Dojčenie

Dojčenie – téma vysoko aktuálna aj v súvislosti so zvyšovaním pôrodnosti, keď po rokoch klesajúcej tendencie pôrodnosti na Slovensku sa štatistická krivka konečne otočila smerom nahor.

Dojčenie prospieva nielen dieťaťu, ale zároveň chráni matku pred vznikom osteoporózy v neskoršom veku a tiež znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka.

Veľký význam má i na utváraní väzby medzi matkou a novonarodeným dieťatkom a vybudovaní citového vzťahu.
Avšak v prvom rade je materské mlieko jedinou výživou po narodení dieťaťa (samozrejme ak matka môže dojčiť, sú i výnimky). Je nutrične vyvážené a optimálne kryje požiadavky dieťaťa. Je ľahko stráviteľné, a preto ho detský organizmus efektívne využije.

Dojčené deti sa lepšie vyvíjajú a sú menej choré. Cicanie materského mlieka chráni bábätko pred hnačkami, infekciami dýchacieho ústrojenstva a zápalmi stredného ucha. Netrpia ani zápchou, pretože mliečny cukor obsiahnutý v materskom mlieku zaisťuje optimálny obsah vody v stolici.

K výhodám dojčených detí patrí tiež menší výskyt alergie, astmy, nižšie riziko cukrovky, anémie, zhubných nádorových ochorení a v dospelosti menší výskyt obezity s lepším vývojom duševných schopností. Dojčené deti majú znížené riziko výskytu zubného kazu a porúch spojených s deformáciami chrupu.

U dojčených detí je tiež nižšie riziko syndrómu náhleho úmrtia v prvom roku života.Dojčenie – téma vysoko aktuálna aj v súvislosti so zvyšovaním pôrodnosti, keď po rokoch klesajúcej tendencie pôrodnosti na Slovensku sa štatistická krivka konečne otočila smerom nahor.

 
Autor fotografie:

Image courtesy of [image creator name] / FreeDigitalPhotos.net