DENNÍK RELAX - Meškajúca menštruácia – aj toto môže byť príčina

Meškajúca menštruácia – aj toto môže byť príčina

Ak vám mešká menštruácia, nemusíte byť hneď v strese, že o deväť mesiacov budete kočíkovať. Tehotenstvo nie je jediný dôvod meškajúceho cyklu. Ten ovplyvňuje veľa faktorov, na ktoré naše telo reaguje. Ak chcete vedieť, čo sa za tým môže skrývať, čítajte ďalej.
 

  • Menopauza

Medzi základné dôvody meškajúcej menštruácie patrí v prvom rade menopauza. To sa však týka žien okolo 45-55 roku života. V tomto období  vaječníky znižujú svoju činnosť a časom príde k úplnej strate cyklu. S tým sa však, bohužiaľ, už nedá nič robiť, to patrí k životu.
 

  • Stresové obdobie

Stresové obdobie ako dôvod na vynechanie periódy nie je mýtus. Ako vieme, stres ovplyvňuje našu váhu, pleť a aj cyklus. Ak sme v strese, hladina hormónov v našom tele klesne, čo u žien môže narušiť ovuláciu a následne aj menštruačný cyklus. Preto sa snažte udržovať v psychickej pohode, aby ste stresom neovplyvňovali svoje telo.
 

  • Zmena váhy

Ak sa vám podarí rapídne pribrať či schudnúť, aj to sa môže odzrkadliť vo vašom menštruačnom kalendári. Stáva sa to najmä pri dietách, pretože, ak máte podváhu, vaše telo hneď reaguje. To isté platí aj pri kilečkách navyše. Vtedy telo produkuje estrogén, ktorý cyklus ovplyvňuje. Pri nadváhe vám tukové tkanivo produkuje zvýšené množstvo estrogénu. Navyše, ak máte príliš málo kíl, môže sa stať, že organizmus prestane ovulovať, čo vedie k vynechaniu menštruácie.
 

  • Užívanie liekov

Je jedno aký druh liekov užívate, či antibiotiká, antikoncepciu alebo niečo iné, ale všetky môžu zmeniť hladinu hormónov, čo naruší váš cyklus. Ak sa tak stane, mali by ste vyhľadať lekára a konzultovať, či sa nejedná o vedľajší účinok. Keďže príčina môže byť akákoľvek, neoplatí sa to podceňovať.


Ak máte zdravotné problémy, môže sa stať, že cyklus sa omešká. Vtedy je vhodné navštíviť gynekológa a svoj zdravotný stav a možnú príčinu meškania konzultovať.

 

Autor: Janka Radimáková


 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/letn%C3%A9-%C5%A1aty-diev%C4%8Da-%C5%BEena-nohy-les-336590/