DENNÍK RELAX - Program od 12.- 18.3.2018

Program od 12.- 18.3.2018

TATRANSKÝ ĽADOVÝ DÓM
Od 8.12.2017, 9:00 – 16:30 hod., Starý Smokovec - Hrebienok
Už piatykrát je verejnosti sprístupnená ľadová bazilika s bohatou výzdobou. Prežite krásny zimný čas       v Tatrách a odneste si nezabudnuteľný zážitok z Tatranského ľadového dómu, ktorý sa tento rok ponesie v téme pocta rodine, inšpirovanou masívnou rímskokatolíckou bazilikou v Barcelone – Sagrada Familia. Samotná bazilika je budovaná v štýle stredovekých katedrál a je monumentálnym dielom renomovaného katalánskeho architekta Antonia Gaudího.
O precízne detaily pri tvorbe ľadového chrámu sa postaral Adam Bakoš s tímom slovenských, českých a španielskych sochárov. Na stavbu sa použilo neuveriteľných 1440 ľadových blokov, ktoré dokopy tvoria viac ako 190 ton ľadu.
Organizátor: OOCR Vysoké Tatry,  www.regiontatry.sk  
Vstup voľný.

DNI MESTA VYSOKÉ TATRY
13.3. - 16.3.2018, Vysoké Tatry
PROGRAM:
DETI KRESLIA S ILUSTRÁTOROM
13.3.2018, 08:00 h - ZŠ Dolný Smokovec
10:00 h - MŠ Nový Smokovec
Významný slovenský ilustrátor detských kníh Miroslav Regitko ukáže tatranským deťom rôzne spôsoby ako kresliť, vymaľovávať obrázky, či ilustrovať.

POHÁR PRIMÁTORA VYSOKÝCH TATIER
14.3.2018, 9:00 h - Štrbské Pleso - Interski
Finálové kolo XXII. ročníka pretekov žiakov základných škôl mesta Vysoké Tatry v obrovskom slalome.

TATRANSKÝ GALAVEČER
15.3.2018, 17:00 h - Nový Smokovec - Kúpele a.s., kongresová sála
Udeľovanie výročných cien mesta Vysoké Tatry. V sprievodnom programe účinkujú sólisti Opery Štátneho divadla KOŠICE: Jaroslav DVORSKÝ a Tatiana PAĽOVČÍKOVÁ a sláčikové kvarteto MUSICA IUVENALIS.

AALTOVA PRÍRODA
16.3.2018, 16:00 h - Starý Smokovec - Vila Flóra
Úloha ľudovej tradície v japonskom a fínskom staviteľstve v diele Alvara Aalta v 30. rokoch minulého storočia.  Výstava je reinštaláciou projektu Kabinetu architektúry, Galérie výtvarného umenia v Ostrave a Aalto University  vo fínskom Espoo.  Výstava potrvá od 16. marca 2018 do 10. júna 2018

Organizátor všetkých podujatí : Mesto Vysoké Tatry - oddelenie kultúry a športu, +421 52 478 04 56

AUTOGRAMIÁDA HK POPRAD VO FORUME
13.3.2018, 17:00 h., OC FORUM Poprad
Aj tento rok sa všetci fanúšikovia hokeja môžu tešiť na obľúbenú autogramiádu s hokejistami HK Poprad. Pre najvernejších tak vzniká príležitosť stretnúť sa naživo so svojimi obľúbencami a podporiť ich pred play off. Z autogramiády si navyše môžete odniesť podpisové karty s podpisom. Pripravený je aj zaujímavý program, v ktorom budete môcť získať vstupenky na zápasy. Tešia sa na vás: Mathieu Corbeil, Alexei Ivanov, Štefan Fabian, Daniel Brejčák, Dávid Bondra, Samuel Mlynarovič, Arne Kroták, Matúš Paločko, Dávid Buc, Lukáš Hvila, Andreas Štrauch a Patrik Svitana. Nájdete nás na prízemí.
Vstup voľný.

FESTIVAL JEDEN SVET 2018 / HĽADÁ SA DÔVERA
13. –  16. marec / 17.00 / utorok – piatok / divadelná sála a  Klub Zóna domu kultúry
18. medzinárodný festival dokumentárnych a nekomerčných  filmov  
Mesto  Poprad   realizuje  v dome   kultúry  ( klub Zóna  alebo divadelná  sála )   prehliadku najzaujímavejších   filmov   medzinárodného festivalu   dokumentárnych  filmov  filmového festivalu  Jeden svet - s tematickým podtitulom  „Hľadá sa dôvera“,  ktorý  je  venovaný ochrane ľudských  práv a slobôd, dianiu doma  a vo svete, ale  aj ekologickým   problémom   a katastrofám. Prehliadka je organizovaná v spolupráci  s  OZ Človek v ohrození.                                                                             
Vstupné: 2 €  / Predpredaj: MIK 052/4361192, DK 052/7722255
ČESKÝ ALLAH / 91 min. / CZ
13. marec  / 17.00 / utorok /divadelná sála a  Klub Zóna Domu kultúry v Poprade
Migrácia priniesla do Čiech len niekoľko desiatok utečencov, podstatnú časť spoločnosti však uvrhla do stavu panického strachu z migrantov a moslimov. Režisérka Z. Piussi dva roky sledovala reakcie českej spoločnosti. Výsledkom je časozberný dokument, panoptikum ľudských postáv a postavičiek, ktoré spája jediné: téma utečencov a islamu im nie je ľahostajná.
NESMRTEĽNÝ LES / 52 min. / SK
Za posledných niekoľko tisícročí sa európska krajina zmenila viac, ako si dokážeme predstaviť. Vysušili sme mokrade, zregulovali rieky, vyrúbali alebo premenili lesy, vyhubili veľké zvieratá. A predsa existuje jedno miesto, ktoré sa takmer nemení. Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večným sprievodcom je medveď. A sú to práve prirodzené, nikým neriadené procesy, ktoré zabezpečujú pokračovanie evolúcie a prastarému limbovému lesu jeho nesmrteľnosť.
KIMARU A KURA / 15 min. / NL
Desaťročný Kimaru žije v  slume v africkom Nairobi. Po otcovej smrti jeho rodina nemá dosť peňazí a on by sa chcel stať leteckým inžinierom, aby sa o ňu dokázal postarať. Jeho mama musí celé dni pracovať na trhu, a tak všetky domáce povinnosti aj starostlivosť o mladšie sestry ostávajú na Kimarua. Nemôže ani chodiť do školy, pretože nemá na školné. Uvedomuje si, že bez riadneho vzdelania svoju vysnívanú prácu nezíska. Rozhodne sa preto vziať osud do vlastných rúk a zarobiť si na školu predajom vajec.
Vstupné: 2 €         

