DENNÍK RELAX - 6 zaujímavostí o láske

6 zaujímavostí o láske

Láska je čistá, láska je bolestivá, tá pravá láska je však ohromujúca. Či chceme alebo nie, láska prosto k životu patrí. Vybrali sme pre vás niekoľko prekvapujúcich zaujímavostí o tomto cite citov.

Dobrý dojem musíte budovať rýchlo
Za 4 minúty môžete prelistovať ženský magazín alebo zistiť, či si s niekým padnete do oka alebo nie. Úlohu pritom nehrá ani tak to, čo rozprávate, ale skôr tón a rýchlosť vašej reči spolu s rečou vášho tela. Pamätajte na prvých 240sekúnd!

Vplyv zamilovanosti na srdcia
Ak si dvaja zaľúbenci hľadia dostatočne dlho (zhruba tri minúty) do očí, tlkot ich sŕdc sa zosynchronizuje. To nie je výmysel „ružovej knižnice“, ale vedeckými výskumami podložený fakt.

Zamilovanosť je ako droga
Zamilovanie sa podobá stavu pri kokaínovom opojení. Obe skúsenosti totiž veľmi podobne ovplyvňujú mozog a spúšťajú identické pocity eufórie. Pocit zamilovanosti spúšťa produkciu niekoľkých eufóriu vyvolávajúcich hormónov, ktoré súčasne stimulujú 12 oblastí mozgu.

Maznanie ako prírodné liečivo
Oxytocín, inak nazývaný aj hormón lásky, sa vyplavuje počas objatia či maznania s milovanou osobou. Objavuje sa v mozgu, vaječníkoch alebo semenníkoch a významne prispieva napríklad k znižovaniu bolestí hlavy. Určíte stojí za to vyskúšať najskôr objatie či maznanie a až potom tabletky.

Podľa čoho si vyberáme partnerov?
Údajne existuje kľúč či vzorec, podľa ktorého si ľudia k sebe vyberajú partnerov. Model vysvetľuje moderná psychológia na základe tzv. matching hypothesis, hypotézy výberu či párovania. Tá hovorí, že ľudia sú viac priťahovaní k tým, s ktorými zdieľajú rovnakú úroveň atraktívnosti. Mnohé páry sa však fyzickou atraktívnosťou líšia, tento rozdiel ale takmer určite kompenzuje iná spoločenský žiadúca vlastnosť.

Zlomené srdce nie je metafora
Je dokázané, že intenzívne traumatizujúce udalosti ako rozvod, strata milovaného človeka, fyzické odlúčenie či zrada môžu spôsobiť skutočné bolesti v oblasti srdca. Tento stav popisuje tzv. syndróm zlomeného srdca. Hlboké emocionálne utrpenie spúšťa v tele distribúciu chemikálií, ktoré výrazne oslabujú srdce, čo vedie k bolestiam na hrudi a dýchavičnosti.

Autor fotografie:www.pixabay.com