Reč nášho tela

Reč nášho tela

Ľudské telo je jedným veľkým slovníkom, a ten kto sa naučí čítať z jeho signálov, má obrovskú výhodu pri komunikácii s ostatnými. Predstavte si, po prvýkrát stretnete človeka, po chvíľke sledovania toho, ako sa mimovoľne správa a aké signály vysiela svojmu okoliu, by ste ho dokázali prečítať od A po Z. No nebolo by to objavné? Koľko nepríjemností, či zbytočnej energie by sme tak mohli ušetriť! Spoznajme spoločne abecedu reči nášho tela.

Určite mi dáte za pravdu, že prvé, čo si na človeku všimneme sú jeho oči. Nie nadarmo sa hovorí, že sú bránou do duše! Naozaj dokážu prezradiť veľa. Niekedy aj to, čo nechceme aby ostatní vedeli. Keď sa na Vás niekto zadíva uprene je to prejav záujmu. Chce aby ste si ho všimli. Krátky pohľad je naopak prejavom nezáujmu, v niektorých prípadoch aj plachosti, či neistoty. Dávajte si pozor na pohyby svojich očí! Pohľadom niekde do neba vysielate okoliu signál nezáujmu, a keď k tomu pridáte masírovanie čela, osobe vo Vašej blízkosti bude jasné, že rozpráva do vetra a vy ste duchom niekde úplne inde. Keď si však hlavu mierne nakloníte a prstami si budete hladkať bradu, človek oproti Vám má vyhraté, pretože Vás určite zaujal.
Od tváre pokračujme ďalej. Sami vieme, že keď v nás nervozita vrcholí, dokážeme so svojimi rukami robiť priam gymnastické kúsky. Prepletanie, hranie sa s vlasmi, klepkanie, či iné viditeľne rušivé pohyby Vám na presvedčivosti určite nepridajú. Ak chcete u diskutujúcich partnerov vzbudiť pocit, že je na Vás spoľahnutie a máte vo veciach jasno, ruky držte pokojne zovreté a vo vhodnom momente použite nevtieravú gestikuláciu, čím vyjadríte, že sa nebojíte prezentovať svoj vlastný názor. Pri vstupe do miestnosti vojdite nebojácne, nezdržiavajte sa v priestore dverí, aby prítomní o Vás nezískali dojem, že chcete ujsť. Pri zoznamovaní a podávaní ruky opätujte pevný stisk.
Samozrejme, že každá životná situácia je špecifická, a to ako sa správame v danej chvíli je mnohokrát, akoby mimo nás. Uvedené písmená abecedy nášho tela sa však dajú naučiť a natrénovať, aby sme ich vedeli správne použiť, či prečítať v správaní niekoho iného.
Katarína Matušková