Program na marec 2020

nedeľa 1. 3., 15.00
finále výstavy Moniky a Bohuša Kubinských
Dielňa, koment, koncert na koniec Pohybu pamäti
V posledný deň výstavy Pohyb pamäti sme pripravili špeciálny program, v ktorom zažiari naplno. Návštevník každého veku tu nájde niečo pre seba. Začíname o 15.00 výtvarnou dielňou pre všetkých, ktorí majú viac ako 6 rokov. Môžete si vyhrnúť rukávy a na výstavu reagovať a porozumieť jej cez vlastné tvorenie. Touto časťou vás radi prevedú Simona Gottierová, Hanka Hudcovičová Lukšů a kurátor Omar Mirza. Druhú časť otvorí o 17.00 komentovaná prehliadka výstavy s jej autormi Monikou a Bohušom Kubinskými a kurátorom – môžete sa pýtať, interpretovať aj filozofovať. Bodkou bude krátky koncert Electrovoice pre hlas a elektroniku v podaní opernej speváčky Evy Šuškovej a hudobníka a skladateľa Fera Királya, spoluautora výstavy.

sobota 7. 3.
festival permakultúry
Permakultúra v meste: Okraje / Hranice
Festival Permakultúra v meste prichádza po prvýkrát do Žiliny. Počas celého dňa sa bude téma Okraje / Hranice premietať do prednášok pozvaných odborníkov na pôdu, opeľovače, trvalkové výsadby, terapeutické záhrady či architektúru. V rámci témy sa ale dotkneme aj osobnej komfortnej zóny ako hranice, ktorú je niekedy potrebné prekonať. Deti si užijú divadielko s permakultúrnou tematikou. Deň plný informácií a zážitkov ukončí koncert a tradičná spoločná večera.

nedeľa 8. 3., 13.00 – 18.00
komunitná výmena oblečenia
Jarný SWAP
Zámerom SWAPu je šetrenie životného prostredia prostredníctvom nenakupovania nového oblečenia, ale aj rozvíjanie komunitného života a pomoc druhým ľudom. Prineste veci, ktoré by ste dali najlepšej kamarátke, či sestre. Ich jedinou vadou nech je, že už ich nenosíte. Nejde o to zbaviť sa všetkého nepotrebného zo skrine, skôr potešiť iného človeka. Naopak, môžete si niečo nové odniesť (ale nemusíte). Veci, ktoré zostanú, pomôžu ďalším ľuďom, organizátori spolupracujú s neziskovými organizáciami a charitou.

streda – nedeľa, 11. – 22. 3.
scénicko-výtvarná inštalácia
Debris Company / Alex Zelina: Glitch
V prestávke medzi výstavami uvedieme v centrálnom priestore synagógy pohybovo-vizuálnu esej Glitch umeleckého kolektívu Debris Company. Ešte pred samotným predstavením sprístupníme scénografickú súčasť inscenácie ako samostatnú výtvarnú inštaláciu. Ide o objekt Alexa Zelinu, ktorý odkazuje k rozporuplnému vzťahu človeka k planéte a prírode v spojení s hudbou Jozefa Vlka. Predstavenie Glitch si následne môžete pozrieť 20. a 21. marca.

streda 11. 3., 20.00
koncert
Ankramu
Ankramu je zoskupením pozoruhodných muzikantov z rôznych hudobných projektov. Svoju tvorbu opisujú ako groovujúci psychedelický postrock s poetickými textami a príchuťou ambientu. Ich prednosťou sú živé koncerty obohatené o experimentálnu improvizáciu prevedenú s jazzovým nadhľadom. Stále aktuálny album Si teraz skôr ako zem je prepracovanou nahrávkou plnou piesňových a inštrumentálnych prúdov, štruktúr a vrstiev sprevádzaných precíteným spevom neusilujúcim sa dominovať nad nástrojmi. Ich piesne presvedčia svojou šírkou, citom a hutnosťou.

sobota 14. 3., 15.00
prezentácia umeleckej rezidencie a olovrant
Open Sngg Studio: Dana Tomečková – Dočasná hmota
Na stretnutí priblíži svoju tvorbu aktuálna rezidentka Sngg Studia Dana Tomečková. Vo svojej práci sa opakovane vracia k téme dočasnosti – cez krehkosť, premenlivosť a nestabilnosť. Všíma si ju cez objekty a ich materialitu, ale aj samotný priestor a jeho povahu. Hosťom bude jej priateľ a kozmológ Ata Karakçi, s ktorým počas jedného roka v Osle zdieľali kuchyňu na internáte a záujem o vesmír.

nedeľa 15. 3., 15.00 – 20.30
cestovateľský festival
Cestou necestou
Obľúbený cestovateľský festival sa uskutoční premiérovo v Novej synagóge na veľkom plátne. Uvidíte prednášku „Náročných“ Košičanov, ktorí si dali poriadnu výzvu – prejsť 28.000 km z Atlantiku k Pacifiku a späť za 44 dní na starom mercedese. Pocestujeme za ľadovcami krížom krážom po svete a predstavíme si aj dve africké krajiny plné paradoxov – Maroko a Mauritániu v podaní Jiřího Kaláta z Čiech. Ukážeme si aj to najcennejšie z prírodného dedičstva, no čoraz viac miznúceho sveta európskych pralesov.

