Máte problémy s menštruáciou alebo hormónmi? Vyskúšajte týchto 5 riešení

Máte problémy s menštruáciou alebo hormónmi? Vyskúšajte týchto 5 riešení

Každá žena z času na čas zažije niektoré typické problémy s menštruáciou. Ak je však ich intenzita doslova neznesiteľná, môžete si skúsiť pomôcť niektorými domácimi receptami.

To, že počas menštruácie zažívajú ženy rôzne bolesti, kŕče, nafukovanie, problémy s trávením či časté zmeny nálad, to všetko je normálne. Ak sa však problémy prehĺbia, je načase začať situáciu riešiť. Nemusíte však hneď utekať za lekárom, niektoré situácie viete zvládnuť aj doma. Tu je 5 možností, ktoré by vám mohli pri problémoch s menštruáciou pomôcť:

1. Upokojte sa a vyhýbajte sa stresu
Stres, či už fyzický alebo psychický, má veľký vplyv na organizmus. Čoraz viac odborných štúdií to potvrdzuje a to najmä ohľadom hladiny hormónov. Keď ste v strese, hladina hormónov vo vašom tele klesá. To môže narušiť ovuláciu a teda aj menštruačný cyklus ako taký.

Pod pojmom stres sa myslí nielen klasická duševná nepohoda, nervozita a podobne, ale napríklad aj fyzický nepokoj a vyvedenie z rovnováhy bežného rytmu. Choroby, úrazy alebo nadmerná fyzický námaha, to všetko pôsobí na pravidelnosť a správny priebeh menštruácie negatívne. Obmedzte teda tieto rizikové faktory a doprajte si viac odpočinku.

2. Nadváha aj nadmerné cvičenie škodia
V súvislosti s fyzickou námahou treba spomenúť šport a cvičenie. Ak viete, že sa blíži menštruácia, snažte sa obmedziť športovanie a väčšiu fyzickú záťaž. Priveľa cvičenia ovplyvňuje tiež hormonálnu hladinu, najmä znamená zvýšenie estrogénu, čo sa odzrkadlí na nepravidelnom cykle.

Rovnako tak však aj nadváha pôsobí nepriaznivo na menštruáciu. Menštruačný cyklus okrem iného závisí aj od hladiny tuku v tele a ak ho máte príliš veľa, nečudujte sa, že máte pravidelne problémy so správnou menštruáciou. Nadváha totiž rovnako, ako cvičenie, zvyšuje hladinu estrogénu, čo spôsobí problém s nepravidelnosťou menštruácie a jej priebehom.

3. Vyskúšajte prírodný „doping“
Oveľa viac ako rôzne umelo vyrábané lieky vedia pomôcť s menštruáciou prírodné prostriedky. Hitom posledných mesiacov sú kvapky Gynex určené práve ženám s problematickou menštruáciou. Ak máte nepravidelnú alebo bolestivú menštruáciu, mali by ste ich určite vyskúšať. Ich veľkou výhodou je, že sa jedná o 100 % prírodný produkt!
Kvapky obsahujú výťažky a extrakty agátu, jastrabiny lekárskej, fenikla, brusnice, alchemilky a ďalších bylín a rastlín. Sú vhodné nielen pre gynekologické problémy, ale napríklad aj pre zlepšenie trávenia, detoxikáciu a na udržiavanie optimálnej hladiny hormónov. Ak chcete vedieť viac, dávame vám do pozornosti túto recenziu obsahujúcu skúsenosti s Gynexom.

4. Zlepšite životný štýl
Pravidelné stravovanie, dostatok spánku, vylúčenie cigariet a obmedzenie nezdravých jedál. To všetko je dôležité pre to, aby ste „prežila“ vašu menštruáciu bez veľkej ujmy a aby sa do budúcnosti upravil jej priebeh. Okrem toho, že tak pomôžete svojim „ženským problémom“, vaše telo sa vám určite odvďačí lepšou kondíciou.

Dbajte najmä na hodnotnú stravu z pohľadu vlákniny, proteínov a zdravých tukov. Ovocie, zelenina, orechy, celozrnné výrobky, to všetko sú potraviny, ktoré by ste mali zaradiť do pravidelného jedálnička. Naopak, rozličné polotovary, presolené jedlá, mastné a vyprážané jedlá, to vám veru nepomôže.

5. Pozor na niektoré lieky
Jedným z veľmi dôležitých faktorov sú aj lieky. Sem sa zaraďujú aj antikoncepčné tabletky, ktoré fungujú väčšinou na princípe kombinácie progestínu a estrogénu. Užívanie antikoncepcie má veľký vplyv na hormonálnu hladinu a kým niektorým ženám pomôže počas menštruácie, iným môže ublížiť. Vyskytlo sa dokonca aj úplné vynechanie menštruácie v prvých mesiacoch po vysadení antikoncepcie.

Rovnako tak niektoré antibiotiká a lieky určené na liečbu rôznych zápalov majú vplyv na oneskorenie, pravidelnosť a priebeh menštruácie. Ak nemáte teda nejaký akútny problém, skúste sa takýmto tabletkám vyhnúť.