Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

“Spojené kultúrne centrá” Nová synagóga Žilina a Stanica Žilina-Záriečie

FEBRUÁR 2021

v Novej synagóge:

1. - 28. 2.
work in progress
Juraj Gábor: Dokončovanie Sphéry
Po 4 rokoch príprav sa Juraj Gábor, autor už neexistujúcej Zrakovej pyramídy v Súľove, podujal vytvoriť nový
monumentálny 17 metrový drevený objekt a výtvarne tak dopovedať príbeh architektúry Novej synagógy. Fascinovalo ho, že do nej jej architekt Peter Behrens pred takmer storočím vpísal tvar levitujúcej gule. Po množstve času počítania, kreslenia a plánovania sa odhodlal túto pomyselnú Sphéru zhmotniťa dokončiť guľu od kupoly až po podlahu. Na “chýbajúcej” obrovskej polguli Sphéry robíme od decembra aj s partiou šikovných tesárov, po mesiaci a pol roboty už vztýčili 48 desaťmetrových nosníkov poskladaných z 500 kusov ručnej vyrezaných dosiek do oblúka. Sme už za polovicou prác a do konca februára aj vďaka vám (stále je možné podporiť na startlab.sk/sphera) objekt dokončíme a sprístupnime ho na celý rok hneď ako pandémia dovolí. Sphéra bude nielen neprehliadnuteľným umeleckým dielom, ale aj celoročnou scénou pre všetky výstavy, zvukové projekty, koncerty, festivaly, divadelné, pohybové a tanečné predstavenia. Online stretnutie s umelcom plánujeme na nedeľu 28. 2., 19.00, kedy v streame na fb Novej synagógy osobne porozpráva prečo ju stavia, ale aj o tom, čo všetko sa do Sphéry zmestí.

4. 2. - 30. 5.
inštalácia v exteriéri

Dagmar Šubrtová: Rekultivácia

Dočasnú inštaláciu zoskupenia hrdzavých siluet suchých stromov Dagmar Šubrtovej sa rozhodol Juraj Gábor inštalovať vonku pred vstupom do Novej synagógy ako kontrapunkt k svojej drevenej Sphére. Je výrečným symbolom narastajúcej civilizačnej devastácie krajiny a dlhodobého zlého zaobchádzania s rozsiahlymi územiami. Rekultivácia je umelá premena miesta, ktoré môže byť často ukážkou neodborného alebo korupčného korporátneho počínánia. Výsledkom je často nepodarená výsadba, napriek dobrému financovaniu. Napríklad na vyťažených plochách sú umelo vysádzané lesy rekultivačnými firmami, ktoré však často využívajú nevhodné druhy drevín a vysádzajú monokultúry a tak nakoniec neprinášajú žiadný trvalý úžitok. Sochárka a kurátorka Dagmar Šubrtová (1973) žije a pracuje v Kladne. V tvorbe ju inšpiruje industriálna krajina baní v jeho okolí, zmeny reliéfu krajiny spojených s dolovaním uhlia a aktuálne otázky previazanosti postindustriálnej společnosti a prírody.

6. - 26. 2.
rezidenčný zvukový projekt

Lucie Páchová vo Sphére

Improvizátorka, hudobníčka a skladateľka Lucie Páchová (1988) študovala multimediálne kompozície na brnenskej
JAMU (u Richarda Fajnora, Jaroslava Šťastného a Iva Medka). Vo svojich autorských multimediálnych projektoch
kombinuje prostriedky divadla, zvukovej kompozície, inštalácie, animácie, tanca, fotografie a hudobnej improvizácie (v jazzovej, etnickej, elektroakustickej a tiež súčasnej hudbe). “Bude zaujímavé postaviť binaurálnu nahrávaciu hlavu v strede gule a Lucie by okolo nej vytvárala zvuk hlasom. Poslucháča to akoby presunie na dané miesto, ale musí mať slúchadlá. Takýto binaurálny online stream mu bude znieť, akoby bol v uchu Sphéry a stal sa jej súčasťou.” píše Jakub Juhás z vydavateľstva Mappa editions. Lucie Páchová pozvanie prijala a príde vytvoriť sphérický zvuk.

