Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Program marec 2020

sobota 7. 3., 10.00 – 15.00
Malý knižný trh
Po dlhšom čase sa Malý knižný trh vracia na Stanicu. A aký mesiac by mohol byť preň lepší ako marec – mesiac knihy! Vyhlásený zaň bol vraj v roku 1955 v bývalom Československu na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Cieľom bolo podporiť záujem o knihy. Váš záujem o knihy je nám zrejmý, a tak by sme chceli podporiť kolobeh použitých kníh, ich predaj či výmenu. Pozývame vás či už ako návštevníka, predajcu alebo darcu. „Tržit” sa môžu staré i nové knihy, časopisy, platne a veci s tým súvisiace. Radi privítame aj detských predajcov. Prihlasovanie: malytrh@stanica.sk.

sobota 7. 3., 11.00 – 13.00
workshop tvorby máp
Miesta v meste / mapovanie Žiliny (nielen) lokálmi
Na workshope Miesta v meste sa budeme zaoberať tvorbou máp. Cieľom je diskutovať o tom, ako mapy vznikajú, čo je ich úlohou, ale najmä spoločne zistiť, aký by mal byť ich obsah. Aké miesta mesta Žiliny by mal poznať každý správny lokálpatriot, ale aj neznalý turista? O tvorbe máp príde porozprávať aj hosť – Monika Bočková, špecialistka na mapy.

sobota 7. 3., 16.00
detské kino
Veľký zlý lišiak a iné príhody
Vidiek nie je vždy taký pokojný ako sa zdá a zvieratká z tejto farmy sú nevyspytateľné: lišiak, ktorý je mamou pre trojicu kuriatok; zajac, ktorý sa hrá na bociana či kačka, ktorá chce byť Santa Clausom. Keď si myslíte, že život na vidieku je prechádzka ružovou záhradou, zamyslite sa znova! Film premietneme spolu s krátkym predfilmom Šarkan Martina Smatanu.
Veľký zlý lišiak a iné príhody (Le grand méchant renard et autres contes…) – Patrick Imbert, Benjamin Renner / FR, BE / 2017 / 83 min / slovenský dabing

pondelok 9. 3., 18.00
workshop
Radikálne vyšívanie
Radikálne vyšívanie do živého, v komornej atmosfére baru na Stanici. Nenoste si so sebou nič zásadné, len dve ruky a to, čo vás trápi, s ostatným vám pomôže Nina z Kundy Crew.
Tvorivá skupina Kundy Crew vznikla v roku 2010 ako neformálne zoskupenie nahnevaných dievčat, ktoré sa rozhodli zobrať svojim starým mamám aj tú poslednú zábavku a začali vyšívať. Vo svojich výšivkách sa venujú témam feministickým, antifašistickým, mizantropickým, vážnym, smiešnym, aktuálnym a iným.

utorok 10. 3., 17.00 a 20.00
kino
Srdcová kráľovná (r. May el-Toukhy)
Úspešná právnička Anna žije v krásnom modernom dome s dvomi dcérami a manželom Petrom. Jej perfektný život ohrozí až príchod Petrovho problematického násťročného syna z predošlého vzťahu, s ktorým Anna nadviaže intímne puto. To, čo sa zdalo byť len jemným flirtom, sa rýchlo premení v znepokojivý príbeh sily, zrady a zodpovednosti s ničivými následkami… Film prináša kontroverznú tému vzťahu staršej ženy a mladého chlapca, v hlavnej ženskej úlohe so známou dánskou herečkou Trine Dyrholm.
Srdcová kráľovná (Dronningen) – May el-Toukhy / DK / 2019 / 127 min / české titulky

piatok 13. 3., 20.00
koncert
Zrní
S talentom na melódie, miešaním moderného zvuku, súčasnej elektroniky a pesničkárskej poetiky sú Zrní ikonou novátorstva a hľadačstva na českej alternatívnej scéne. Na koncerte predstavia predovšetkým skladby z nového albumu Nebeský klid, ktorý vychádza začiatkom marca.

