DENNÍK RELAX - Budúcnosť dieťaťa je aj vo vašich rukách

Budúcnosť dieťaťa je aj vo vašich rukách

Láska sa za peniaze nedá kúpiť, samozrejme, ani zdravie, ale keď to začne pokrivkávať, v dôsledku okolností sa niekedy úplne vyčerpajú všetky ostatné zdroje a ostane len láska. No iba z nej sa žiť nedá.

Keď sa narodí človiečik, rodičia sú odrazu plní extrémne silných emócií. Cítia nekonečnú lásku, ale aj veľký strach. Pociťujú šťastie a zároveň obavy, záväzok, zodpovednosť... Budeme sa oňho vedieť postarať? Zvládneme ho vychovať? Čo si počneme, keď ochorie? A čo s ním bude, keď sa niečo prihodí nám? Tieto otázky sú namieste, treba sa im postaviť čelom a pokiaľ je to možné, čo najskôr nájsť odpovede a riešenia možných scenárov aspoň v hrubých obrysoch.

  • Poistenie z rozumu

Istý pokoj do duše a istotu do životov rodiny určite vnesie poistenie dieťaťa. „Každý rodič túži svoje dieťa čo najlepšie ochrániť. Poskytnúť mu bezpečný domov, pomôcť v čase choroby či nepriazne osudu. Takisto mu však záleží, aby dieťaťu dokázal pripraviť budúcnosť bez obáv, prekážok a s počiatočným kapitálom. Produkty detského životného poistenia v sebe kombinujú poistnú ochranu vo forme finančného zabezpečenia v prípade nepriazne osudu i štartovací kapitál do života dieťaťa,“ hovorí Monika Poracká, manažérka produktového oddelenia poisťovne Aegon Slovensko.
Podľa Lucie Muthovej, hovorkyne poisťovne Allianz – Slovenská poisťovňa je dieťa najlepšie poistené vtedy, keď má dobre poistených rodičov pre prípad rizika smrti, invalidity a dlhodobej PN, keďže dieťa žije z ich príjmu. „Poistenie dieťaťa by mali rodičia riešiť až vtedy, keď oni sami majú kvalitné poistenie. V opačnom prípade môže pri tragickej udalosti nastať situácia, že dieťa síce má dobrú poistku, ale rodičia dieťaťa nie a následne dieťa už nemá ako platiť poistenie. Dieťa potom ostane bez rodičov aj bez poistenia,“ upozorňuje  L. Muthová.

  • Pre strýčka Príhodu

Podľa skúseností klientov poisťovní sa oplatí myslieť najmä na následky úrazu, chirurgický zákrok, dlhodobú liečbu ochorenia a tiež na to, že keď sa dieťaťu podlomí zdravie, rodina prichádza o časť príjmu, keďže minimálne jeden rodič sa o chorého musí starať. Navyše sa môžu objaviť nepredpokladané výdavky na liečbu (rehabilitáciu, lieky, pomôcky, vyšetrenia...) a rodina je zrazu v úzkych. „Je rozumné mať také poistenie, ktoré v prípade choroby alebo úrazu dieťaťa kompenzuje príjem rodiča,” upozorňuje Milan Janásik, hovorca poisťovne Generali.

  • Výhody pre budúcnosť

Aby sme však iba nemaľovali čertov na stenu, možno si niekedy to malé zlomí ruku, možno vybije zub, ale inak bude všetko v poriadku. Vyrastie a bude stáť na prahu samostatného života. Väčšina rodičov chce svojmu potomkovi pomôcť vykročiť, aby mohol mať dobrú školu, prípadne základný balík peňazí na bývanie. No zobrať kôpku v hotovosti len tak nie je hračka. Výhodu má rodič, ktorý myslel dopredu a v rámci poistenia dieťaťa mesačne prispieval malými sumami, ktoré v priebehu rokov a vďaka zhodnocovaniu na kapitálových trhoch, narástli na slušnú sumu. „Výhodné je, ak sa vložené financie pravidelne zhodnocujú prostredníctvom finančných fondov, ktorých pomer je možné ľubovoľne meniť a cieľovú sumu navyšovať podľa finančnej situácie rodičov formou mimoriadnych vkladov a tiež, keď má rodič časť vložených prostriedkov k dispozícii, napríklad na financovanie štúdia či športových krúžkov,“ hovorí M. Poracká z Aegon Slovensko o produkte pre detiŠTART.

  • Viac v jednom

Ako najvýhodnejšie sa dnes javia také formy poistenia, ktoré okrem dieťaťa chránia aj iné osoby, napríklad rodičov alebo aj starých či krstných rodičov. Spoločná poistka menej zaťaží rodinný rozpočet a má niekoľko ďalších výhod. „Detské poistenie našej poisťovne myslí aj na ochranu rodiča, jeho poistenie nezamestnanosti, ktoré mu pomôže udržať slušnú životnú úroveň v prípade straty práce vyplácaním mesačných dávok alebo oslobodenie od platenia poistného v prípade, že dieťa utrpí vážny zdravotný hendikep. Rodič môže tiež uzavrieť poistenie pracovného úrazu s následkom smrti, keď dieťaťu vyplatíme jednorazovú sumu,“ vymenúva výhody spoločnej poistky L. Muthová.

  • Extra bonusy

Každá poisťovňa k poistke poskytuje nejakú výhodu či darček. Okrem plyšových maznáčikov, ktoré možno potešia deti, sú to viac alebo menej praktické balíky. Rozumný rodič si poistku zvolí aj podľa nich. „V poisťovni Generali môžu klienti v rámci životného poistenia získať zvýhodnenie vo forme zľavy alebo bonusového zvýšenia poistnej sumy pre vybrané pripoistenia. Výška zľavy a bonusu závisí od výšky poistného, teda čím viac poistených osôb na jednej zmluve, tým vyššie zľavy,” hovorí M. Janásik. Za Allianz – Slovenskú poisťovňu hovorí L. Muthová: „Našim benefitom pri detskom poistení je cestovné poistenie dieťaťa do veku 15 rokov, ktoré zahŕňa poistenie liečebných nákladov v zahraničí a trvalých následkov úrazu.“

Poisťovňa Aegon má ako bonus bezplatnú telefonickú službu Rodinný lekár, ktorú môžu využívať všetci členovia domácnosti. „Tím profesionálnych lekárov a klinických farmakológov poskytne odborné telefonické konzultácie o liečbe choroby, posúdi zdravotný stav či predpísané lieky. V prípade potreby odborných vyšetrení zabezpečí zaslanie výmenného lístku emailom, bez nutnosti čakať s dieťaťom medzi chorými. Konzultácie s lekármi sú dispozícii 24 hodín denne, aj cez víkendy a sviatky. Lekára možno kontaktovať telefonicky alebo prostredníctvom videohovoru cez Skype, čo rodiča oceňujú najmä v situácii, keď potrebujú lekárovi niečo ukázať,“ uzatvára M. Poracká.