Má ma rád, nemá ma rád??

 

Túto otázku si položila každá z nás v živote aspoň raz. Priznajme si, že i viackrát. Príčinou obyčajne býva situácia, ako inak priamo zo života, a ako to už býva, na prvý pohľad sa nám zdá, že ide o vec závažnú, prekážku neprekonateľnú, ba až katastrofickú.
 
A tak sa stáva, že ráno sa na nás partner zamračí, alebo sa tvári neprítomne a pri raňajšej káve nepočúva, čo mu hovoríme. Býva to aj horšie, keď sa tvári, že počúva ako mu vykresľujeme rozpoloženie nešťastnej priateľky, ktorú nechal nastávajúci pred oltárom a ostala tam sama stáť ako kôl v plote... sa odrazu opýta: „V akom plote?“ prípadne poznamená: „Ale sused už tú dieru v plote zaplátal!“ Čím sa pravdaže usvedčí, že absolútne nepočúval.
Samozrejme situáciu môže vyhrotiť aj na prvý pohľad nenápadne vyzerajúcou poznámkou: „Ona sa mala vydávať?“ Avšak, ak už rok nehovoríme o inom ako o prípravách na jej svadbu, môžu už po dotyčnom lietať aj šálky.
 
Podobne ak mu ráno hovoríme, aby kúpil 5rožkov a on sa vráti domov s 10 rožkami, už je oheň na streche. Viem, hovoríte si, radšej nech kúpi viac, akoby kúpil menej napr. nakazujeme: “Kúp 20 rožkov, večer máme návštevu, urobím očká.“ A muž donesie úbohé 2 žemle a tvári sa, že informáciu síce ráno zaznamenal, spracoval, a zaprisaháva sa, že si pamätá, že mal doniesť 2 žemle, nie je predsa dement!
 
Je pravda, že naše reakcie bývajú potom viac či menej adekvátne. Podaktoré z nás sa rozčúlia, čím si trochu uľavia, ale funguje to len na krátky okamih. Iné sa uzavrú a naduto odkráčajú do kráľovstva ticha a hrajú nemú. Ale sú aj také, ktoré sa na mieste rozplačú. Začína nám to v hlave rotovať na plné obrátky: Na čo myslí? Na KOHO myslí? Je mi neverný?! Trvá to už dlho? KTO je to? Poznám ju? Ako vyzerá? Je mladšia ako ja? Jasné! Je chudšia ako ja? Jasné!
 
Kde je príčina, prečo nás muži nepočúvajú, nevnímajú a neregistrujú 24 hodín denne? Nuž sú to tiež len ľudia. Ako tvrdia odborníci, muži sú z Marsu a ženy z Venuše. A kým žena prikladá určitej záležitosti megaobrovský význam, muž nepokladá za potrebné venovať jej pozornosť ani okrajovo. Mužské myslenie je prosto iné ako ženské, takže keď sa rozplývame nad medvedíkovou mikinkou pre bábätká, muž sa síce môže tváriť účastne, ale pravdepodobne premýšľa nad tým, komu do čerta požičal ten hasák, keď ešte pred týždňom ho mal v kôlni a keď ho potrebuje, nie je tam.
 
Je na nás, ako sa v takejto situácii zachováme. Ak je muž aspoň trochu účastný, mali by sme byť prinajmenšom spokojné, keď už nemôžeme skákať od radosti, že s nami nakupuje. Avšak nikto nemôže mať všetko. Mám priateľku, ktorej manžel vášnivo rád nakupuje, nevadia mu ani dámske butiky, kabelky a topánky priam zbožňuje. Priateľka sa mi minule sťažovala, aké je to hrozné, že by tak rada išla nakupovať s kamarátkou, alebo aj sama. Nuž vyberme si. Pre niekoho dar, pre iného hotové nešťastie.
 
Milé ženy, dievčatá, baby! Buďme rady, že ich máme, nákupy v dámskej spoločnosti sú aj tak najsuper, a ak za neprítomným pohľadom nášho vyvoleného nie je iná, nuž čo si budeme kaziť pleť? Niekedy netreba premýšľať nad hlúposťami, ktoré možno ani neexistujú, len skrsli v našej mysli a trápia nás celkom zbytočne. Muži sú niekedy na zabitie, ale majú nás radi, v samej podstate a svojím spôsobom. Tak si to nekazme.
Hovorím si: „Doniesol 2 žemle? Pohostenie bude síce menšie, návšteve dolejem víno, ja aspoň nebudem žrať a schudnem!“
 
MIA
 

 
Autor fotografie:

Image: Salvatore Vuono / FreeDigitalPhotos.net