14. marec  / 17.00 / streda / divadelná sála a  Klub Zóna Domu kultúry v Poprade
32 UTAJOVANÝCH SPRÁV – SPRÁVA Z PEKLA / 62 min./ SK
Námetom  filmu je útek z vyhladzovacieho tábora, ku ktorému došlo v apríli 1944. Správa, ktorú po ňom pripravili dvaja slovenskí židia Rudolf Vrba a Alfred Wetzler, ktorým sa podarilo utiecť z koncentráku, nenašla u spojencov odozvu a masové vraždenie pokračovalo. Ich informácie pritom mohli prispieť napríklad k zastaveniu deportácií židov z Maďarska. Utečenci sa po troch týždňoch útrap dostali až do židovskej obce v Žiline. Tam ich však čakal šok - neverili im. Nakoniec Vrba a Wetzler spísali 32 stranovú správu, ktorá sa dostala na pápežov stôl vo Vatikáne, k americkému prezidentovi Rooseveltovi, britskému premiérovi Churchillovi a aj do médií. Dôsledky vtedajšej politiky presahujú cez súčasnosť do budúcnosti vo forme popierania holokaustu.    
PERLA AFRIKY / 74 min. / ŠVÉDSKO / KEŇA
Cleopatra sa ocitla na titulných stránkach novín – za hviezdu ju ale jej krajania nepovažujú. Cleopatra je transžena žijúca v Ugande. Krajina je kvôli bohatstvu a rozmanitosti svojej prírody už od čias W. Churchilla označovaná za „perlu Afriky“. Spoločenskej rozmanitosti sa tu však darí omnoho menej: LGBT ľudia sú väčšinovou spoločnosťou lynčovaní a zákonodarcovia  by homosexualitu najradšej trestali smrťou. Širokouhlá road movie Cleopatry a jej priateľa Nelsona rozpráva príbeh o ceste za lepšou budúcnosťou. 
DIEVČA Z INSTAGRAMU / 18 min. / NL
Prvá vec, ktorú Annegiene po prebudení urobí, je kontrola počtu lajkov jej nového príspevku na Instagrame. Svojich rodičov počas raňajok veľmi nevníma, namiesto toho s potešením sleduje, koľko pribudlo pochvalných ohlasov na jej najnovšiu fotku. V pätnástich rokoch už má na svojom profile takmer 800-tisíc fanúšikov a hromadia sa jej ponuky na spoluprácu s veľkými firmami. Jej renomé na sociálnych sieťach však ostro kontrastuje s minimom skutočných priateľov. V skutočnosti je skôr hanblivá a celé dni trávi sama len so svojím foťákom a mobilom. Aj napriek svojmu nespornému talentu žije odtrhnutá od bežného života a svojich rovesníkov.
Vstupné: 2 €   

15. marec  / 17.00 / štvrtok / divadelná sála a  klub Zóna Domu kultúry v Poprade
VĎAKA BOHU, ŽE JE PIATOK / 50 min. / BELG., IZRAEL
Film belgického dokumentaristu sleduje bežný život obyvateľov palestínskej dediny Nabi Saleh a jej izraelského náprotivku, osady Halamish. Počas troch rokov križovali každý piatok obyvatelia Nabi Saleh zónu plnú slzného plynu a lietajúcich guliek, aby sa dostali na druhú stranu osady. Stupňujúce sa napätie a protesty dospeli tak ďaleko, že počas jedného z piatkov došlo k smrti Palestínca Mustafu Taminiho. Reakcie ľudí na oboch stranách sa stali súčasťou dokumentu, ktorý filmári obyvateľom  o rok neskôr premietli, aby ich konfrontovali s tým, čo natočili.
MEDZI NAMI / 67 min. / SK / ITA
Vraj je to najšťastnejší deň v živote ženy. V slovenských nemocniciach sa však radostné očakávania môžu poľahky premeniť na nočnú moru. Dokumentárny film Medzi nami odkrýva svet za zatvorenými dverami pôrodníc, kam je zvyčajne dovolené vstúpiť len budúcim mamičkám. Dlhoočakávaný dokument, proti ktorému sa postavili mnohí odporcovia z radov pôrodníkov, bude mať na festivale slovenskú premiéru, aby tak otvoril diskusiu o živej téme slovenského pôrodníctva aj zdravotníctva ako takého.
JESSEROV SEN / 15 min.
 11-ročný Jesser žije so sestrou a s rodičmi v Nikarague. V komunitnej záhrade ho učia, ako pestovať rastliny, ktoré zbožňuje. Jediná rastlina, ktorú neznáša, je cukrová trstina. Tá je hlavným zdrojom príjmov pre chudobnú komunitu, zároveň však spôsobuje mnohým ľuďom veľké zdravotné problémy. Jednou z jej obetí je aj Jesserov otec, ktorému náročná práca v horúčave nevyliečiteľne zničila obličky a hrozí mu, že zomrie rovnako ako otec jeho sesternice Jocelyn. Dvaja kamaráti sa, sediac medzi cukrovou trstinou, rozprávajú o tom, čo by chceli v živote dosiahnuť.
Vstupné: 2 €        

