DENNÍK RELAX - Predmenštruačný syndróm – ako s ním bojovať?

Predmenštruačný syndróm – ako s ním bojovať?

Podľa štatistík sa s ním stretne až 75 % žien majúcich menštruáciu. Prejavuje sa bolesťami brucha, nafukovaním, zmenami nálad, kŕčmi či citlivosťou prsníkov.

Ako zvládnuť predmenštruačný syndróm?

  • Vyberajte si správne potraviny

Možno niekoľko dní pred menštruáciou i počas nej „ulietavate“ na nezdravých potravinách, ako sú mastné či vyprážané jedlá, alebo sladkosti. Bohužiaľ, tieto potraviny vám s predmenštruačným syndrómom (PMS) nepomôžu. Práve naopak. Je dokázané, že jedlá bohaté na škodlivé trans-mastné kyseliny príznaky PMS zhoršujú, slané jedlá zadržiavajú v tele vodu a sladkosti spôsobujú prudké kolísanie krvného cukru, čo sa negatívne podpíše na úrovni energie i nálade.

Čo vám príde z potravín viac ako vhod? Skvelou voľbou je preferovanie potravín rastlinného pôvodu. Jedná sa o zeleninu, ovocie, orechy a semiačka. Zo zeleniny stavte na zelenú listovú zeleninu, ktorá je bohatá na horčík eliminujúci kŕče a má diuretický účinok, čiže odvodňuje. Zo semienok je výborné ľanové, pretože obsahuje fytoestrogény, ktoré fungujú podobne ako ženské hormóny estrogény.

  • Doprajte si vhodné bylinkové čaje

Z byliniek je výborný na vyrovnanie hladiny hormónov vitex jahňací. Upokojiť pomôže čaj z ľubovníka bodkovaného či valeriány. Malinové listy eliminujú menštruačnú bolesť. Alchemilka zasa celkovo upravuje menštruačný cyklus. 

  • Nezabúdajte na horčík a vitamín B6

Horčík zmierňuje kŕče a priaznivo ovplyvňuje náladu. Bohato zastúpený je, napríklad v mandliach, kešu orieškoch, špenáte, šošovici, hrachu, ale aj v banánoch či sušených marhuliach. Vitamín B6 ovplyvňuje produkciu estrogénu. Obsahujú ho potraviny, ako napríklad zelená listová zelenina, papája, pomaranče, strukoviny.

  • Použite esenciálne oleje

Na zmiernenie bolesti poslúži mätový olej, proti stresu a napätiu pomôže napríklad levanduľový olej. Môžete ich dať do aromalampy alebo zopár kvapiek naniesť na zadnú stranu krku a spodnú časť brucha.

  • Zacvičte si

Ešte donedávna mnohé ženy verili mýtu, že počas menštruácie nemajú cvičiť. Jedná sa skutočne iba o mýtus, pretože cvičenie, naopak, pomáha prekonať predmenštruačný syndróm. Napríklad zmierňuje bolesť a, samozrejme, zlepšuje náladu. Pomôže akékoľvek cvičenie, ktoré vás baví. Obzvlášť prínosné môže byť aeróbne, teda kardio cvičenie, ako napríklad beh či bicyklovanie.

  • Jedzte menšie porcie, ale častejšie

Tohto pravidla by ste sa mali držať stále, nielen počas predmenštruačného syndrómu. Ak tak urobíte, vyhnete sa prudkému kolísaniu krvného cukru a inzulínu, ktoré vedú k prejedaniu a kilám navyše.

  • Komunikujte s blízkymi

V období menštruácie sme viac zraniteľné, ale aj nervózne. To znamená, že nám nemusí padnúť vhod žart, ktorý by nás bežne rozosmial, alebo svojimi poznámkami zraníme niekoho blízkeho. Preto je vždy lepšie najbližším povedať, že príčinou vášho správania je práve predmenštruačný syndróm.


-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/diev%C4%8Da-%C5%BEena-pocity-zrada-sm%C3%BAtok-3047297/