Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Kde bolo, tam bolo na hrade Strečno

Prehliadku na hrade Strečno spríjemní návštevníkom od 3. júna výstava Kde bolo, tam bolo, ktorej autorom je Ondrej Zimka 4. Umelec sa venuje komornej i monumentálnej sochárskej tvorbe a maľbe. Zúčastnil sa na viacerých individuálnych a kolektívnych výstavách doma aj v zahraničí a jeho diela sa nachádzajú v početných verejných i súkromných zbierkach. V roku 2005 dokonca získal ako prvý mladý autor Cenu Gerarda H. Meuelensteena.

„Jeho diela majú obrovskú výpovednú hodnotu. Jedinečným spôsobom zasahujú do dejín výtvarného umenia doma i v zahraničí. Plastiky, sochy a maľby hovoria protivojnovým jazykom a odovzdávajú nám určité posolstvo, informáciu absurdity zbrojenia tohto sveta, a tak zlyhania ľudského potenciálu. Otvára tému, ktorá je v rámci dejín ľudstva neustále aktuálna a zároveň túto myšlienku pretvára do sveta umenia. Veľkolepo rozpráva príbeh prostredníctvom jednotlivých sôch, plastík a obrazov,“ vysvetľuje spolukurátorka výstavy Petronela Vlhová z Považského múzea. Dopĺňa ju spolukurátor Miroslav Králik: „Ondrej 4. je vo svojich umeleckých výpovediach vždy úprimný a priamy a nebojí sa reagovať na aktuálne spoločenské témy často veľmi kriticky. Pravdivé a zároveň symbolické  vyjadrenia týchto pocitov v jeho dielach budú tentokrát umocnené neopakovateľnou atmosférou hradu Strečno. Budú sa tu prelínať prvky rozprávkového mysticizmu s tvrdou realitou dnešnej doby a skrytým odkazom pre budúce pokolenia.“

Slávnostné otvorenie výstavy Kde bolo, tam bolo sa uskutoční v piatok 2. júna o 18.00 na hrade Strečno. Návštevníci si môžu výstavu pozrieť v priestoroch severného paláca v rámci prehliadky hradu až do 15. októbra.   

Kde bolo, tam bolo na hrade Strečno

Autor:    Považské múzeum
        PhDr. Magdaléna Lacková
marketingová pracovníčka, hovorkyňa
lackova@pmza.sk