Je to ten pravý? Nadobudnite istotu.

Váš nový partner je vtipný, milý a v každom ohľade dobrý úlovok. Ale je to naozaj ten pravý? Môžete si byť vôbec niekedy istí, že ste našli partnera, ktorý vás spraví šťastným/ou na celý život? Bohužiaľ neexistuje žiaden test, ktorým by ste si to mohli overiť. Ak spĺňa vaše partnerstvo nasledujúcich 9 kritérií, potom má váš vzťah dobré vyhliadky.

Nečakajte na lepšie časy
Mnohé páry vedú vzťahy, ktoré sú zaťažené rôznymi prekážkami. V zásade sú partneri šťastní, ale zdá sa, že sa vždy vynorí nový problém, ktorý ich šťastie zakalí: buď je to namáhavá práca, ešte stále sa vyskytujúci expartner alebo finančné ťažkosti. Partneri dúfajú, že ak sa prekážka znesie zo sveta, budú šťastní.
Takto to však, žiaľ, nefunguje. Sotva sa porieši jeden problém, vynorí sa iný a párik opäť nie je šťastný. Kto stále čaká, že s partnerom ešte len bude šťastný, asi nežije v tom správnom vzťahu. Lepšie platená práca síce uľahčí život, ale žiadne peniaze sveta nedokážu, aby dvaja ľudia navzájom harmonizovali. Šťastie partnerov by nemalo závisieť od toho, čo by ešte len mohlo byť. Naopak, o dobrom vzťahu hovoríme vtedy, keď sa partneri cítia dobre a bezpečne, aj keď všetko nevychádza podľa plánu.

Vy sama ste dosť dobrá
Dobrého partnera spoznáte podľa toho, že vás miluje takú, aká ste. Verí vám, rešpektuje vaše rozhodnutia, považuje vás za šarmantnú a inteligentnú a rád s vami trávi čas. Na to, aby ste urobili na toho pravého dojem, sa nemusíte namáhať, pretože to dokážete svojou prirodzenosťou.

Nevyhýbajte sa žiadnym konfliktom
Postavte vedľa seba dva páry, ktoré sú spolu rovnako dlhý čas. Prvý pár sa spolu pravidelne háda, druhý pár sa ešte nikdy nepohádal. Čo myslíte, ktorý pár je utuženejší?
Väčšina párových terapeutov by sa rozhodla pre prvý pár. Vo zťahu, v ktorom nedošlo ešte k otvorenej výmene názorov, vzniká riziko, že obaja partneri nevyslovujú nahlas svoje želania a potreby. Nedozvedia sa o svojich rozdielnych predstavách, nedohodnú sa na žiadnych spoločných kompromisoch. A tiež sa menej intenzívne spoznávajú.
V harmonickom vzťahu vôbec nejde o odmietanie výmeny názorov. Oveľa dôležitejšie je spoznať odlišné názory partnera, konflikty spoločne riešiť a dospieť ku kompromisom, ktoré by vyhovovali obom stranám.

Každodenné je vzrušujúce
Keď stretnete toho pravého, prebudíte v sebe pocit nadšenia. Fascinuje vás aj najmenší detail z jeho života. Rovnako vás bude fascinovať jeho príhoda z práce ako aj anekdota z detstva a celé hodiny si môžete pozerať fotky z detstva či domáce videá. Ak sa pristihnete, že si už tretíkrát s úsmevom listujete fotoalbum vášho partnera, pravdepodobne ste objavili muža svojho života.

Váš vzťah sa zaobíde bez drámy
Ako sme sa už zmienili, aj v dobrom vzťahu dôjde k výmene názorov. Keď hovoríme o vzťahu bez drámy, nemáme na mysli, aby ste sa nikdy nepohádali. Skôr ide o to, aby ste obaja aj v zápale súboja dbali na to, aby ste hrali vždy fér. Druhej strane preba uznať dobrý argument a zaobchádzať s ňou úctivo a nie útočiť na boľavé miesta partnera. Takýmto spôsobom nebojujete proti vzťahu ako takému.
Ak by malo dochádzať vo vašom vzťahu k sústavným drámam, aby sa tak uvoľnili nahromadené emócie s veľkým výbuchom, alebo ak sa zdá, že niet iného riešenia pre nahromadené turbulencie, je namieste obozretnosť. Sústavná dráma váš vzťah neudržuje svieži, skôr ho časom začne rozkladať.

