Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Ján Trojan: Predtým, než poviem hotovo

výstava —

JAN TROJAN — PREDTÝM, NEŽ POVIEM „HOTOVO“

dátum —
otvorenie výstavy – štvrtok 13. 2. 2020 o 18.00 hod.
miesto —
TOTO! je galéria, Moskovská ul. 29 v Bratislave

Ako vzniká ilustrácia? Vyzerá to jednoducho: výtvarník si prečíta príbeh, sadne za stôl a namaľuje svoju predstavu. Vyladí farby, zjednotí tváre, vymyslí niečo zaujímavé na titulku. Tak to však, samozrejme, nie je.
Vytvorenie (dobrej) ilustrácie a následne aj (dobrej) knihy je proces. Premýšľanie. Kopenie nápadov, ich selekcia, opakované návraty. Hľadanie reálií. Desiatky skíc, farebné variácie, rozkresby z rôznych uhlov pohľadu.

Trvá dovtedy, kým autor nepovie „hotovo“.
A tak sa volá aj výstava Jana Trojana, zložená z toho, čo sa našlo v jeho archíve – z nápadov skicovaných na bežnom papieri, zo skúšok farieb.
Ilustrácie Jana Trojana sú fascinujúce, aj keď sú už hotové – je to pomalá, sústredená maľba, s množstvom odkazov na obdobia, v ktorých sa príbehy odohrávajú, silná v detailoch, precízna v dekoratívnych prvkoch.

Príležitosť vidieť, ako sa ilustrácia rodila, ako autor tvoril v jednotlivých krokoch, ako svoje dielo premieňal v čase, sa nenaskytne často – takmer nikdy.
Na výstave v TOTO! je galéria je to možné.
Stojí za to, prísť sa pozrieť zblízka.
Výstavu Jana Trojana Predtým, než poviem „hotovo“ si môžete pozrieť v TOTO! je galéria na Moskovskej ul. 29 v Bratislave od 13. 2. (od 18:00 hod.) do 30. 4. 2020.
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Jan Trojan (1935 – 2000)

študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, v štúdiu pokračoval v ateliéroch profesorov D. Millyho, V. Hložníka a P. Matejku na Vysokej škole výtvarných umení. Vo svojej tvorbe sa venoval knižnej ilustrácii pre deti aj pre dospelých, maľbe, kresbe, tvorbe art protisov a návrhov na poštové známky. Medzi jeho knihy patria napríklad Jerry z ostrovov Jacka Londona, Čierny tulipán Alexandra Dumasa, Požičajovci Mary Nortonovej či Jana z Arku od Antona Vantucha. Za svoju tvorbu získal viaceré ocenenia v súťaži Najkrajšie knihy roka, Cenu za ilustrácie na Bienále grafiky v Brne, Cenu Ľudovíta Fullu, ako aj cenu Najkrajšia poštová známka roka za návrh známky k 50. výročiu OSN.

TOTO! je taká galéria, v ktorej sú vystavené ilustrácie – obrázky, ktoré si pamätáme z knižiek, čo sme čítali ako deti, aj z tých, čo si teraz čítame so svojimi deťmi.
Ilustrátorov, čo ich namaľovali, však často ani nepoznáme: veď koho by napadlo hľadať niekde na konci knihy meno napísané drobnými písmenkami. A tak nám často uniká, aká je slovenská ilustrátorská tradícia úžasná. A aj to, že ilustrácia je také isté umelecké dielo ako obraz či grafika. Zaslúži si visieť v galérii. Alebo u vás doma. Nech sa páči, vstúpte.

Ján Trojan: Predtým, než poviem hotovo