DENNÍK RELAX - Miroslav Cipár – Hra pre naše oči

Miroslav Cipár – Hra pre naše oči

Tatranská galéria v Poprade
Názov výstavy:
Miroslav Cipár – Hra pre naše oči

Miroslav Cipár – Moja krajina je moja fantázia
Výstava v spolupráci s Bibianou – medzinárodným domom umenia pre deti v Bratislave v rámci projektu
Hry s umením 2018 
Miesto konania: Tatranská galéria v Poprade, Hviezdoslavova 12, Poprad
Termín výstavy: 25.5. 2018 –26.7. 2018
Kurátorka projektu: Anna Ondrušeková
Vernisáž výstavy: 25. máj 2018 o 17.00
Výstavný projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Tatranská galéria v Poprade opäť prichádza s tradičným jarným projektom Hry s umením 2018, určeným pre deti a mládež všetkých vekových kategórií, ale aj ostatných milovníkov umenia. Súčasťou projektu budú štyri výstavy  inštalované na ploche takmer 1000 m2, venované tvorbe jedného z najvýznamnejší osobností výtvarného umenia na Slovensku. Výstava pod názvom Hra pre naše oči predstaví návštevníkom tvorbu všestranného slovenského umelca v priestoroch Tatranskej galérie po prvýkrát viac. Uvidíte viac ako 150 originálnych diel Miroslava Cipára z majetku autora, Slovenského centra dizajnu a od súkromných zberateľov.  Miroslav Cipár sa narodil 8. januára 1935 v Semeteši (okres Čadca). Najskôr vyštudoval aprobáciu slovenský jazyk – výtvarná výchova na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, potom úspešne absolvoval štúdium grafiky a monumentálnej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov Vincenta Hložníka a Petra Matejku. Patrí medzi najvšestrannejších a najuniverzálnejších slovenských výtvarníkov. Venuje sa maľbe, voľnej grafike, knižnej ilustrácii, dizajnu, monumentálnej aj značkovej tvorbe, je autorom sôch, divadelných výprav i kreslených filmov.

Interaktívna výstava Miroslava Cipára Moja krajina je moja fantázia je spoluorganizovaná v spolupráci s Bibianou – medzinárodným domom umenia pre deti v Bratislave. Výstava je venovaná spoluzakladateľovi BIB a významnému umelcovi Miroslavovi Cipárovi. Prvky výstavy sú inšpirované jeho ilustráciami detských kníh, a tak vznikol kolotoč, hojdačka, hojdací koník alebo štadión v rybej konzerve ako bábkové divadlo. Celé je to fantazijný svet uja Mira, do ktorého pozývame všetky deti s fantáziou.

Ďalšia výstava predstaví ilustrátorskú a grafickú tvorbu autora, originálne diela zapožičia Slovenské centrum dizajnu, ktorému autor venoval takmer 5 tisíc svojich autorských kresieb a návrhov.

Výstava v Tatranskej galérii predstaví verejnosti aj spoluprácu štyroch umeleckých osobností, z ktorých rúk vzišli jedny z najkrajších kníh Slovenska na výstave Bibliofília na Slovensku. Textami resp. prekladmi prispel Ľubomír Feldek, diela svojimi originálnymi ilustráciami doplnil  Miroslav Cipár, jedinečné typografie pochádzajú z pera Petra Ďuríka a knihársky knihy dotvára Ľudmila Mlichová. Návštevníci budú mať možnosť vidieť unikátne bibliofilské vydania kníh E.A. Poe Havran, Veľpieseň, Pieseň piesní, Proglas, Óda na radosť, či Ľubomír Feldek Srdcový kráľ.
V rámci vernisáže sa Vám predstavia v otvorenej diskusii dlhoroční priatelia a spolupracovníci Miroslav Cipár a Ľubomír Feldek, ktorí predstavia už viac ako 50-ročnú spoluprácu, z ktorej vzišli mnohé úspešné knihy Hra pre Tvoje modré oči, Zlatúšik, Kuchárska kniha pre deti, Kúzelník a kvetinárka, Botafogo, a mnohé ďalšie.
Súčasťou výstavného projektu bude dvojdňová odborná konferencia Bibliofília na Slovensku, ktorá sa bude konať v dňoch 21. a 22. júna v priestoroch Tatranskej galérie za účasti popredných umeleckých osobností: Peter Ďurík, Ľudmila Mlichová, Ľubomír Feldek, Miroslav Cipár a iní.