Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Yaro M. Kupčo – Art On Washi

Tatranská galéria v Poprade

Organizátor:         Tatranská galéria v Poprade
Kurátorka výstavy:     Anna Ondrušeková
Miesto konania:        Artklub Tatranskej galérie v Poprade, Hviezdoslavova 12, Poprad
Vernisáž výstavy:    19. máj 2022 o 17:00
Termín výstavy:        19. máj – 19. jún 2022
    
    Tatranská galéria v Poprade prináša fotografickú výstavu dlhoročného profesionálneho fotografa Yara M. Kupča s názvom Art On Washi. Názov výstavy je totožný s názvom zaujímavej výtvarnej techniky, realizovanej na japonský ručný papier washi. Tento papier sa stále vyrába rovnakým spôsobom ako v čase svojho vzniku v šiestom storočí. Technológia výroby papiera washi je mimoriadne náročná, v Japonsku je považovaná za skutočné umenie, len „učňovská“ doba trvá niekoľko rokov, často aj desať. Takýto papier sa vyrába výlučne z drevín Gampi, Kozo a Mitsumaty. Je veľmi tenký, špičkoví majstri dokážu vyrobiť papier o hmotnosti 1 až 2 gramy na meter štvorcový, čo je mnohonásobne menej ako váži napríklad cigaretový papier, a pritom je veľmi pevný. Známe sú prípady, kedy balóny vyrobené z takého papiera leteli cez Tichý oceán až do Ameriky. Slúži aj na výrobu šarkanov, tienidiel na lampy, paravánov. Najstaršie papiere pochádzajú asi z roku 1200 n.l., stále sú krásne, čas im vôbec neublížil.
    Na výstavu v Tatranskej galérii v Poprade zvolil Yaro M. Kupčo exkluzívny japonský ručný papier Gampi, na ktorom svojou unikátnou technológiou striebornej emulzie, tónovania sépiou a 24-karátovým zlatom prezentuje svoje už klasické fotografie z rôznych kútov Slovenska aj sveta.

    Yaro M. Kupčo sa narodil v Kežmarku, po úraze žije v Piešťanoch. Je dlhoročným fotografom krajiny, vyberá si výnimočné scenérie panenskej prírody. Pri tvorbe používa výlučne klasické fotografické prístroje. Vystavované fotografie sú tónované do hneda sépiou a následne zlátené 24-karátovým zlatom, zábery zo zahraničia necháva čiernobiele. Pri svojej tvorbe precestoval značnú časť Európy, USA i Kanady, no najradšej sa vracia do svojich milovaných Pienin a na Oravu, na miesta, ktoré sú pre neho oázou pokoja a oddychu a predstavujú nevyčerpateľný zdroj inšpirácie.
    Vystavoval v mnohých mestách na Slovensku, v Čechách, Poľsku, Belgicku, Luxembursku, Taliansku, Fínsku, Maďarsku, Francúzsku, Japonsku a Číne. V roku 2008 získal ocenenie „Kultúrna osobnosť Piešťan“ a v roku 2009 pamätnú medailu predsedu Trnavského samosprávneho kraja za dlhoročnú prácu v prospech rozvoja fotografickej tvorby.