Víťazom „Maľby 2012“ sa stáva...

 

Podobný úvod sprevádzal slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže určenej pre mladých umelcov, pre ktorých je spôsobom ich vyjadrovania práve maľba. Profesionálny výtvarníci do 35 rokov majú už od roku 2006 možnosť zaslať svoje práce do súťaže Maľba – Cena Nadácie VÚB pre mladých umelcov za maliarske dielo.
 
V tomto roku odborná porota rozhodla o víťazovi jednohlasne. Stal sa ním Andrej Dúbravský za dielo „Záhrada“. Druhé miesto obsadil Ján Vasilko za dielo „Bez názvu verzia 4.“ Na treťom mieste sa umiestnila „Katarína Janečková“ za dielo „Sunny side up.“
Víťaz súťaže nie je na výtvarnej scéne žiadnym nováčikom. Dôkazom sú nielen zrealizované výstavy na Slovensku a v Čechách ale aj v zahraničí, v Berlíne, New Yorku, či v Bazilej. V súčasnosti je ešte stále študentom Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri Daniela Fischera.
Jeho maľby sú charakteristické mužskými postavami, ktorým pridáva somárske uši. Stavia ich tak do iného kontextu, ktorý podčiarkuje jedinečným maliarskym prejavom. Nechce maľovať realitu, ktorej je okolo nás viac než dosť. Vo svojej tvorbe sa okrem maľby venuje aj kresbe, skulptúram, inštaláciám a videoartu.
Do siedmeho ročníka súťaže sa prihlásilo 90 výtvarných umelcov. Porota, ktorej členmi boli Veronika Wolf, Ivan Csudai, Vladimír Beskid a predsedal Jiří Švestka. Odborníci z radov historikov umenia a profesionálnych umelcov vybrali do finále 20 najlepších diel.
Autori na prvých troch miestach si odniesli aj finančné prémie vo výške 10 000, 6 500 a 3 500 eur. Vo výstavnej sieni Dvorany Ministerstva kultúry na Nám. SNP 33 v Bratislave si ich môžete pozrieť do 18. decembra 2012.
KM
http://www.malbaroka.sk/sk/2012/vystava