16. marec  / 17.00 / piatok / divadelná sála a  Klub Zóna Domu kultúry v Poprade
ATÓMOVÝ SUSED /  79 min. / ŠVÉDSKO
Učiteľka Hanna sa s rodinou odsťahovala na vidiek v severnom Fínsku, aby jej tri deti mohli vyrastať uprostred prírody. Celkom nečakane k nej však prichádza správa, že neďaleko ich pokojného domova má vyrásť jadrová elektráreň. Hanna sa zapája do komunitných protestov, ktorým venuje stále viac voľného času. Stáva sa aktivistkou na plný úväzok, dokonca dostáva ponuku na vstup do vysokej politiky. Pritom po celý čas hľadá odpoveď na zásadnú otázku: mám sa sústrediť na súčasné potreby svojich malých detí, alebo sa snažiť pozitívne ovplyvniť ich budúcnosť presadením lepších zákonov? Dokument vnímavo sleduje, ako sa hlavná hrdinka vyrovnáva s rolou, s ktorou vo svojom živote naozaj nepočítala.
PROFESIONÁLNA CUDZINKA / 63 min. / SK
Osemnásťročná Irena Brežná krátko po okupácii Československa v roku 1968 neochotne nasledovala svojich rodičov do emigrácie. Musela čeliť nielen nepochopiteľnej novej kultúre, ale aj výčitkám svedomia, že nebojovala za svoju vlasť. To je dôvod, prečo odišla písať o disente vo východnej Európe a o ruskej invázii do Čečenska. Postupne zisťujeme, ako si Irena Brežná vytvorila inšpiratívnu \"patchworkovú identitu\", geograficky situovanú nielen medzi Švajčiarskom, Nemeckom, Francúzskom a Slovenskom, ale aj na africkom kontinente a v Rusku.
BETKA A MÚDRE HLAVIČKY  / 15min. / CZ
12-ročná Betka žije s rodinou na vidieku, rada jazdí na koni a trávi čas so svojou sesternicou Eliškou. Okrem bežných záľub je mimoriadne aktívna a najradšej pomáha tým, ktorí to najviac potrebujú. Nech ide o spolužiaka s duševnou chorobou alebo o osamelých seniorov v domove dôchodcov. Betka s Eliškou pre nich každý utorok pripravujú pravidelné stretnutia Klubu múdrych hlavičiek. Organizujú rôzne hry a aktivity, divadelné predstavenia alebo poznávanie divoko rastúcich kvetín. Dievčatá však nechcú seniorom iba niečo predvádzať, ich cieľom je aktívne všetkých spojiť a čosi spoločne vytvoriť.
Vstupné: 2 € / Predpredaj: MIK 052/4361192, DK 052/7722255

LADÁZIA 2017
14.3.2018, 19:00 h., Kino Tatran Poprad
Cestovateľská stand-up comedy show. Za dva mesiace z Kysúc do Bangkoku. Dvojmesačná cesta na dvoch Ladách do juhovýchodnej Ázie bola dosiaľ najkolosálnejšia výprava projektu LADA Svetom aj preto, že cestou zničili veľmi veľa kolies. Brutálne kazašské horúčavy, najlepší šašlík na svete v Uzbekistane, závod s časom na neexistujúcej tadžickej ceste, či pokorenie výškového rekordu a dosiahnutie 4600 metrov nad morom…ťahaním na lane. Ako dostatočne zabojovať s čínskou byrokraciou a koľko vody dokáže v indickej monzúnovej oblasti napršať do Vasiľa s vybitým sklom. Aj tieto životne dôležité otázky zodpovie premiérová prezentácia poslednej výpravy chalanov z LADA Svetom.
Vstupné: 5,00 €

HUDOBNÉ VEČERY S PIANISTOM
14.3. a 17.3.2018, 19:00 Stará Lesná , Hotel Lesná****
Každú stredu a sobotu od 19,00h v lobby bare .
Vstup voľný.

MILKA ZIMKOVÁ – DIVADLO JEDNÉHO HERCA
14. marca 2018 o 18.00 h., Poprad, Tatranská galéria
Divadelné predstavenie, kde Milka Zimková predstaví monodrámy Neveľo nás idze, neveľo nám treba a Bonsuár, umelci.
Vstupné 6,- Eur
Informácie: www.tatragaleria.sk

CAFFE KONCERT
15.3.2018, 14:00 – 17:00 h., Poprad, Hotel Európa
Pozývame vás na Caffe koncert v podaní Dua ,,B & B ”: Ladislav BALOGH – husle, Dušan Bartoš – klavír. Každý štvrtok v hotelovej kaviarni.
Vstup voľný.
Informácie: www.hotel-europa.sk

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ ASOCIÁCIE PROFESIONÁLNYCH FOTOGRAFOV SLOVENSKA
15. marca  2018 o 17.00 h., Poprad, Tatranská galéria
Vernisáž výstavy. APFSR je profesijným združením osobností, pre ktorých je fotografické umenie poslaním a ktoré šíria dobré meno slovenskej fotografie doma a vo svete. Výstava bude koncipovaná ako prezentácia diel jednotlivých členov asociácie, ktorí sa venujú rôznym fotografickým žánrom (portrét, krajina, reportáž, umelecká fotografia či komerčná fotografia).
Hudobný hosť vernisáže: Peter Bič PROJECT
Výstava potrvá od 15. marca  2018 do 15. apríla  2018

O SVOJEJ LÁSKE K TATRÁM ROZPRÁVA RIADITEĽ HORSKEJ ZÁCHRANNEJ SLUŽBY JOZEF JANIGA
15. marec 2018, 18.00 h., Galéria Tatranský šperk, vila Flóra, Starý Smokovec.
Komorné posedenie v príjemnej atmosfére a v rozhovore s pánom Janigom, ktorý nám bude rozprávať o Tatrách, o svojom vzťahu k nim a o práci horského záchranára.
Vstupné: 2 €


