DENNÍK RELAX - Program na mesiac júl

Program na mesiac júl

pondelok – štvrtok 1. – 4. 7.

detské letné sympózium

Letné keramické sympózium

lektor: Daša Klapitová

Tohtoročný letné keramické sympózium bude bude inšpirované Parkom Guell v Barcelone. Čaká nás spoločná práca na keramickej mozaike z pestrofarebných úlomkov kachličiek, vytváranie keramických reliéfov či veľkých fantastických zvierat. Užijeme si spolu veľa zábavy a tvorivej atmosféry a spoločne skrášlime priestor detského ihriska. Tábor je plne obsadený.

 

pondelok – štvrtok 1. – 4. 7.

detské letné sympózium

Detské výtvarné sympózium

Lektori: Juraj Gábor a Simona Gottierová

Prvý prázdninový týždeň budeme: liať, kresliť, kamošiť sa, tvarovať, variť, maľovať, behať a hodovať = spolu žiť a tvoriť! Nami tvorené dielo bude denne rásť v záhrade na Stanici. Tábor je plne obsadený.

 

utorok 2. 7., 21.00

letné kino

BlacKkKlansman (r. Spike Lee)

Neuveriteľný príbeh historicky prvého černošského policajta v Colorade, ktorý sa rozhodol infiltrovať do Ku-klux-klanu. Znie to neuveriteľne, znie to komicky, skutočne sa to však stalo. Režisér Spike Lee boduje s čiernou krimi komédiou, ktorá je síce retro, ale zároveň mrazivo aktuálna.

BlacKkKlansman – Spike Lee / USA / 2018 / 135 min / české titulky

 

pondelok – piatok 8. – 12. 7.

detské letné sympózium

Hudobné sympózium s La školou

Lektori: Tomáš Fingerland, Petra Strá

La škola je hudobná škola autorskej tvorby a improvizácie pre deti od najnižšieho veku. Či už vaše deti vedia alebo nevedia, alebo si len myslíte, že nevedia hrať a spievať, pozývame ich do La školy k vytváraniu spoločného hudobného obrazu. Postupne budú objavovať základy hudobnej teórie, skladať vlastnú hudbu, improvizovať, interpretovať autorské piesne La školy. Prostredníctvom hudby budú môcť vyjadrovať svoje pocity a nálady a tiež si vyskúšať rôzne hudobné nástroje. Sympózium zakončíme verejným koncertom, kde sa k deťom môžu pridať aj „hrajúci“ rodičia či kamaráti. Aktivita je vhodná pre deti od 7 rokov. Info a prihlasovanie: maria@stanica.sk

 

utorok 9. 7., 21.00

letné kino

Nehanební bastardi (r. Quentin Tarantino)

Bolo nebolo v nacistami okupovanom Francúzsku… Vitajte v Druhej svetovej vojne podľa Quentina Tarantina. Vítajte vo svete, kde historická realita ustupuje ľahko brutálnemu rozprávkovému rozprávaniu jedného z najkontroverznejších režisérov súčasnosti.

Nehanební Bastardi (Inglourious Basterds) – Quentin Tarantino / USA, D / 2009 / 153 min / české titulky

 

pondelok 15. 7., 19.00

jazyková kaviareň

BlaBlaBar #8: English edition

Júlová edícia jazykovej kaviarne BlaBlaBar bude zameraná na angličtinu. Príďte si precvičiť svoje jazykové zručnosti, stretnúť nových ľudí a stráviť príjemný večer rozhovormi a zábavnými hrami. Vstup je voľný, no potešíme sa malému občerstveniu. Podujatie organizuje naša portugalská dobrovoľníčka Lidia, ktorá trávi rok na Slovensku vďaka podpore z programu Erasmus+.

 

utorok 16. 7., 21.00

letné kino

King Skate (r. Šimon Šafránek)

Kultové postavy českého a svetového skateboardingu v príbehoch polámaných kostí, nezlomných priateľstiev a divokej jazdy za slobodou uprostred komunizmu. Prilepiť sa k betónu. Vystreliť priestorom. Byť stále v pohybe. Skateboard! V šedi 70. a 80. rokov je to niečo úplne iné a úplne nové. Láska na prvý pohľad. Nekonečná zábava. Adrenalín.

King Skate – Šimon Šafránek / ČR / 2018 / 80 min

 

nedeľa – štvrtok, 20. – 25. 7.

divadelný workshop

Nehmotné divadlo

Jerzy Grotowski budoval koncept chudobného divadla, ktorý spočíval v očistení hereckej akcie od všetkých scénografických a technických nánosov. Jediné, na čom záleží, je vzťah herca a diváka. My ideme ešte ďalej – až keď nemáte ani budovu, zistíte, čo je naozajstné divadlo. V rámci workshopu sa budeme snažiť nachádzať mnohoraké prvky priamej interakcie s priestorom, ktorý sa okolo v danej chvíli nachádza. Všetky jeho objekty a obmedzenia sa môžu stať výhodou. Predmety, počasie, výraz, telo. Možno už nie je dôležitý ani divák – najdôležitešiou sa stáva situácia, ktorú treba žiť, hrať. Budeme sa venovať divadlu do vrecka, niečomu, čo môžete nosiť stále so sebou. Produkčne nenáročné divadlo, divadlo, ktoré nepotrebuje divadlo.

