Program jún 2020

3. 6. – 5. 7.
výstava
Daniela & Linda Dostálková: Claws not made to shake hands with
Nerovnosť druhov, nežiadúca divokosť prírody a tiež dôsledky romantizovanej asociácie žena-príroda v západnej kultúre patria k problémom, ktoré Daniela & Linda Dostálkové predstavujú vo svojej debutovej sólovej výstave na Slovensku nazvanej (v preklade) Pazúry, s ktorými si nepotrasieš rukou. Výstave, ktorá by z ich pohľadu mohla fungovať aj ako aktivistická kampaň. Sestry-umelkyne sa v posledných rokoch zaoberajú post-humanistickými otázkami, ktorú sú úzko spojené so súčasnou obrazovou reprezentáciou v súvislosti s hnutím welfare (za práva zvierat). Dlhodobo skúmajú stratégie existujúcich kampaní a vizuálny jazyk, ktorý aktivisti používajú. Výstava je zámerne zostaveným celkom, ktorý poskytuje divákovi čo najotvorenejšiu interpretáciu. Hovorí o formách nadvlády alebo o záujme a opatere, odmieta prírodný dualizmus aj patriachálny model myslenia a kultúry.

Daniela a Linda Dostálkové fungujú paralelne ako umelecké duo. Obe sestry pôsobia od roku 2016 aj ako kurátorky v PLATO Ostrava. Zastupuje ich varšavská galéria Piktogram. Daniela študovala v rokoch 2004-2006 nové médiá na Akadémii výtvarných umení vo Varšave a v roku 2006 absolvovala ateliér fotografie na Univerzite J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Linda bola od roku 2015 rezidentkou postgraduálneho programu na Jan van Eyck Academy v Maastrichte a v rokoch 2013-14 študovala na Werkplaats Typografie v Arnheme. V roku 2003 absolvovala scénografiu na JAMU v Brne.

Otváracie hodiny: streda – nedeľa, 13.00 – 19.00

streda 10. 6., 19.00
diskusia Fedora Blaščáka s Michalom Havranom
„Za boha a za národ“ #forever?
Voľby priniesli zmenu. Konzervatívne politické prúdy zosilneli, liberáli prehrali, 30% prepadnutých hlasov oslabilo demokraciu, atmosféra v spoločnosti hustne. K nervozite pridáva tiež obvinenie publicistu Michala Havrana za text publikovaný v denníku SME „Pošlite Kuffu do cirkusu“. Aj bez fašistov vo vláde sa vo verejnej debate udomácňuje pojem „kultúrnej vojny“. Predobraz budúceho vývoja na Slovensku sa hľadá v Maďarsku a Poľsku. Slabší zvyčajne bijú na poplach prví, položme si však otázku: z akého stanoviska je alarmizums liberálov na mieste?
„Aby sme lepšie rozumeli problémom dneška musíme viac hovoriť o 90. rokoch,“ hovorí Fedor Blaščák a pozýva na stretnutie a diskusiu spolu s publicistom Michalom Havranom.

štvrtok 11. 6., 20.00
koncert a jam session
Bardo – Sisa Fehér & Vladko Mikláš
Koncert a album plný prírody. Takto by sme mohli opísať Bardo, autorský projekt Sisy Fehér a Vladka Mikláša. Komorné, intímno-lyrické piesne so symbolickými textami a neskrývanými folkovými až folklórnymi inšpiráciami. Na rozdiel od albumu, v ktorom prevláda  vyprodukovaná rytmika, živým vystúpeniam dodáva šmrnc vyhľadávaný pražský bubeník Petr Nohavica. A bonus navyše, ak si prinesiete vlastný nástroj, po koncerte pozývame zapojiť sa do otvorenej jam session spolu s účinkujúcimi.

streda 24. 6., 19.00
komorný koncert
JL turné #2 / Bach & Brahms
Nová synagóga hostí druhý zo série koncertov violončelistu Jozefa Luptáka a jeho priateľov – hudobníkov. Na koncerte zaznie program naštudovaný špeciálne pre toto turné, ktoré v lete a na jeseň pokračuje v ďalších slovenských mestách. Aj keď počet návštevníkov koncertu musíme limitovať, určite si všetci užijú výnimočnú komornú atmosféru s klasickou hudbou a vynikajúcimi slovenskými hudobníkmi. Podujatie bude totiž možné sledovať aj prostredníctvom streamu na sociálnej sieti Facebook.

každý piatok o 12.00
online dj set
FRICKObrothers On Air
Bratia Frickovci sú naši dobrí priatelia aj kolegovia z kaviarne a ako djské duo prinášajú už niekoľko rokov do Žiliny kvalitnú hudobnú produkciu. To, čo hrajú, nechcú škatuľkovať, ale nájdete tam deephouse, afrohouse, chillout aj melodické techno. Ich hudobné sety, ktoré budeme streamovať zo Synagógy každý piatok na obed, môžete počúvať live alebo následne zo záznamu v práci i na ceste, doma pri varení i pri cvičení vonku – kdekoľvek sa počas koronakrízy nachádzate.

Nová synagóga Žilina
Kultúrny priestor Nová synagóga prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Otvorené je od stredy do nedele v čase od 13.00 do 19.00 h a počas večerných akcií. Viac info aj aktuálne o programe na www.novasynagoga.sk.

Sngg Studio
Štúdio sa nachádza v infocentre pri Novej synagóge na Hurbanovej ulici č. 11, v pôvodnom priestore galérie Plusmínusnula. Slúži ako rezidenčný ateliér pre hosťujúcich umelcov.