DENNÍK RELAX - Je sex preceňovaný?

Je sex preceňovaný?

Deň bol náročný, v práci sa celkom nedarilol, šéf nervačil, deti odmietli večeru a nato prišiel manžel neskoro z práce. Neželáte si nič iné iba pokoj a príjemný večer pred telkou. Ibaže váš miláčik má iné plány. Napriek tomu namiesto zvyčajnej výhovorky: „Bolí ma hlava“ by ste to mohli skúsiť takto: „ Vedel si, že na to, aby bol človek šťastný, nepotrebuje žiaden sex?“

Muž bude zaiste tak zaskočený, že zabudne na svoje chute. Zatiaľ, čo mu budú hlavou víriť myšlienky rýchlosťou Formule 1 (Čože? Šťastie bez sexu? Kam tým dočerta mieri? Má iného?), vy mu porozprávajte o najnovšej ankete.

Podľa aktuálnej ankety si vie asi tretina opýtaných údajne dobre predstaviť vzťah bez sexu za predpokladu, že vzťah medzi partnermi je inak harmonický a nežný.

Na vzťah je potrebné viac ako sex
Ale čo to vôbec znamená „žiaden sex“? Totálnu zdržanlivosť alebo jednoducho iba menej telesnej lásky ako pred 15 rokmi, keď ste boli mladí a zaľúbení? Nuž, sex približne raz za mesiac (čo však mnohí už považujú za predstupeň celibátu). Vzťahy bez sexu v dlhotrvajúcich manželstvách a mladých rodinách sú úplne normálne.
A nie sú to iba ženy, ktoré po dni plnom stresu, nemajú chuť na sex. Aj muža prejde chuť, keď potomok každých päť minút stojí pri posteli, aj keď mal už dávno spať.
Už dávno vedci zistili, že je malé percento párov, v ktorých posteliach sa už naozaj nič nedeje. Ktorí sa však milujú a cítia sa spolu šťastní bez potreby sexuálneho styku. V poriadku, keď im to takto vyhovuje. Otázkou však zostáva, či tieto páry neuspokojujú svoje chúťky niekde inde a ak áno, ako dlho im táto konštelácia vydrží...

Čo robí vzťah harmonickým
Psychológovia nevidia v sexuálnej pauze žiadnu drámu. K tej môže dôjsť, ak sa tento stav stane trvalým. Keď jeden z partnerov musí ísť až na kolená a žobrať, kým druhý sa cíti vydieraný a používa odňatie sexu ako zbraň na udržiavanie rovnováhy vo vzťahu.
Potom ale chyba nie je v nedostatku chuti, ale pár má iný, naozaj vážny problém. A ak tento vyrieši, budú takmer iste obaja opäť šťastní- a bude aj sex.

(-de-)
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/p%C3%A1r-bozk-z%C3%A1pad-slnka-l%C3%A1ska-romance-1198291/