Mýty o sexe

Mýty o sexe

Čo je v posteli správne a čo nie? Sú pravdivé tvrdenia, že „muži chcú častejšie“ alebo „dvakrát za týždeň je najlepšie“?

Tu je 5 najväčších omylov:

1. Muži chcú častejšie
Klišé spočíva v tom, že muži sú dobyvatelia, pokiaľ ide o sexualitu. On chce, ju bolí hlava. On má chuť, ona je unavená. Sedí to? Nie. Medzi šťastne zosobášenými pármi má asi polovica rovnako silnú túžbu po sexe. U jednej štvrtiny je viac zainteresovaný muž, u druhej štvrtiny zase žena. Ale o tejto štvrtine žien, ktoré majú väčšiu chuť na sex ako muži sa nerozpráva a ani o mužoch, ktorí majú menej často chuť na sex. Nehodia sa, bohužiaľ, do zaužívaných predstáv.

2. Sex funguje aj vtedy, keď ostatné zlyháva
Človek sa nemôže rozpoltiť. Z časti sa trápi v neuspokojivom zamestnaní, nemá priateľov, koníčky, je nespokojný so svojím životom. A tá druhá časť má prahnúť po sexe? Vedecké štúdie hovoria o opaku. Najspokojnejší v partnerstve sú práve tí muži a ženy, ktorí sú spokojní s celkovým životom. A presne tieto ženy a muži sú v štatistikách so svojím sexuálnym životom najspokojnejší. Tu platí to isté ako v ostatných sférach života: kto má, tomu bude dané.

3. Sex s jedným partnerom je v dlhodobej perspektíve nudný
Neexistuje žiaden vedecký výskum, ktorý by dokazoval, že sexualita v páre sa po rokoch stane nudnou. Túžba je menej častá- no a? Je to zlé? Partneri, ktorí sú si blízki, preživajú časom intenzívnejšie telesnú lásku. Počiatočné iskrenie, ktorým zahrnie zaľúbenosť telá hormónmi, raz prestane. Na toto miesto nastúpi vnútornejšia a intenzívnejšia erotika. Toto platí ale iba pre páry, ktoré žijú v šťastnom zväzku.

4. Vášeň pretrvá
To, že chuť postupne opadne, je normálne. Päťdesiatnik je väčšinou sexuálne menej aktívny ako tridsiatnik.. To isté platí aj pre dlhotrvajúce vzťahy: páry, ktoré sú spolu dva roky majú spolu častejšie sex ako tie, ktoré sa delia o spoločnú posteľ už dvadsať rokov. Dokazujú to aj vedecké štúdie. Žiadna nedokazuje, že by sme sa mali tomuto trendu vzpierať. Na rozdiel od zvierat je sexualita u ľudí spojená s citovým životom. Keď city v partnerstve kamsi odplávajú, potom je iba jedna cesta, ktorá vedie k úspechu: partneri musia na sebe zapracovať, aby boli navzájom so sebou spokojní.
Nespokojnosť môže nastúpiť, keď napríklad domáce práce sú nefér rozdelené. Vedecké štúdie dokazujú, že sexualita je menej uspokojivá u párov, v ktorých má žena pocit, že muž sa málo poddiela na práci v domácnosti. A opačne platí, že ak sa muž na práci v domácnosti poddiela, obaja sú so svojím sexuálnym životom spokojnejší.
To isté platí aj pri neférovom rozdelení moci v manželstve. Keď má slovo iba muž, utrpí tým sexualita páru. Muži aj ženy profitujú z rovnoprávnosti pohlaví. Už pred 100 rokmi kritizoval slávny psychoanalitik Alfred Adler dominanciu mužov vo vzťahu. Už vtedy predpovedal, že vyvážená rovnováha moci vo vzťahu prospeje spokojnosti vo vzťahu a sexualita dostane krídla.

5. Najlepšie je dvakrát za týždeň
Veľa problémov nastáva podľa odborníkov z nerealistických očakávaní. V skutočnosti platí, že každý tretí pár má sex raz za týždeň. Prehnané nároky zapríčiania opak: čím vyššie sú naše nároky na sexualitu, tým mizernejší nám pripadá výsledok- a o to väčšia je strata chuti. V skutočnosti sú Európania spokojní so svojím sexuálnym životom. Na rozdiel napr. od Japoncov, kde radosť zo sexu má iba 18% mužov a 10% žien.

(-de-)