Vodiaci pomocníci oslavujú dnes svoj deň

Vodiaci pomocníci oslavujú dnes svoj deň

Vodiaci pes sa na Slovensku považuje za kompenzačnú pomôcku. No pre nevidiaceho a slabozrakého človeka je vodiaci pes priateľ i pomocník, ktorý mu zabezpečí nezávislosť a bezpečný pohyb. 25. apríl je deň určený na oslavu skvelej práce slepeckých psov na celom svete. Výcvik vodiacich psov TAMO priblížila Zuzana Pristyáková, cvičiteľka psov z Bratislavy.

Zuzana sa výcviku psov venuje už 20 rokov a k cvičeniu vodiacich psov sa dostala úplnou náhodou. „Pracujem pre Občianske Združenie Pes človeku, do ktorého sa dostala vďaka inzerátu, v ktorom hľadali cvičiteľov vodiacich psov. Túto prácu robím už 9 rokov. Predtým som mala skúsenosti so športovou kynológiou psov.“

Vodiaci pes je špeciálne vycvičený pes, ktorý svojmu pánovi nahrádza zrak. Na výcvik tohto typu psa sú využívané psi s nekonfliktnou povahou, bez známky strachu, alebo agresivity voči ľuďom a zvieratám. „Najvhodnejšími a najpoužívanejšími plemenami na túto prácu sú labradory a zlaté retrievery. Pre alergikov cvičíme kráľovských pudlov a veľkých bradáčov. Cvičíme však aj nemeckých a belgických ovčiakov a bauseronov.“

S výcvikom psa, čo sa týka vodenia, sa začíname zhruba v desiatich mesiacoch. Každý pes sa pritom musí naučiť základnú poslušnosť (sadni, ľahni, odloženie, privolanie) a svojho pánu viesť po chodníku rovno, zabočiť doprava a doľava. „Vodiaci pes musí obísť alebo označiť zastavením prekážky na ceste a svojho pána musí vyviesť z miest, kde sa nedá pokračovať v chôdzi. Musí obchádzať veci na chodníkoch, kaluže, autá, stĺpy. Označiť musí schody, dvere, zebru, chodník, lavičku, miesto v reštaurácií, autobusovú zástavku, svojho pána musí zaviesť za šoférom. Naučený musí byť voziť sa na eskalátoroch a chodiť po priehľadných povrchoch. Taktiež musí pánovi podať veci, ktoré padnú na zem ako napríklad kľúče, mobil či slepecká palička.“

Nielen vodiaci pes, ale aj jeho pán sa musí mnohému naučiť a zžiť sa so svojim spoločníkom. „Majiteľ vodiaceho psa musí mať priestorovú orientáciu a až potom môže chodiť so psom. Pes sa síce vie naučiť pravidelné trasy, do práce, obchodu, poštu a podobne, ale cvičený je hlavne nato, aby viedol človeka do cieľa bez ujmy. Nevidiaci sa musí naučiť o psa postarať, zaobchádzať s ním a dávať mu povely.“

Požiadať o vodiaceho psa môže nevidiaci na Úrade sociálnych vecí a rodiny. Nárok na vodiaceho psa mu vzniká, ak má na viac ako 50% poškodený zrak.

Autor: TAMO
Foto: Archív Zuzana Pristyáková