piatok 12. 2., 20.00
online koncert

Darkness positive

Úplne ono by to bolo naživo, ale pokým to nebude možné, ponúkame aspoň “predvalentínsku” chuťovku a dávame si rande s Darkness positive. Chalani pochádzajúci z Martina a zo Žiliny sa v dobe, kedy sa bubeníci nahrádzajú
automatmi, gitaristi ukulelistami a basgitaristi rôznymi frekvenčnými zafarbovačmi zo syntetizátorov vydávajú presne
opačným smerom. Produkujú modernú hudbu s použitím klasických hudobných nástrojov a spevu a pomáhajú si
používaním množstva gitarových efektov a bubeníckeho samplovacieho padu s vlastnými samplami. Užite si živý
prenos koncertu z kaviarne Novej synagógy na našom fb.
Účinkujú:
Šimon Švidraň / gitara, spev
Adrián Simonides / basgitara
Matej Novák / alt. saxofón
Matej Richtarčík / bicie
www.novasynagoga.sk ::: www.stanica.sk

“Spojené kultúrne centrá” Nová synagóga Žilina a Stanica Žilina-Záriečie
na Stanici Žilina-Záriečie:

1. - 27. 2.
pre deti

Pidiples doma
Čo je lepšie ako jeden Pidiples? Veľa Pidiplesov! Tento rok namiesto tancovania u nás na Stanici, môžete tancovať s rodinou/kamarátmi u vás doma. Pomôžeme vám s malým “vyrob si sám” návodom zorganizovať vlastný. S jednoduchými inštrukciami, krok za krokom začneme výberom dátumu, výrobou dekorácií atď. a máme aj plesový playlist. Ako naozajstný párty organizátor. A samozrejme, aký by to bol ples bez tomboly. Každý kto nám pošle obrázok, kresbu, akýkoľvek záznam z Pidiplesu, bude zaradený do online tomboly v sobotu 27. 2., 17.00. Podrobnosti na www.stanica.sk.

7. 2. - 28. 2.
online predstavenia pre jedného diváka

Someone has shared a document with you

V preklade “Niekto s vami zdieľa dokument” je tzv. participatívny formát divadla vytvorený pre online zdieľaný
dokument. Ide o intímne, no zároveň ľahké a hravé stretnutie, počas ktorého sa formálny pracovný nástroj stáva
spoločným miestom pre dvoch. Miestom pre projekciu snov a predstáv, príbehom jedného stretnutia, spoznávania,
dotyku. Ide o pozvánku do sveta 2D. Predstavenie je určené zakaždým pre jedného účastníka a prebieha každú
februárovú nedeľu (o 19.00), stredu (o13.00) a štvrtok (o 16.00). Stačí mierna znalosť anglického jazyka, internetové pripojenie, laptop/počítač a rezervácia prostredníctvom google formulára https://forms.gle/mVT7zuvSm6zFfUWXA.

utorok 9. 2.., 19.00
online prednáška

Maroš Mastrák: Ako meniť to, že je vývoj jedného lieku dlhý a predražený?

Nedávno nás zaujala správa od rodáka z Trenčína, ktorý sa spolu s kolegami pustil do vírenia vôd medicínskeho
výskumu. Dávať veci do pohybu v kultúre a umení je naša každodennosť. No radi sa necháme inšpirovať ľuďmi z iných oblastí, ak majú navyše nutkanie otvárať hoci aj dlhodobo stigmatizované témy. Interestingsampels znie ako účinná značka pre Djs databázu, ale skrýva sa za ňou mladý a odvážny startup v podobe platformy zaoberajúcej sa tzv. mikrovzorkami krvi z terénu. Pozvali sme Maroša, aby nám o nej porozprával viac. Pozvanie prijal a my pozývame aj Vás na stream jeho zoom prednášky na fb Stanice.

utorok 23. 2., 19.00
online prezentácia

Julo Fujak: kaleidoSONICope! (Hevhetia 2020)

Z pôvodne plánovaného januárového koncertu sme sa rozhodli sprostredkovať Vám nateraz aspoň virtuálne stretnutie s hudobníkom, skladateľom, „komprovizátorom“, publicistom, producentom, dramaturgom a v neposlednom rade tiež akademikom, ktorý nám predstaví svoj čerstvý album. A bude aj hudba. Sledujte na fb Stanice.
www.novasynagoga.sk ::: www.stanica.sk