sobota 14. 3., 13.00 – 16.00
dielňa upcyclingu
Zo starého ~ nové: Látky
Máte doma látky, papiere, štuple, plasty, fľaše alebo iný odpad, ktorý by normálne poputoval do koša? A čo tak dať mu druhú šancu? Zo starého ~ nové je o tvorení pekných aj užitočných predmetov zo starého či zbytočného materiálu.
Prvý workshop venujeme látkam. Vyrábať budeme podložky pod hrniec či pivo ušité zo štupľov a látok, či štýlové doplnky z textílie. Materiál je zabezpečený, ak ale disponujete nepotrebnými látkami, farebnými tričkami, štupľami od piva, či zaváraninovými vrchnákmi, sem s nimi! Radi by sme sa inšpirovali aj navzájom, takže nové nápady sú rovnako vítané. Dielňu povedú dve Katky. Prihlasovanie: k.zvarikova@gmail.com.

utorok 17. 3., 17.00 a 20.00
kino
Biely, biely deň (r. Hlynur Pálmason)
V odľahlom islandskom mestečku sa bývalý policajt vyrovnáva s tragickou smrťou manželky, ktorá zomrela pred dvoma rokmi pri autonehode. Smútok zaháňa prácou na opustenom dome, ktorý chce premeniť na domov pre svoju dcéru a vnučku s nádherným výhľadom na krajinu. Zmierenie mu komplikuje informácia, že jeho milovaná viedla ešte iný, tajný život. Bola mu neverná? Muž nemôže ísť ďalej, kým nezistí pravdu. Jeho smútok sa mení na posadnutosť, ktorá ohrozí jeho i jeho blízkych. Režisér Hlynur Pálmason vo svojom filme skúma podstatu lásky, ktorá môže byť bezpodmienečná a oddaná, ale môže sa stať i obsesívnou a paralyzujúcou.
Biely biely deň (Hvítur, hvítvur dagur) – Hlynur Pálmason / IS, DK, SE / 2019 / 109 min / české titulky

streda 18. 3., 16.00
prechádzka rôznymi dierami v meste a spoločná večera
Galéria kocka leze dírou: Ahoj jar
Nielen výstavami a vernisážami je človek živý! Preto Galéria kocka leze dírou v mesiaci, kedy začína jar, povie ahoj na privítanie nie výstavou, ale spoločnou prechádzkou žilinskými zákutiami, o ktorých možno ani netušíte, že sú tu, pretože ich dennodenne prehliadate kvôli tomu, že sú hnusné alebo na prvý pohľad nezaujímavé alebo len skrátka mimo váš bežný prechádzkový okruh. Tematická diskusia, čo s takýmito priestormi, bude pri prechádzke len a len vítaná. Stretneme sa o 16.00 na Hálkovej 24 (pohostinstvo Nosáč), vychádzku zakončíme spoločnou vonkajšou večerou.

sobota 21. 3., 16.00
koncert
La škola: Music for plants and planets / Hudba pre deti a rodičov
La škola pozýva všetky deti a rodičov na koncert Music for plants and planets a vyzýva k spoločnej hre a spevu, pretože to dáva zmysel a vytvára to vaše budúce spomienky na farebné fúzy, ginko biloby, biele kôry, trubačovité, pozoruhodné… Pokiaľ chcete, vezmite si so sebou svoje obľúbené nástroje.

nedeľa 22. 3., 19.00
prednáška
Whiskyho cestovateľské kino: Patagónia
Jedna z najkrajších a najodľahlejších ciest sveta, 1.240 km dlhá Carretera Austral, vedúca divočinou južného Čile cez rozľahlé panenské dažďové pralesy a viac ako 20 patagónskych národných parkov. Krajina divokých fjordov, obrovských ľadovcov, vysokých vulkánov, pionierskych dediniek, nádherných tyrkysových horských jazier, ešte takmer nedotknutá turizmom. Ale aj slávne oblasti argentínskej Patagónie ako úchvatný horský štít Fitz Roy v NP Los Glaciares alebo ľadovec Perito Moreno s rozlohou 250 km štvorcových a výškou 20 poschodovej budovy. V kontraste k tomu vyprahlá a veterná, nekonečná pampa plná lám a pásavcov prebiehajúcich cez slávnu cestu Ruta 40, po ktorej prejdeme viac ako 1.500 km pustatinou až do zeleného regiónu jazier Los Lagos. Ale aj pulzujúce a krásne Buenos Aires, či povestné argentínske steaky. Aj o tomto bude reč na ďalšom pokračovaní Whiskyho cestovateľského kina.

