HLADKAJTE SVOJE DETI

Viete, že tie správne dotyky a masáže vedia narobiť divy? Sú vhodné pre deti už od narodenia.

Masírujte s láskou

Keď dieťa masíruje milujúca mama, niet lepšej terapeutickej metódy. Môže totiž okrem naučených pohybov využívať aj intuíciu. Celá masáž je vlastne zostavou veľmi jemného a precíteného hladkania. Ako sa to robí? Časti tela masírujte dieťatku postupne, najlepšia je masáž brucha a hrudníka. Masáž rúk je najlepšie smerovať od ramien k prstom, čím sa uvoľní napätie. Potom smer zmeňte a masírujte opačným smerom. Tak sa stimuluje krvný obeh smerom k srdcu.

Masáž hrudníka a bruška

Špičky prstov pravej ruky položte na srdce dieťatka a jemným, ťahavým pohybom choďte cez brucho až po bedro. Ľavou rukou napíšte obrátené „L" tak, že prsty položíte na pravú prsnú bradavku dieťaťa a dlaň na pravú stranu jeho brušká. Ruku pomaly a jemne posúvajte doľava, až sa prsty dostanú cez hrudnú kosť k srdcu a dlaň premasíruje horný okraj bruška, a posuňte dlaň k ľavým bedrám dieťatka. Nakoniec postupujte pravou rukou od pravých bedier nahor pod pravou prsnou bradavkou cez hrudnú kosť k srdcu. Tým pôsobíte na akupresúrne body na prečistenie horných a dolných dýchacích ciest. Odtiaľ postupujte dolu k ľavým bedrám dieťaťa. Pohybom ruky píšeme akoby obrátené „U".

Pustite si k tomu hudbu. Nezabudnite, že aj príjemná hudba pomáha uvoľniť dieťa. Dieťa môžete masírovať napríklad na podložke, ktorá je položená na zemi. Na zvláčnenie pokožky použite olej. Ak je dieťa neposedné, môžete mu spievať alebo sa mu prihovárajte. Utišujúci hlas pôsobí terapeuticky. Nezabudnite si vždy odložiť prstene, hodinky a náramky, aby ste dieťa nerozptyľovali.

Masáž:

* Zlepšuje krvný obeh, dýchanie, podporuje správne držanie tela.

* Stimuluje pokožku a jednotlivé nervy a ich za končenia.

* Ovplyvňuje svalstvo, jeho spevnenie a koordináciu pohybu.

* Veľmi dobre pôsobí na deti so zvýšenou pohybovou aktivitou.

* Dotyk rúk je upokojujúci, utišujúci, uvoľňujúci.

* Bábätkám takto odstraňujú popôrodné traumy, školákom pomáhajú prekonávať dyslexiu a dysgrafiu, prejavy ľahkej mozgovej dysfunkcie, dokonca aj niektoré formy Downovho syndrómu a autizmu, zlepšuje aj stav astmatikov, alergikov a detí s ekzémami.
Viete, že tie správne dotyky a masáže vedia narobiť divy? Sú vhodné pre deti už od narodenia.

 
Autor fotografie:

Image: healingdream / FreeDigitalPhotos.net