TRI LETUŠKY V PARÍŽI
15.3.2018, 19:00 h., Kežmarok, MSKS
Predstavenie Tri letušky v Paríži je prelozene na 15. 3. 2018 z dovodu ochorenia ucinkujucej. Zakúpené vstupenky platia v náhradnom termíne.  Hrajú: Ján Dobrík, Richard Stanke, Viki Ráková, Ivana Kubáčková, Henrieta Mičkovicová, Mária Breinerová.
Predpredaj vstupeniek: MsKS Kežmarok, Starý trh 47, Kežmarská informačná agentúra, Hlavné námestie 64. www.mskskezmarok.sk

STOROČIE PODĽA MÁRIE
15. 3.2018, Stará Ľubovňa, Kino Tatra
Monodráma J. Jendrichovského na motívy spominok jeho starej mamy Márie Repkovej
E-mail:      info@visitspis.sk      Web:  www.staralubovna.sk

FOLKLÓRNY MAREC VO FORUME
16.-17.3.2018, Poprad OC FORUM
Nechajte sa inšpirovať ľudovou tvorbou – Folklór vo Forume. Folklór a ľudová tvorba majú na Slovensku dlhú tradíciu. Výnimočné dedičstvo národa sa storočia presúva z generácie na generáciu a je pýchou nás všetkých. Vzory, ktoré preveril čas, poskytujú originálne inšpirácie aj pre módnych tvorcov a tak sa prenášajú aj do dnešnej módy. Mesiac marec je preto v našom centre venovaný téme folklór.
V termíne od 16. marca do 3. apríla bude vo Forume inštalovaná výstava unikátnych slovenských ľudových krojov Železiar. Bohatá ponuka obsahuje kroje z rôznych kútov Slovenska a okrem tradičných dámskych strihov vaše oči potešia aj kroje pre pánov a pre deti.
V sobotu 17.marca program výstavy obohatia tvorivé dielne s ÚĽUV – om v čase od 14:00 do 18:00. Tie budú vzhľadom na termín zamerané na Veľkú noc.  Zasvätíme Vás do tajov zdobenia vajíčok, prípravy ozdôb zo šúpolia a tí zručnejší si určite radi vyskúšajú hrnčiarstvo. Samozrejme myslíme aj na najmenších a pre deti bude pripravená detská verzia tvorivých dielni.
Informácie: www.forumpoprad.sk

KLAVIRISTI V KAVIARNI MOZART
16.-18.3.2018, Tatranská Lomnica, Hotel LOMNICA****
Každý víkend živá hudba  -  klaviristi  v kaviarni Mozart.  Piatok – od 17.00 – 20.00 hod, sobota  - od 18:00 – 21:00 hod. a nedeľa – od 13.00-16.00.
Vstup bezplatný.

VEČER S CIGÁNSKOU HUDBOU
16.-17.3.2018, piatok, sobota o 18:00 – 22:00, Starý Smokovec – Koliba Kamzík
Večery sprevádzané ľudovými melódiami.
Organizátor: Koliba Kamzík +421 902 244 111 www.kamzik.sk  
Vstup voľný.

POSEDENIE PRI ŽIVEJ HUDBE
Každý piatok a sobotu,  19:00 – 22:00 h – Starý Smokovec – Grandhotel, Castro Café
Príjemné večery sprevádzané živou hudbou.
Organizátor: Grandhotel Starý Smokovec www.grandhotel.sk
Vstup voľný.

BEŽKAMI AJ PEŠO K ZELENÉMU PLESU
17. 3.2018, Vysoké Tatry
Pozývame Vás na 21. ročník bežkami aj pešo k Zelenému plesu
E-mail:      janstasjan@gmail.com  Web:        www.kstsl.sk

HERO SEASON TROPHY 2018
17.3.2018, Štrbské Pleso
Buďte najlepší, staňte sa zimným hrdinom lyžiarskych stredísk TMR a získajte prestížne ocenenie HERO SEASON TROPHY 2018.
Výnimočné preteky v obrovskom slalome sa konajú vo všetkých lyžiarskych strediskách TMR a. s.. Sú určené pre verejnosť a prihlásiť sa môže ktokoľvek. Súťaží sa v piatich kategóriách, v jednom kole, a nakoniec spoznáme absolútneho víťaza.  Preteky bude sprevádzať perfektná Apres ski zábava. O zábavu sa postará DJ spolu s tanečnicami.
Víťaz v každom lyžiarskom stredisku bude slávnostne korunovaný za hrdinu lyžiarskej sezóny 2017/2018 a získa hviezdnu HERO SEASON TROPHY! Pre víťaza v každej kategórii  je pripravená hlavná výhra Šikovná sezónka na lyžiarsku sezónu 2018/2019.
Kategórie pretekov Hero season trophy tour:
Lyžiarske preteky HERO SEASON TROPHY sa uskutočnia v jedno kolovom preteku obrovského slalomu, v piatich kategóriách:  MUŽI od 18 rokov * ŽENY od 18 rokov * JUNIORI od 12 do 17,99 rokov * DETI od 6 do 11,99 rokov * ELITE  registrovaní jazdci, tréneri, lyžiarski inštruktori bez vekového obmedzenia.
Výsledková listina bude po pretekoch zverejnená na webe strediska v ktorom sa pretek konal.
Prihlásiť sa môže každý!
Hero season trophy tour sú verejné otvorené preteky, do ktorých sa môže prihlásiť ktokoľvek, kto má športového ducha, vie lyžovať prípadne snowboardovať a chce súťažiť. V Jasnej sa bude súťažiť, tak ako aj minulý rok, na zjazdovke 1a Pretekárska - Priehyba.
Pre účasť na pretekoch je potrebné zaplatiť online registračný poplatok vopred najneskôr do 72 hod. pred konaním preteku, t. j. do 28. 3. 2018. Registračný poplatok pre šikovných sezónkarov je vo výške 3€ na osobu.  Registračný poplatok pre ostatných/všetky vekové kategórie je 10 Eur.
Registračný poplatok bude v predaji  www.gopass.sk
V prípade ak sa štartovné nevypredá online na www.gopass.sk, bude sa dať zakúpiť aj na mieste v deň pretekov, cena 10 €/ pre všetkých (aj šikovných sezónkarov). Kapacita pretekov je však obmedzená, preto odporúčame zakúpiť štartovné vopred online cez www.gopass.sk.
Za štartovné číslo sa platí záloha 10 €, ktorá bude po vrátení štartovného čísla vrátená späť.