pondelok 23. 3., 18.00
workshop
Radikálne vyšívanie
Radikálne vyšívanie do živého, v komornej atmosfére baru na Stanici. Nenoste si so sebou nič zásadné, len dve ruky a to, čo vás trápi, s ostatným vám pomôže Nina z Kundy Crew.
Tvorivá skupina Kundy Crew vznikla v roku 2010 ako neformálne zoskupenie nahnevaných dievčat, ktoré sa rozhodli zobrať svojim starým mamám aj tú poslednú zábavku a začali vyšívať. Vo svojich výšivkách sa venujú témam feministickým, antifašistickým, mizantropickým, vážnym, smiešnym, aktuálnym a iným.

utorok 24. 3., 17.00 a 20.00
kino
Služobníci (r. Ivan Ostrochovský)
Píše sa rok 1980. Michal a Juraj sú študenti kňazského seminára v totalitnom Československu. Vedenie fakulty sa zo strachu pred zatvorením školy snaží formovať seminaristov do podoby vyhovujúcej režimu. Každý z mladých bohoslovcov sa musí rozhodnúť, či podľahne pokušeniu a zvolí si ľahšiu cestu kolaborácie, alebo cestu svedomia a dostane sa tak pod drobnohľad cirkevného odboru Štátnej bezpečnosti.
Služobníci – Ivan Ostrochovský / SK, RO, CZ, IE / 2020 / 80 min / slovensky + anglické titulky

piatok – nedeľa, 27. – 29. 3.
Víkendový workshop animovaného filmu s Martinom Smatanom
Trojdňový animačný workšop pre malkáčov a velkáčov vedie Martin Smatana, ktorý vyštudoval bratislavskú VŠMU aj pražskú FAMU, bol nominovaný na študentského Oskara a získal desiatky cien na medzinárodných filmových festivaloch. V piatok predstaví základné animačné techniky, v sobotu budeme robiť scenáristické kotrmelce, čmárať storyboard a vyrábať postavičky z materiálov naporúdzi. Rozpohybujeme ich po troškách. V nedeľu snímky spoločne zostriháme horúcimi nožničkami, nazvučíme a pred západom slnka premietneme svetu. Prihlasovanie: altin@stanica.sk.

utorok 31. 3., 17.00 a 20.00
kino / Crème de la Crème
Bedári (r. Ladj Ly)
Stéphane sa nedávno pridal k zvláštnej kriminálnej jednotke v Montfermeili, na predmestí Paríža. Spolu so svojimi kolegami Chrisom a Gwadom, ktorí sú obaja skúsenými členmi tímu, rýchlo zaregistruje zvyšujúce sa napätie medzi susediacimi gangami. Keď sa počas zatýkania ocitnú na úteku, dron zachytí každý ich pohyb, každú akciu… Film inšpirovaný vzburami z roku 2005 zasadil režisér Ladj Ly do súčasného Montfermeilu, toho istého miesta, kde sa odohrávali slávni Bedári Victora Huga v roku 1862. O viac ako 150 rokov neskôr je podobnosť medzi dnešnou nahnevanou mládežou v mikinách a Gavrochom, hlavnou postavou Bedárov, veľmi príznačná.
Bedári (Les Misérables) – Ladj Ly / FR / 2019 / 104 min / české titulky

Stanica Žilina-Záriečie
Kultúrne centrum Stanica prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe nájdete na www.stanica.sk.

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 10.00 do 22.00 h, v ostatných dňoch od 12.00 do 22.00 h a počas večerných akcií. K dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot a bezplatné parkovanie, celý areál vrátane toaliet je bezbariérový.

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/stanicazilina
Instagram – http://instagram.com/stanicazilina
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/
Youtube – http://www.youtube.com/stanicask