štvrtok 19. 3., 18.00
diskusia vydavateľstva Absynt s Madeline Vadkerty
Slovutný pán prezident: Listy Jozefovi Tisovi
Jediná nádej. Posledná záchrana. Dobrý otec. Aj takýmito slovami sa obracali mnohí slovenskí Židia vo svojich listoch na prezidenta vojnového Slovenského štátu Jozefa Tisa. Očakávali od neho záchranu, milosť, pomoc v ťažkých chvíľach, do ktorých sa dostali po vydaní rozsiahlych protižidovských zákonov. Listy začínali oslovením: „Slovutný pán prezident...“ Americká výskumníčka Madeline Vadkerty objavila v Slovenskom národnom archíve plné škatule takýchto listov a rozhodla sa pátrať po ďalších osudoch ich pisateľov. Tieto malé dejiny spracovala v knihe Slovutný pán prezident: Listy Jozefovi Tisovi, ktorú na stretnutí osobne predstaví.

piatok a sobota 20. a 21. 3., 19.00
pohybová performance
Debris Company: Glitch
Glitch (waiting for error) je pohybovo-výtvarnou esejou o súčasnom bezcieľnom putovaní ľudstva, zrkadlom omylov človeka, ktorý sa neustále a cyklicky ocitá v začarovanom kruhu hriechov. Výtvarno-akusticko-performatívna inštalácia v pohybovej metafore reflektuje krízu súčasného človeka a sveta. V podobe alegorického mystéria a kontrastu každodennosti vytvára kontradikciu a zároveň jednotu pozemského a transcendentálneho rozmeru vesmíru, čím tak završuje dvojročný projekt Trilogy súboru Debris Company (Wow!, Únos Európy, Jób).
Predstaveniu bude predchádzať inštalácia scénografie, ktorú si môžete v synagóge pozrieť od 11. do 22. marca.

štvrtok 26. 3., 20.00
koncert
Katarína Máliková
Katarína Máliková je jedným z najvýraznejších talentov na slovenskej hudobnej scéne. Jej debutový album Pustvopol (Slnko records, 2016) spôsobil zaslúžený rozruch doma aj v zahraničí. Na minuloročnej novinke prekračuje hranice žánru world music a posúva sa do nových, pre ňu neprebádaných zdrojov zvuku. V repertoári albumu Postalgia zachováva krehkosť klavírnych aranžmánov a spevu, ktorý stále miestami odkazuje na „temný horehronský“ vokál, oveľa viac však počuť nové nástroje, syntezátory, či napríklad inšpirácie škandinávskym synth-popom. Naživo nový album predstaví s podporou štvorice muzikantov.

sobota 28. 3., 10.00 – 17.00
jarmok
Veľkonočný Malý trh
Už po tretíkrát si Veľkonočný Malý trh nájde miesto v Novej synagóge. Tým, ktorí ho už poznajú, nebudeme nič prezrádzať. Príďte! A vy, ktorí ste na ňom nikdy neboli, príďte tiež! Každý si tu niečo nájde. Niečo nové, niečo pekné, niečo veľkonočné, niečo voňavé, niečo jedlé. Podporujeme najmä lokálnych umelcov, dizajnérov, remeselníkov a pestovateľov. Malý trh je taktiež skvelým miestom pre stretnutie s priateľmi.

nedeľa 29. 3., 19.00
premiéra dokumentárneho filmu Viery Čákanyovej
Frem – Requiem za Homo Sapiens
V spolupráci s distribučnou platformou Film Expanded pozývame na špeciálne kino v galérii – premiéru dokumentárneho filmu o umelej inteligencii, ktorá objavuje zanikajúcu podobu sveta Antarktídy v období planetárnej ekologickej krízy. Film Viery Čákanyovej, ktorá projekciu uvedie osobne, je strhujúcou zmesou úchvatnej vizuality, experimentálneho zvukového dizajnu a predtuchy o nevyhnutnom príbehu, ktorý neponúka jednoduché odpovede ani upokojujúce uhly pohľadu na blížiacu sa ekologickú katastrofu. Namiesto toho predstavuje výraznú a miestami až nepríjemnú reakciu na posthumanistické myslenie, je hrozivým futuristickým zobrazením jednej z najkrajších a najextrémnejších krajín na Zemi.
Frem – Viera Čákanyová / SK, CZ / 2019 / 73 min

Nová synagóga Žilina
Kultúrny priestor Nová synagóga prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Otvorené je od stredy do nedele v čase od 13.00 do 19.00 h a počas večerných akcií. Viac info aj aktuálne o programe na www.novasynagoga.sk.

Sngg Studio
Štúdio sa nachádza v infocentre pri Novej synagóge na Hurbanovej ulici č. 11, v pôvodnom priestore galérie Plusmínusnula. Slúži ako rezidenčný ateliér pre hosťujúcich umelcov.