75 TAJOMSTIEV LANOVKY
17.3.2018, 19:00, Skalnaté pleso
Zažite magickú atmosféru, vráťte sa v časoch tatranských a odhaľte zákutia stanice lanovky. Takúto možnosť máte už túto zimnú sezónu v rámci osláv 75. výročia. Preto nepremeškajte príležitosť, vyberte si jeden z termínov a príďte si užiť zážitkový večer na Skalnaté Pleso. Kúpou vstupenky prispejete jej plnou výškou na správu architektonickej súťaže o nové využitie budovy starej visutej lanovky v Tatranskej Lomnici.
Je to už 75 rokov, odkedy prvýkrát vyšla kabínková lanovka zo stanice Skalnaté pleso a dopravila sa na najvyššie položenú stanicu Lomnický štít vo výške 2634 m.n.m. V roku 1941 v predvianočnom období, presne 20. decembra, sa začala písať história vysokotatranskej lanovej kabínovej dráhy, ktorá sa v tom období pýšila niekoľkými svetovými prvenstvami.
Pridajte sa k nám a spoločne vzdáme lanovke úctu, prejavíme vďačnosť jej staviteľom a oslávime krásne 75. narodeniny. Počas štyroch termínov v júli a auguste máte možnosť absolvovať jazdu nočnou lanovkou na Skalnaté Pleso, ktorá sa koná len pri tejto výnimočnej príležitosti.
Podujatie prebieha na Skalnatom plese, kam sa dopravíte lanovkami z nástupnej stanice Tatranská Lomnica. Čaká vás nočná jazda s krásnymi pohľadmi na hviezdnu oblohu a vysvietený Poprad. Môžete sa tešiť na výstavu dokumentárnych fotografií z čias výstavby lanovky, ako aj prác architekta Dušana Jurkoviča, návštevu starej strojovne lanovky so sprievodcom alebo si pripomenúť históriu lanovkovej dráhy vďaka premietanému úryvku z dokumentárneho filmu Príbeh jednej lanovky. Pôžitok umocní výhľad na okolité masívne štíty a panorámu južnej strany z vyhliadkovej veže nad galériou Encián.
Zakúpite v Informačnom centre Tatranská Lomnica  +421 903 112 200, info@vt.sk alebo online na www.gopass.sk
Tip na záver: Odporúčame zvoliť teplé oblečenie a pevnú obuv, nakoľko prehliadka prebieha vo voľnom teréne.

RETRO DISKOTÉKA
17.3.2018, 20:00 hod., Tatranská Lomnica, Hotel Morava
Každú sobotu do 25.3.2018.  Informácie na recepcii hotela: +421 52 4467 641, +421 901 911 211.
Vstup voľný

PERNÍKOVÁ CHALÚPKA / Divadlo GAŠPARKO Prešov
18. marec / 10.00 / nedeľa /  divadelná sála Domu kultúry v Poprade
Klasická rozprávka, v ktorej víťazí dobro nad zlom. Cieľom je nielen deti poučiť, ale  aj zabaviť a priniesť im radosť z krásneho farebného sveta bábok.
Vstupné: 1,50 €

G.O.D.´S
18.03.2018, 15:30 h., Starý Smokovec – Hrebienok, Tatranský Dóm
G.O.D.´s  je 6-členná vokálno-inštrumentálna skupina mladých ľudí zapálených pre americký gospel. Interpretujú skladby Kirka Franklina, Whitney Houston, Take 6 a pod.  Členmi sú: Janka Tomko Ferenčíková, Petra Ferenčíková, Erik Holovka, Damiána Jurašková, Klaudia Krivá, Janka Petríková.
Získané ocenenia: POĽSKO KETY 2016, medzinárodný festival „Psallite Deo“ - absolútny víťaz festivalu, držitelia ceny GRAND PRIX, POĽSKO KETY 2013, medzinárodný festival „Psallite Deo“ - absolútny víťaz festivalu, držitelia ceny GRAND PRIX, show Československo má talent 2015.
Organizátor: Región Vysoké Tatry, www.regiontatry.sk, www.vt.sk

FS VRANOVČAN / ZBOHOM
18. marec / 17.00 / nedeľa /  divadelná sála Domu kultúry v Poprade
POD ZÁŠTITOU PRIMÁTORA MESTA  POPRAD JOZEFA ŠVAGERKA
Program k 100. výročiu vzniku Československej republiky a konca prvej svetovej vojny.
Netradičné spracovanie folklóru - na folklórny muzikál. Z-B-O † H-O-M. Silné to slovo vo viacerých významoch. Mnohokrát pozdrav, ale i pojem vyjadrujúci rôzne pocity, stavy.  V mnohých životných situáciách ale bezradnosť, rozlúčka.
Členovia FS Vranovčan predstupujú pred vás s posolstvom hlbokého rešpektu k tomu najcennejšiemu, čo máme. K ľudskému životu. Vzhliadnite mrazivé i úsmevné príbehy ľudí, odkrývajúc hlboký ľudský cit, žiaľ a bôľ, ktoré do slovenských dedín prinášala nezmyselná vojna.
Námet, scenár, réžia: Peter Kocák,  odborná spolupráca: Štefan Kocák, Juraj Horváth, režijná spolupráca a dialógy: Jozef Jenčo, hudba: Ľubomír Gális, Michal Noga, Radoslav Gajdoš, Milan Rendoš, Vokálna príprava: Martina Ťasková Kanošová, choreografia: Peter Kocák, Vladimír Michalko, Peter Vajda, Stanislav Marišler .
Vstupné : dospelí – 10,00 €,  deti, seniori, ZŤP – 8,00 €.
Predpredaj: MIK 052/4361192

