4 potenciálne škodlivé zložky kozmetiky, ktoré používame každý deň

4 potenciálne škodlivé zložky kozmetiky, ktoré používame každý deň

Mnohí z nás sa snažia zdravo stravovať, hýbať sa, zvládať stres či dostatočne spať. Avšak nikdy sa nezamysleli nad tým, čo obsahuje kozmetika či čistiace prostriedky, ktoré používajú každodenne. Na ktoré zložky týchto prípravkov si treba dať pozor, pretože predstavujú potenciálne riziko pre naše zdravie?

  • Formaldehydy

Počuli ste už o „syndróme chorých budov“, ktoré vyvolávali bolesť hlavy, problémy s dýchacími cestami, žalúdočné nevoľnosti či celkovú slabosť? Nuž za týmto pojmom sa skrýva práve formaldehyd, ktorý je prítomný napríklad v nábytku. Nájdete ho v drevotrieske, preglejke, lepenke, farbách, kobercoch či tapetách. Táto látka, okrem vyššie uvedených ťažkostí, je považovaná za karcinogén. Nuž a mnohokrát je prítomný aj v kozmetike, ako sú púdre, laky na nechty, očné tiene, ale aj mnohé krémy, šampóny či mydlá.

  • Parabény

Jedná sa o konzervačné látky s antibakteriálnym účinkom, ktoré sú hojne obsiahnuté v potravinárstve i kozmetike. Vďaka nim majú produkty dlhšiu trvanlivosť. Ak čítate etikety a poznáte problematiku parabénov, potom viete, že sem patria E214, E218 a ďalšie. Potenciálne nebezpečné sú hlavne pre ženy, pretože sa správajú ako ženský hormón estrogén, teda môžu ovplyvňovať niektoré telesné procesy.

  • Ftaláty

Nájdete ich v lakoch na nechty, parfumoch a mnohých ďalších kozmetických produktoch. Ide o skupinu látok, ktoré slúžia ako zmäkčovadlá – ich úlohou je urobiť plasty pružnejšími a ohybnejšími. Spájajú sa s negatívnym pôsobením na pečeň i obličky, a dokonca aj na spermie.

  • Laurylsulfát sodný

Na mnohých produktoch je označený skratkou SLS. Tento biely prášok slúži ako emulgátor a zvlhčovač. V USA je povolené jeho používanie aj v potravinách, pretože sa pridáva napríklad do produktov kvôli tomu, aby penili. U nás je známou zložkou hlavne zubných pást alebo šampónov na vlasy. Na etikete ho nájdete pod označením E487. Toto éčko môže vyvolať podráždenie pokožky a je lepšie sa mu vyhnúť.

Ak sa chcete týchto látok vyvarovať úplne, alebo ich používanie obmedziť, je nutné čítať etikety. Ak sa tieto zložky nachádzajú na prvých miestach na etikete, nekupujte ich.


-w-