vaše nepohodlie, ale aj väčšia náchylnosť na vznik vaginálnej mykózy. Stavte radšej na voľnejšie strihy a klasickú bavlnenú spodnú bielizeň.

    2. Zabudnite na parfumovanú intímnu kozmetiku

Podľa mnohých odborníkov je na intímnu hygienu najlepšia čistá voda alebo obyčajné detské mydlo. Ak sa nezaobídete bez gélu či peny na intímnu hygienu, vyhnite sa parfumovaným produktom.

    3. Nepreháňajte to s horúcimi kúpeľmi

Prirodzenú vaginálnu mikroflóru môže narušiť aj časté kúpanie v horúcej vode, preto radšej stavte na vlažnú sprchu.

    4. Sústreďte sa na pestrú a vyváženú stravu

Za premnoženie kvasiniek rodu Candida albicans môže byť zodpovedná aj nadmerná konzumácia rafinovaného cukru a bielej múky. Preto je vhodné pri opakovaných vaginálnych mykózach potraviny s týmito zložkami vylúčiť, alebo aspoň výrazne obmedziť. Na druhej strane je veľmi dôležité prijímať veľa potravín bohatých na vitamíny skupiny B, vitamíny C a E, betakarotén, železo a zinok. Vitamín C je jedným z najsilnejších antioxidantov, ktorý je kľúčový pre silnú imunitu. Céčko sa nachádza hlavne v ovocí a zelenine. Vitamín E môžete do tela dopĺňať pravidelnou konzumáciou orechov, rastlinných olejov či rýb. Železo sa nachádza v mäse, ale aj v tekvicových a sezamových semiačkach, trstinovej melase či kvalitnej horkej čokoláde. Betakarotén je obsiahnutý hlavne v ovocí žltej, oranžovej a červenej farby. Zinok sa nachádza, napríklad v orechoch a semiačkach.

    5. Vyskúšajte sedací kúpeľ s harmančekom a dubovou kôrou

Tento kúpeľ vám pomôže odstrániť nepríjemné príznaky vaginálnej mykózy. Budete naň potrebovať 3 polievkové lyžice rozdrvenej dubovej kôry a 1 polievkovú lyžicu harmančekových kvetov. Ako na to? Najprv bylinky zalejte pollitrom vriacej vody, nechajte 30 minút lúhovať a preceďte. Potom zápar vylejte do nádoby s vlažnou vodou a do kúpeľa si na 10 minút sadnite. Pozor, dôležité je postup opakovať niekoľko dní za sebou.

    6. Doprajte si potraviny bohaté na probiotiká

Výsledky viacerých vedeckých štúdií dospeli k tomu, že proti vaginálnym mykózam pomáha bojovať dostatočný prísun probiotík. Tieto prospešné baktérie nájdete napríklad v gréckom jogurte, resp. v jogurtoch so živými jogurtovými kultúrami, ale aj v kyslej kapuste či fermentovaných sójových produktoch, ako tempeh či natto.

    7. Užívajte oreganový olej

Oreganový olej obsahuje okrem iného dve cenné zložky, ktorými sú tymol a karvakrol. Tie majú silné antifungálne vlastnosti. Podľa vedeckých štúdií dokáže zastaviť, alebo spomaliť rast kvasiniek Candida albicans v závislosti od použitej dávky.


-w-