Úvahy

Ak ideš slúžiť Bohu, priprav sa na skúšku

22.01.2014

| Úvahy

Prečo skúška? Prečo ma Boh chce skúšať? Aby videl, či obstojím? Ale veď to vie už popredu. Vie, čo som i čom som schopný urobiť Čo chce vedieť, čo by už nevedel? Nie je to zahrávanie? ..
Čítať ďalej ->
..

„Lepšie byť trpezlivým ako silným“

17.10.2013

| Úvahy

Sme navyknutý obdivovať človeka silného, človeka, ktorý dosahuje svetové rekordy silou svojich svalov a účinnosťou svojej prípravy. Za človeka trpezlivého, za človeka, ktorý ovládol svoje nervy, sa však vôbec nenadchýname. ..
Čítať ďalej ->
..

Dávajte prednosť poznaniu pred peniazmi lebo múdrosť má väčšiu cenu ako všetky drahocennosti

16.08.2013

| Úvahy

Nešťastím ľudstva je, že je dosť hluché k múdrosti a veľmi citlivé na zvádzanie zmyslov a chtivosť egoizmu. O múdrosti sa rado hovorí: všetci tvrdia, že počestnosť je naliehavá a kategoricky imperatív spravodlivosti kričí z každého ..
Čítať ďalej ->
..

Hľadajte Boha s úprimným srdcom

07.06.2013

| Úvahy

Keď chceš nájsť Boha, nezahrabávaj sa do kníh, ani sa nerozohňuj v diskusiách a nepokúšaj sa o podivné a rafinované zážitky. Boh tam nie je. Nemudruj, lebo viera nie je nijaký mozgový destilát. Neplytvaj energiu s ..
Čítať ďalej ->
..

„Spravodlivosť národy dvíha, hriech ich nivočí“

03.05.2013

| Úvahy

rpké a bolestivé skúsenosti nás naučili, že veľkosť národa nespočíva vo vojenskej sile alebo vo veľkých koloniálnych dŕžavách alebo imperialistických nárokov a rasových privilégiách. To všetko možno nazvať rétorikou, nadutosťou ..
Čítať ďalej ->
..

Lepšie je priehrštie pokoja ako plné náručie trýzne a pechorenia

05.04.2013

| Úvahy

Príliš sa plahočíme, aby sme hromadili a stále viac zväčšovali svoje ekonomické možnosti alebo aby sme si upevnili dosiahnuté pozície. Príliš často sa dávame ovládať svojou nenásytnou chtivosťou a túžbou súperiť a prekonať iných. S akým ..
Čítať ďalej ->
..

„ Ovenčme sa ružami prv než odkvitnú“ (Múd 2,8)

22.03.2013

| Úvahy

Aj keď sa mnohé veci s evolúciu človeka na každom poli menia, v ľudskej prirodzenosti predsa ostávajú určité pozitívne i negatívne konštanty. Sú v nej určité medze, ktoré napriek všetkému úsiliu a všetkému pokroku ostávajú bez ..
Čítať ďalej ->
..

Dvojaké závažie a dvojaká miera sa príkri pánovi“

04.03.2013

| Úvahy

Veľmi ľahko sa vyhlasujeme za poctivých a počestných vo svojich vzťahoch k ľuďom, ale s tou istou ľahkosťou možno dokázať aj opak. Stačilo by krátke spytovanie svedomia, aby vyšlo najavo, napríklad, že všetci viac-menej užívame dvojaké ..
Čítať ďalej ->
..

Iba blázni pohŕdajú múdrosťou a disciplínou

06.02.2013

| Úvahy

Človek si tká budúcnosť vlastnými rukami. Ak sa tvoj normálny život zrúti, bude to tvoja vina, ak bude úspešný, nik ti nebude môcť poprieť zásluhu. Boh tu, pravda, zasahuje, ale nie až tak, aby ti prekážal ..
Čítať ďalej ->
..

Užívajme čaro Vianoc!

17.12.2012

| Úvahy

Pokoj v duši všetkým, aj tým, čo ho hľadajú a lásku aj tým, ktorí ju nemajú. ..
Čítať ďalej ->
..

Veselé srdce je vynikajúci liek

13.12.2012

| Úvahy

Človek je stvorený pre radosť. Radosť je najvhodnejšou podmienkou a najprirodzenejšou atmosférou pre život. Bez radosti, v melanchólii človek zakrpatie a ochorie. Celkom ako rastlina, ktorá nie je vo svojom prostredí. ..
Čítať ďalej ->
..

Od Lucie do Vianoc.. každá noc má svoju moc!

13.12.2012

| Úvahy

O Lucii sa traduje veľa príbehov. Pochádzala zo Syrakúz, kde jej ako kresťanke chceli nanútiť pohanského ženícha, ktorý bol očarený jej krásnymi očami. ..
Čítať ďalej ->
..

Pusť svoj chlieb po hladine vôd

25.10.2012

| Úvahy

Život je plný rizík a kto sa im chce vyhnúť všetkým, vystavuje sa riziku najväčšiemu, že sa mu nepodarí postaviť sa zoči-voči životu, a tak si ho celý pobabre. Žiť to značí voliť si a konať, a keď sa nerozhodneš ..
Čítať ďalej ->
..

Bez prorockého poučenia ľud zdivočie

08.08.2012

| Úvahy

„Bez prorockého poučenia ľud zdivočie“ (prís 29,18) ..
Čítať ďalej ->
..

Kto múdrosť hľadá ...

19.07.2012

| Úvahy

„Kto múdrosť hľadá Múdrosť nájde“ (Múd 6.12) ..
Čítať ďalej ->
..

Cesta spravodlivých je ako svetlo brieždenie, rastie stále až do plného dňa

02.07.2012

| Úvahy

Videl si už brieždenie? Začína sa rozptýleným, sotva viditeľným svitom, ktorý stále rastie až do plného svetla. Taký je aj život spravodlivých. Na začiatku sú ako iní. Nelíšia sa skoro ničím. Aj oni sú len úbohí ..
Čítať ďalej ->
..

Nikdy nebolo na Slovensku lepšie

19.03.2012

| Úvahy

... tak - ako v súčasnosti! V rebríčku najbohatších krajín planéty si udržujeme stabilné miesto v štvrtej desiatke krajín. Že sa neustále na niečo sťažujeme, frfleme patrí k našej mentalite. Položme si tri základné otázky. Máme ..
Čítať ďalej ->
..

Únikový svet

28.07.2011

| Úvahy

Svet, kde sa dá odosobniť a zabudnúť na problémy všedného dňa. ..
Čítať ďalej ->
..