Critical Mass, spanilé cyklojazdy znova v Košiciach

 Od 25. októbra sa v Košiciach po dlhšej odmlke budú konať pravidelné cyklojazdy ulicami mesta s názvom Critical Mass. Miesto a čas stretnutia je pri Dolnej bráne o 16:30, každý posledný piatok v mesiaci. Vítané sú všetky vekové kategórie, taktiež všetky nemotoroví účastníci dopravy - cyklisti, kolobežkári, korčuliari, skejteri. Trasa sa dohodne tesne pred štartom, podľa počasia a počtu účastníkov.

Koncept Critical Mass jázd vznikol v roku 1992 v San Franciscu a odvtedy sa každý posledný piatok v mesiaci koná vo viac ako 300 mestách vo svete. Jazdí sa v zomknutej skupine, ktorá je pre každého zúčastneného bezpečnejšia - cyklista ako jednotlivec zaberá na ceste málo miesta, preto ho vodiči áut často nepovažujú za plnohodnotnú súčasť dopravy.

“Prioritou spoločnej cyklojazdy je upozornenie vodičov na prítomnosť cyklistov a zvýšenie ich bezpečnosti na cestách. Takouto formou chceme poukazovať na nedostatočné podmienky pre všetkých cyklistov v našom meste, rekreačných, športových ale aj tých, ktorí by chceli pravidelne dochádzať do školy alebo zamestnania na svojich bicykloch,” Juraj Senič, OZ okolo.

Critical Mass je pre cyklistov každého veku a zamerania. Vítané sú rodiny s deťmi, tiež začínajúci cyklisti, ktorí jazdou v skupine získajú skúsenosť a otestujú si jazdu na bicykli ulicami mesta, pre mestských cyklistov, ktorí dochádzajú na bicykli pravidelne do školy alebo zamestnania, pre aktívnych športovcov, pre mladých, deti či starších cyklistov.

Do cyklojazdy sa pridáva aj projekt CykloDobro , vďaka ktorému sa zrekonštruovali bicykle pre športové aktivity OZ Keď môžem, pomôžem. Podujatie svojou aktívnou účasťou obohatia sociálne znevýhodnené deti podporované spomínaným občianskym združením.

Critical Mass, spanilé cyklojazdy znova v Košiciach

Odkaz na FB udalosť:
https://www.facebook.com/events/417615788940121/
Termíny zimnej časti Critical Mass v Košiciach sú:
25.10.2019
29.11.2019
27.12.2019
31.01.2020
28.02.2020
27.03.2020
Udalosť podporujú:
Cyklokoalícia Košice
OZ okolo
OZ Keď môžem, pomôžem