Workshop budú viesť štyria performeri – Viktor Černický, Tomáš Janypka, Ingrid Zotova-Mikshina a Roman Zotov-Mikshin, sprievodcovia z minuloročného Kiosku. Viac info a prihlasovanie: bashka@stanica.sk.

 

utorok 23. 7., 21.00

letné kino

Climax (r. Gaspar Noé)

Posledná noc v chate uprostred lesov, zima 1996. Tridsiatke tanečníkov a tanečníčok končí intenzívny tréning pred turné v USA, ostáva už len záverečná párty. Na vinyloch Daft Punk či Aphex Twin. A k tomu jedna veľká misa sangrie, ktorá sa na chvíľku stratila z očí... Drogový muzikál či tanečný horor Climax získal v Cannes povesť najlepšieho filmu režiséra Gaspara Noého, zvíťazil v sekcii Quinzaine des réalisateurs a stal sa jedným z najväčších prekvapení celého festivalu. Zrodenie a smrť sú mimoriadne zážitky. Život je pominuteľné potešenie.

Climax – Gaspar Noé / FR / 2018 / 95 min / české titulky

 

štvrtok – nedeľa, 25. – 28. 7.

festival nového slovenského divadla a tanca

Kiosk -2

Dvanásty ročník festivalu nového slovenského divadla a tanca bude mať staronovú a radikálnejšiu podobu. Dostal názov mínus dva a vracia sa do roku 2008 – prvého ročníka, ktorý sa ako jediný uskutočnil ešte bez sály S2. Tohtoročným leitmotívom bude Vyhorenie, nielen ako reakcia na zhorenú sálu, ale aj súčasný mentálny trend naprieč generáciami. Tému budeme skúmať najmä z jej umeleckého „potenciálu“. Môže byť arteterapia účinná, keď umelci zahoria ako prví? Prečo sú tak populárne ezoterické a terapeutické formy umenia a prečo sa ich prevádzkovatelia menia ako na páse?

V hlavnom programe čaká návštevníkov trinásť predstavení na pomedzí divadla, tanca a ostatných umení, v sprievodnej časti množstvo performancií, koncertov, inštalácií a výstav. Odborný program ponúkne diskusie k téme, predstaveniam a aktuálnym problémom, industry sekcia vzdelávanie pre umelcov a detský program bude ako vždy najodvážnejší. Festival sa bude konať na Stanici Žilina-Záriečie, v Novej synagóge a spriatelených žilinských priestoroch. Podrobne na www.kioskfestival.sk.

 

utorok 30. 7., 21.00

letné kino

Uteč (r. Jordan Peele)

Lahôdkové psycho kombinované s rafinovanou satirou. Režisérovi a scenáristovi Jordanovi Peeleovi sa podarilo natočiť film, ktorý sa posmieva rasovým predsudkom a okrem toho zároveň straší aj baví. Hit festivalu v Sundance vďaka tomu zbieral body u divákov aj recenzentov. Napríklad jeden z najslávnejších filmových serverov, Rotten Tomatoes, mu udelil nevídané stopercentné skóre. A pritom je to „len“ príbeh o dievčati, ktoré si zoberie svojho priateľa domov na víkend, aby ho predstavila rodičom.

Uteč (Get Out) – Jordan Peele / USA, JP / 2017 / 104 min / slovenské titulky

 

každá prázdninová streda, 18.00 – 19.30

Joga v parku

Inštruktori žilinského Shanti centra opäť otvárajú letnú jogovú sezónu v parku pri Stanici. Cvičiť sa bude klasická hatha joga obohatená o prvky cchi kungu. Vítaní sú začiatočníci, pokročilí, starí, mladí – skrátka všetci, čo majú chuť sa dobre ponaťahovať a uvoľniť, zacvičiť si aj relaxovať. Chodiť môžete pravidelne alebo jednorázovo. Cvičenia sa budú konať každú prázdninovú stredu v čase od 18.00 do 19.30.

 

Stanica Žilina-Záriečie

Kultúrne centrum Stanica prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe nájdete na www.stanica.sk.

 

CAFÉ_Stanica

Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 10.00 do 22.00 h, v ostatných dňoch od 12.00 do 22.00 h a počas večerných akcií. K dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot a bezplatné parkovanie, celý areál vrátane toaliet je bezbariérový.

 

Stanicu nájdete aj na:

Facebook – http://www.facebook.com/stanicazilina

Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina

Instagram – http://instagram.com/stanicazilina

Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/

Youtube – http://www.youtube.com/stanicask