Nemám čas!

Nemám čas!

Veta, ktorá sa ozýva zo všetkých strán. Veľa pracovných úloh, po návrate z práce vás doma čaká pokračovanie, len v inom štýle. Ako sa správne naučiť hospodáriť s časom? Veď predsa my sme jeho pánmi, tak sa ho naučme správne riadiť!

 
1. V práci je vždy dobré naplánovať si nielen začiatok, ale ak je to možné aj koniec jednaní, či stretnutí. Vyraďte rušivé faktory, ktoré vás zbytočne zamestnávajú a oberajú o drahocenný čas.
 
2. Všetky úlohy si rozdeľte podľa dôležitosti a podľa toho k nim aj pristupujte.
 
3. Vytvorte si systém plánovania času, spíšte si zoznam úloh, ktoré vás v priebehu týždňa čakajú. Zvlášť pracovné a zvlášť súkromné.
 
4. Určite si čas, ktorý je potrebný na splnenie jednotlivých úloh. Tak sa budete snažiť splniť daný limit, budete pracovať sústredenejšie a efektívnejšie.
 
5. Rátajte aj s časovou rezervou na neplánové úlohy, ktoré sa objavia každodenne.
 
6. Podľa dôležitosti zistíte, či je tú, ktorú úlohu bezodkladne potrebné vykonať, alebo sa nestane vôbec nič, ak ju zo zoznamu vyradíte.
 
7. Všetky dôležité úlohy si naplánujte na najproduktívnejší čas počas dňa. Ak je to možné, zavrite na svojej kancelárii dvere a plne sa sústreďte sa svoju prácu. Ak máte v rukách riadenie pracovných schôdzok a stretnutí, napíšte si jednotlivé body porady a snažte sa ich držať, aby ste nestrácali čas zbytočným odbočovaním od dôležitých tém.
 
8. Ak pracujete doma, vyčleňte si čas na pracovné povinnosti a čas na domácnosť. Aby sa vám nestalo, že stratíte prehľad o čase, ktorý venujete práci, a ktorý venujete rodine.
 
Čas je nás priateľ, keď ho máme veľa a nepriateľ, keď ho máme málo. Preto sa snažme využívať ho efektívne, v práci prácou, a po návrate z nej v kruhu svojej rodiny. Aj keď pre mnohých je práve časová tieseň najlepším spúšťačom dobrých nápadov. Niektorí z nás majú radi flexibilitu a sú naučení pružne reagovať na akúkoľvek zmenu bez toho, aby ich to vyviedlo z rovnováhy. Ako je to vo vašom prípade?
 
KM