DIVADELNÉ FAŠIANGY 2018
21.1.2018 – 25.3.2018, Poprad – Spišská Sobota
V rámci 50. výročia DIVADLA COMMEDIA vás pozývame na Divadelné fašiangy 2018.
18.3.2018 – 18:00 hod.
O SKUTKOCH A JESTVOVANIACH
CMD Starý Tekov
Vstupné:  6 Eur
ĎALŠÍ PROGRAM:
25.3.2018 - Kapustnica.
Vstupné: 6,00 €/ predstavenie
Vstupenky si zakúpite:  MIK Poprad  052/16186, 052/7721 700, Commedia Poprad  +421 903 82 50 50.
VÝSTAVY

15.3. 2018 –15.4.  2018
AUTORSKÁ VÝSTAVA FOTOGRAFOV APFSR
Tatranská galéria v Poprade, Hviezdoslavova 12, Poprad
Tatranská galéria predstaví  vo svojich priestoroch tvorbu slovenských fotografov združených v Asociácii profesionálnych fotografov – APFSR.
Asociácia profesionálnych fotografov SR (APFSR) je občianske združenie založené 25. júna 2007 a združujúce profesionálnych a aktívnych fotografov. Cieľom APFSR je prezentácia slovenskej fotografickej tvorby a prehlbovanie záujmu verejnosti o tento druh umenia.
APFSR je členom v Európskej federácií profesionálnych fotografov – FEP, ktoré otvára možnosti prezentácie asociácie na európskej úrovni. Zároveň je to možnosť pre členov získať prestížny európsky certifikát QEP a Master QEP.
APFSR je profesijným združením osobností, pre ktorých je fotografické umenie poslaním a ktoré šíria dobré meno slovenskej fotografie doma a vo svete.
Vďaka úspechom v prestížnych zahraničných súťažiach sa slovenská fotografická tvorba stala uznávanou po celom svete. Kvalita prác a kretivita členov APFSR vysoko prekračuje rámec štandardov, ich tvorba je publikovaná v zahraničných médiách a práce vystavované v galériách po celom svete. Týmto APFSR a jej členovia šíria dobré meno Slovenska v zahraničí.
Martin Vrabko, MQEP &* Jano Štovka, MQEP * Peter Svoboda, MQEP * Ivan Čaniga, MQEP * Martin Krystýnek, QEP * Pavol Delej, QEP * Ján Hladík, QEP * Gabriel Lipták, QEP * Aňa Struhárova, QEP * Vlado Veverka, QEP * Vladimír Škuta, QEP * Dušan Beňo, QEP * Matej Michalík, EP * Martina Nemčeková, EP * Marek Hajkovský, EP * Vladimír Citriak, EP * Miqo Cash, EP * Dušan Holovej, EP * Katarína Grajcaríková, EP * Stano Mihalík * Michal Zahornacký * Peter Čakovský

Celý mesiac – stála expozícia
OTVÁRACIE HODINY: Po: ZATVORENÉ,  Ut: 10:00 - 14:00, St - Št: ZATVORENÉ, Pi: 13:00 - 17:00, So:10:00 - 14:00, Ne:10:00 - 17:00
MESTSKÁ VÝSTAVNÁ SIEŇ VILA FLÓRA STARÝ SMOKOVEC
TATRY V UMENÍ
Stála expozícia s tematikou Tatier zo zbierok Tatranskej galérie. Výstava je prierezom diel slovenských a českých autorov od polovice 19. storočia až po súčasnosť.

16.3. 2018 – 10.6. 2018
AALTOVA PRÍRODA:
Úloha ľudovej tradície v japonskom a fínskom staviteľstve v diele Alvara Aalta v 30. rokoch minulého storočia
Vila Flóra Starý Smokovec
Autori výstavy: Čchen-jü Ťiou, Juhani Pallasmaa, Aino Niskanen, Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec, Anna Ondrušeková
 Alvar Aalto (1898-1976) patrí ku skupine  tých najvýznamnejších tvorcov modernej architektúry a umenia 20. storočia, ktorých filozofia pohľadu na svet a myšlienky vplývajúce
na kvalitu životného priestoru sú stále aktuálne.
Celou Aaltovou tvorbou prechádza jeho snaha o vytvorenie harmónie medzi človekom, jeho okolím a domom, v ktorom tento človek skutočne žije. Vo svojej tvorbe sa nechával inspirovať prírodnými štruktúrami a pôsobením prírody na človeka. Bol kozmopolitným človekom, a hoci pochádzal z Fínska, jeho tvorba očarila mnohých zákazníkov a milovníkov umenia z celého sveta.
Medzi jeho najznámejšie stavby patrí kongresové a koncertné centrum Hala Finlandia v Helsinkách a Helsinská technická univerzita v Espoo. Okrem architektúry sa Aalto venoval aj dizajnu nábytku, textilu a výrobkom zo skla. Príkladom jeho legendárneho umenia je nepravidelná sklenená váza Savoy, ktorá zožala mimoriadny úspech na svetovej výstave vo francúzskej metropole Paríži v roku 1937 a stala sa ikonou fínskeho dizajnu.
Výstavu „od nuly“ pripravil Kabinet architektúry v spolupráci s  Univerzitou Aalto v Espoo vo Finsku. Expozícia je zameraná  mimo iného na málo známou a ku škode milovníkov architektúry a umenia zatiaľ opomenutú „epizódu“, ktorá významne ovplyvnila tvorbu Aalta, a formou výstavy bude na Slovensku prezentovaná vôbec po prvýkrát. Prezentáciou tejto výstavy sa Tatranská galéria v Poprade pripojí  k mestám  a inštitúciám vo svete ktoré si pripomenuli nedávne 40. výročie od úmrtia tohto velikána.
Výstava predstavuje tvorbu fínskeho architekta a dizajnéra Alvara Aalta, ktorý patrí k najdôležitejším predstaviteľom modernej svetovej architektúry a škandinávskej moderny. Dokumentácia a návrhy vybraných stavieb z dvadsiatych a tridsiatych rokov 20. storočia odkazujú na Aaltovo skúmanie vzťahov tradičnej japonskej architektúry a zároveň fínskeho ľudového staviteľstva. Vrcholné  diela odkazujú na autorovu syntézu poznatkov stavebných tendencií a estetických princípov oboch spomínaných kultúr. Zároveň nesú posolstvo Aaltovho humanistického prístupu k tvorbe architektúry a hlboký záujem o fyzické a psychologické potreby moderného človeka, jeho zmysly a vzťah k prírode. Výstava je reinštaláciou projektu Kabinetu architektúry a University Aalto vo fínskom Espoo.

