DENNÍK RELAX - MILOŠ KOPTÁK — OD ZAJTRA NEILUSTRUJEM

MILOŠ KOPTÁK — OD ZAJTRA NEILUSTRUJEM

TOTO! je galéria
Moskovská 29, 811 08 Bratislava
Ut — Str: 15:00 — 19:00 hod.
Štv: 9:00 — 12:30 | 13:30 — 16:00
alebo na zavolanie | dobrovoľné vstupné
TOTO! kultúrne ihrisko, o.z.
Dunajská 35, 811 08 Bratislava

27. augusta 2019, Bratislava
výstava —
MILOŠ KOPTÁK — OD ZAJTRA NEILUSTRUJEM
dátum —
otvorenie výstavy – štvrtok 12. 9. 2019 o 18.00 hod.
miesto —
TOTO! je galéria, Moskovská ul. 29 v Bratislave
... aj tak to nakoniec vzdáte. Ilustrácie sa pred vami budú rozpínať od tých nežných, tlmených prírodných scenéríí
slovenských povestí, cez doslova karnevalové sprievody farieb afrických a gréckych príbehov až po drsne kolorované pitoresktné postavičky dotvárajúce kuchárske knihy, či smiešne príbehy.
Takmer každá kniha je iná: zakryjete meno a máte pocit, že to nekreslil jeden, ale niekoľko autorov.
Miloš Kopták tvorí radikálne. Nejde do dohody s autorom textu, nesekunduje mu, nepodlieza, nepýta sa „ako to myslel, keď to písal“. A to isté robí s čitateľom: akoby mu bolo jedno, či jeho obrázkom porozumie: „tu máš, pozri, ber – neber, chyť si to“. Tvorí tak, akoby sa hral: vášnivú adrenalínovú hru, v ktorej preskakuje z tvaru na tvar, z príbehu vyberá nečakané detaily a doslova volá čitateľa, láka ho k tomu, aby ho príbeh začal baviť. Aby sa pri ňom cítil dobre, aby ho rozosmial, aby mu v hlave ostal vtip.
Africké rozprávky Kama Sywor Kamanda, Grécke báje a mýty Eduarda Petišku, naozajstné recepty Z kuchyne starého Prešporka, Z kuchyne bohémskej Bratislavy Petra Ševčoviča, rozprávka Jána Uličianskeho Malá princezná… alebo autorská kniha Včelár. Stojí za to, prísť sa pozrieť na originály tých ilustrácii zblízka.
Výstavu Miloša Koptáka Od zajtra neilustrujem si môžete pozrieť v TOTO! je galéria na Moskovskej ul. 29 v Bratislave od 12. 9. (od 18:00 hod.) do 28. 11. 2019.
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Miloš Kopták (1969)
študoval na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici, na VŠVU v Bratislave v ateliéri grafiky a knižnej tvorby v ateliéri Dušana Kállaya a na École des Beaux Arts vo Francúzsku. Založil ASIL – Asociáciu ilustrátorov a je spoluautorom projektu TOTO! je galéria. Vystavoval na mnohých samostatných a skupinových výstavách doma aj v zahraničí.
Spolupracoval aj so zahraničnými vydavateľmi, za ilustrácie knihy Kama Sywor Kamanda Africké pohádky (2006) získal ocenenie Zlatá stuha. Rovnako je nositeľom ceny Ľudovíta Fullu (2010) Spolu s Ray Escalé tvorí expresívne, dráždivé, tzv. „dark“ maľby v rámci projektu Miroir Noir.

TOTO! je taká galéria, v ktorej sú vystavené ilustrácie – obrázky, ktoré si pamätáme z knižiek, čo sme čítali ako deti, aj z tých, čo si teraz čítame so svojimi deťmi.
Ilustrátorov, čo ich namaľovali, však často ani nepoznáme: veď koho by napadlo hľadať niekde na konci knihy meno napísané drobnými písmenkami. A tak nám často uniká, aká je slovenská ilustrátorská tradícia úžasná. A aj to, že ilustrácia je také isté umelecké dielo ako obraz či grafika. Zaslúži si visieť v galérii. Alebo u vás doma. Nech sa páči, vstúpte.