Kto z nás by ju nemiloval

 

Jej vôňa sa rozlieha všade navôkol. Nájdeme ju v každej domácnosti a často je práve ona tou prvou, ktorú po zobudení držíme v rukách a jemne sa nadychujeme jej omamnej vône. Áno, reč bude o káve.
Kávovník pochádza z najväčšou pravdepodobnosťou z Etiópie. Jeho vek je priam neuveriteľný. Už v 13. storočí sa pestovanie a praženie kávy rozšírilo po arabských krajinách . Európa si na kávu musela ešte nejaký ten čas počkať. Až v 17. storočí sa káva stala veľkou módou aj pre starý kontinent.
Práve to bol impulz pre vznik stoviek útulných kaviarní, ktoré sa stali centrom kultúrneho a spoločenského života. Schádzali sa v nich zástupcovia politických strán aj umeleckých hnutí, diskutovalo sa pri nej o dejinách i o budúcnosti národov.
 
Posedenie pri dobrej káve sa stalo jednou z možností, ako tráviť svoj voľný čas. V každej krajine je zaužívaný iný zvyk pitia nápoja s omamnou vôňou. Grécko a Turecko sa preslávilo pitím kávy dochutenej o ďumbier, kúsok škorice a vanilky. Američania si radi pochutia na jemnejších a slabších sortách kávy. Taliani majú radi cappucino a Francúzi milujú ranný hrnček spenenej bielej kávy. Iný kraj, iný mrav. V Maroku si ju dochucujú čiernym korením a v okolitých krajinách aj drobnými voňavými klinčekmi.
Brazília je však jednoznačným favoritom, aspoň čo sa spotreby týka. Na jedného Brazílčana pripadá 20 šálok kávy denne.
Ak by sa vám pri týchto riadkoch zbiehali slinky na kávu s príchuťou orientu, vyskúšajte exotickú podobu známeho nápoja. V zimných dňoch vám nielen prevonia domácnosť, ale vás aj zahreje.
 
Na miernom ohni zohrejeme na panvici lyžicu cukru, pridáme päť klinčekov, kôru z citróna a z pomaranča, kúsok škoricového drievka, kúsok vanilkového struku a 150 ml brandy. Keď sa brandy zohrejeme mierne ho poflambujeme- asi 30 sekúnd. Zmes precedíme a vlejeme do štyroch šálok do dvoch tretín naplnených silnou kávou.
Na rozdiel od čajov, konzumácia kávy je rovnaká v každom ročnom období. Aj to je dôvod prečo pred svojimi „vrecúškovými“ kolegami stále vedie, aj keď len o vlások.
 
KM