16.3.- 3.4.2018
VÝSTAVA KROJOV ŽELEZIAR
Poprad OC FORUM
Nechajte sa inšpirovať ľudovou tvorbou – Folklór vo Forume. Folklór a ľudová tvorba majú na Slovensku dlhú tradíciu. Výnimočné dedičstvo národa sa storočia presúva z generácie na generáciu a je pýchou nás všetkých. Vzory, ktoré preveril čas, poskytujú originálne inšpirácie aj pre módnych tvorcov a tak sa prenášajú aj do dnešnej módy. Mesiac marec je preto v našom centre venovaný téme folklór.
Výstava unikátnych slovenských ľudových krojov Železiar. Bohatá ponuka obsahuje kroje z rôznych kútov Slovenska a okrem tradičných dámskych strihov vaše oči potešia aj kroje pre pánov a pre deti.

5. 3- 31.3. 2018
INSITNÍ UMELCI
Galéria provinčný dom Stará Ľubovňa
Tradície a život dolnozemských Slovákov z Kovačice
E-mail:      mesto@staralubovna.sk  Web:         www.staralubovna.sk

06.03.2018-27.06.2018
MAJSTRI SVOJHO REMESLA
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica
Ústredie ľudovej umeleckej výroby sprístupní od výstavu Majstri svojho remesla I. Návštevníkom predstaví tvorbu prvých troch talentovaných výrobcov, ktorí získali titul majster ľudovej umeleckej výroby za rok 2017. Ladislav Jurovatý ml., Ján Fotta a Milan Stieranka sú skutočnými majstrami svojho remesla v umeleckom drotárstve, spracovaní gúb a drevorezbe.
www.uluv.sk

do 18. marca 2018
PETER  STANLEY PROCHÁZKA – FILM.SK
ART KLUB Tatranskej galérie v Poprade
Peter Procházka sa narodil v roku 1952 v Bratislave, kde žije a tvorí doteraz. Venuje sa dokumentárnej fotografii a medzi jeho hlavné námety patrí filmový a literárny život. Fotografii sa venuje od 21. augusta 1961 a ako sám spomína, „ od času vstupu našich spriatelených armád“.  Na slovenskej scéne pôsobí už viac ako päťdesiat rokov a je etablovaným fotografom, a to nielen dĺžkou, ale i rozsahom svojej tvorby. Vystavoval na mnohých samostatných a skupinových a  výstavách doma i v zahraničí. Dokumentoval život legendárneho bratislavského V klubu, divadlo Štúdio 12, hudobníkov Mariána Vargu, Deža Ursínyho, Jara Filipa, Miroslava Žbirku, Mariku Gombitovú (výstavu uviedla TG v roku 2010), skupinu Elán a mnohých ďalších. Procházkove fotografie boli publikované v takmer stovke knižných publikácií. Peter Procházka získal v roku 2015 cenu Slovak Press Photo za celoživotné dielo.
Výstava predstavuje pohľad fotografa Peter Stanley Procházku na dianie a „čarovný svet“ slovenského a československého filmu u nás v období rokov 1968 až 2018. Kolekcia vybraných fotografií ponúka krátky náhľad do filmového diania u nás a zároveň dokumentuje zachytáva atmosféru prostredia filmového života domácich i zahraničných hereckých legiend (Marián Labuda, Zita Furková, Marta Rašlová, Milan Lasica, Ornella Muti, Shirley Temple Black),  režisérov (Dušan Hanák, Juraj Jakubisko, Juraj Herz, Mira Fornayová, Agnieszka Holland), kameramanov ( Stanislav Szomolányi, Matúš Ondrušek), scenáristov (Ivan Stadtrucker), či ostatného štábu a komparzistov. Procházka dokumentoval aj mnohé dôležité
filmové premiéry a ocenenia (Igric, Slnko v sieti), festivaly (Artfilm), filmové diskusie a sprievodné podujatia (výstava amerického filmu v bývalom PKO v Bratislave, filmy Kino Inak v bratislavskej A4). Výstava vznikla vďaka finančnej podpore Literárneho fondu a BP.