Priatelia a rodina váš vzťah podporujú
Ak vaši priatelia a rodina vás nabádajú rozísť sa s partnerom, potom to asi nie je pre vás ten pravý. Keď vaši priatelia a rodina chápu, prečo sa vám váš partner páči, bude to asi dobrá voľba. Samozrejme, môže sa stať, že vaši známi a rodina sa nadchnú pre osobu, ktorú by ste vy nikdy nemohli ako partnera akceptovať. Možno vám radia pokračovať vo vzťahu, ktorý vás nenapĺňa. Pretože vaši blízki nie sú vševedúci, nie je rozumné slepo nasledovať každú radu.
Nezabúdajte však, že vaši blízki vás poznajú od nepamäti a želajú vám iste len to najlepšie. Ak sú všetci zajedno v tom, že chcú vidieť stále viac úsmevu, ktorý na vašej tvári rozžiari váš partner, potom je to iste excelentná voľba partnera.

Vy viete, čo váš partner potrebuje
Ak medzi dvomi ľuďmi vznikne úzke puto, potom by mal mať každý z nich dobrý cit pre potreby toho druhého. Viete, ako urobíte svojho partnera šťastného? V prvom rade myslite na každodenné situácie. Viete, čo váš partner najradšej jedáva a ako po práci najradšej oddychuje? Ako je to s vaším porozumením pre partnera v dôležitých situáciách? Hovorí s vami partner o svojich snoch a plánoch do budúcnosti? Pomáhate partnerovi zdolávať ťažké životné etapy a na konci zase pozitívne hľadieť do budúcnosti?
Viete, čo váš partner potrebuje? A vie on, čo potrebujete vy? Ak na tieto dve otázky môžete kladne odpovedať, potom je to ďalšia indícia, že ste našli toho pravého.

Máte rovnaké priority
Protiklady sa síce priťahujú, ale nie sú dobrým predpokladom pre dlhotrvajúci vzťah. Keď ide o hlboký a dlhotrvajúci vzťah, je rozhodujúca kompatibilita.
Bude ťažké nájsť spoločnú cestu, keď vy a váš partner máte úplne odlišné priority. Vy si chcete založiť rodinu, ale váš partner si žiadne deti neželá. Vy sa chcete angažovať v zamestnaní a robiť kariéru, kým váš partner chce zarobiť iba veľa peňazí na svoje koníčky, potom váš vzťah bude dlhodobo stáť pred veľkými výzvami.
Ak sa vaše priority prekrývajú s prioritami vašeho partnera, potom máte oveľa väčšie šance na šťastnú spoločnú budúcnosť.

Navzájom sa rešpektujete
Vzájomný rešpekt je rozhodujúci pre úspešné partnerstvo, lebo bez týchto hodnôt nie je možné vytvoriť základ pre dlhotrvajúci vzťah. Len keď sa vy a váš partner navzájom rešpektujete, je možné, aby váš vzťah rástol. Vaše vzájomné porozumenie bude hlbšie, porastú láska i dôvera. Ak rešpektujete vašeho partnera takého, aký je, položili ste základný kameň harmonického vzťahu.

Keď chcete zistiť, či ste našli toho pravého, venujte pozornosť predchádzajúcemu zoznamu. Ak môžete potvrdiť všetky body zoznamu, našli ste pravdepodobne partnera, s ktorým vás spája viac, ako iba povrchná príťažlivosť. Želáme vám veľa úspechov pri zisťovaní, kam vás povedie spoločná cesta.

(-de-)
 
Autor fotografie:

Image courtesy of [image creator name] / FreeDigitalPhotos.net