7.2.2018 – 6.4.2018
ARCHITEKT GUIDO HOEPFNER - TVORCA TATRANSKÝCH GRANDHOTELOV
Výstavná sieň múzea, ul. MUDr. Alexandra 11, Kežmarok
Kurátor: Maroš Semančík
Pri príležitosti 150. výročia narodenia architekta Guida Hoepfnera (narodil sa v Spišskom Podhradí v ten istý deň ako náš najvýznamnejší architekt Dušan Jurkovič), usporiadalo Múzeum v Kežmarku výstavu venovanú primárne jeho architektonickej činnosti. Absolvent Kráľovskej Jozefovej technickej univerzity v Budapešti sa už počas práce v ateliéroch Uhorských štátnych železníc a v stavebnej kancelárii budínskeho kráľovského hradu venoval aj samostatnej projekčnej činnosti. Jeho architektonické a spoločenské aktivity mu priniesli viaceré ocenenia. Napriek tomu, že od vysokoškolského štúdia žil v Budapešti, počas celého života udržiaval styky so svojím rodným krajom. Svojou tvorbou obsiahol celé územie bývalého Uhorska – Slovensko, Maďarsko, Srbsko aj Rumunsko a v rámci toho sa nemalou časťou realizoval aj v Tatrách. Hoepfner sledoval aktuálne trendy a bol veľmi otvorený novým tendenciám súdobej architektúry. Jeho raná tvorba vychádzala z postulátov neskorého historizmu v celej škále od neogotiky až po neobarok a neovernakulár, vo vrcholnom období okolo roku 1900 sa obohatila o secesiu a v neskorom období tridsiatych rokov 20. storočia ešte o funkcionalizmus.
Kostru výstavy tvoria panely prezentujúce architektonickú tvorbu Guida Hoepfnera doplnené novodobými modelmi. Obohacujú ju unikátne skice, originálne plány, dobová fotografická dokumentácia, ako aj vybavenie navrhnuté architektom – prvýkrát vystavené interiérové zariadenie, vitráže a nábytok. Súčasťou je aj videoprojekcia dokumentárneho filmu o jeho živote a diele.
Podklady na výstavu pochádzajú z majetku 13 slovenských a maďarských verejných inštitúcií a súkromných zberateľov.

18. január – 23. Marec 2018
POÉZIA ĽUDSKEJ DUŠE / Vojtech Rušin
Scherfelov dom, Poprad - Veľká
Pozývame vás na fotografickú výstavu Poézia ľudskej duše, autora RNDr. Vojtecha Rušina, DrSc., významného slovenského astronóma z Astronomického ústavu SAV,  ktorý počas svojich ciest nahliadol do viacerých exotických končín sveta, odkiaľ pochádzajú aj ponúkané fotografie na výstave.

Celý mesiac
AKO DOMA
Tatranská Lomnica - Galéria ÚĽUV
Výstava majolikových výrobkov manželov Pečukovcov.  Ut.-Pi.: 09:00-18:00,  So: 09:00-15:00
Organizátor: ÚĽUV, +421 52 4467 322, www.uluv.sk

od 22.8.2017
OVERENÉ ČASOM II
Tatranská Lomnica - Galéria ÚĽUV
Vstup voľný.

Do 1.12.2018
STARÉ SLOVENSKO V NOVOM SVETE
Tatranská Lomnica, Hotel Lomnica, Galéria Lomnica
Príďte si zaspomínať na životy a tradície našich predkov. V aktuálnej výstave STARÉ SLOVENSKO V NOVOM SVETE, znovu nachádzame ich odchádzajúci svet plný hodnôt a tradícií, význam rodiny, ľudu, práce aj materiálnej kultúry vidieka.
Organizačné info + kontakt:  Štvrtok ~ Nedeľa: 10:00 - 20:00 hod., Pondelok ~ Streda:  Na objednávku*
Bezplatný vstup.
* V prípade záujmu o prehliadku galérie v týchto dňoch alebo v prípade záujmu o skupinové prehliadky nad 10 osôb je potrebné kontaktovať recepciu vopred reception@hotellomnica.sk +421 52 285 3500
www.hotellomnica.sk  http://galeria.hotellomnica.sk/#/vystavy

Celý mesiac (okrem pondelkov) 09:00 – 18:00
TATRANSKÝ ŠPERK
Starý Smokovec – Vila Flóra
Stála predajná expozícia šperkov a ďalších umeleckých a remeselných výrobkov
s tatranskou tematikou od autorov žijúcich a pôsobiacich vo Vysokých Tatrách.
Organizátor: Galéria Tatranský šperk Starý Smokovec +421 904 126 540

Celý mesiac  – Po. – Ne.: 11:00 – 19:00
JURAJ WEINCZILLER - DENALI 1980
Starý Smokovec – Vila Alica – Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie
Organizátor: Pro Meliori, n.o. info@muzeumtatry.sk Vstupné: 2 €

Celý mesiac denne 11:00 – 16:00
PORTRÉTY ŽIVOTA
Tatranská Lomnica – Hotel Slovan, Reštaurácia
Výstava fotoobrazov slovenského fotografa Mareka Molnára s témou rodiny.
Organizátor: Photo ESSENTIA studio, www.photoessentia.sk, + 421 948 20 40 50, Hotel SLOVAN Tatranská Lomnica, www.hotelslovan.sk   Vstup voľný

Celý mesiac -  vstup na objednanie na tel. čísle: +421 911 033 645
75 TAJOMSTIEV LANOVKY
Skalnaté pleso – budova lanovky – galéria Encián
Výstava dokumentárnych fotografií z čias výstavby lanovky, ako aj prác architekta Dušana Jurkoviča.

Celý mesiac - celodenne
TATRANSKÝ PRÍBEH
Starý Smokovec - Grandhotel
Výstava foto obrazov fotografa Mikuláša Jacečka s akcentom na veternú kalamitu vo Vysokých Tatrách.
Organizátori: Mesto Vysoké Tatry a Grandhotel Starý Smokovec +421 52 478 00 00 www.grandhotel.sk   Vstup voľný.

ODKRYTÉ HODNOTY
Tatranská galéria, Poprad, Elektráreň, Hviezdoslavova 12
Stála expozícia 115 diel z depozitu Tatranskej galérie v Poprade. www.tatragaleria.sk

OZNAM
Podtatranské múzeum v Poprade, Vajanského 72/4 Poprad, oznamuje širokej verejnosti, že z dôvodu rekonštrukcie sú expozície múzea ZATVORENÉ !
Počas zatvorenia expozícií múzea na Vajanského ul. 72/4 v Poprade, sú pre návštevníkov naďalej otvorené expozície múzea v Poprade - Spišskej Sobote, Sobotské námestie 1773/33.
Otváracie hodiny (platné na letnú sezónu do 31.10.2017):
pondelok - piatok:           10.00 h - 18.00 h:                     
sobota – nedeľa  (sviatky):     13.00 h - 18.00 h
Aktuálne informácie: www.muzeumpp.sk