DENNÍK RELAX - Program jún 2019

Program jún 2019

Areál Budatínskeho hradu
telefón: +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 14′ 13,272″ N
18° 44′ 5,110″ E

Stála expozícia:
    • BUDATÍNSKY HRAD
    • KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU
    • Drotársky pavilón

PODUJATIA:

2. jún
Víkend otvorených parkov a záhrad
Víkend otvorených parkov a záhrad  sa koná po celom Slovensku cez víkend 1. – 2. júna 2019 a je súčasťou medzinárodnej iniciatívy venovanej najmä historickým parkom a záhradám, do ktorej sa vrátane Slovenska zapája 19 krajín z celej Európy. Cieľom podujatia je netradičným a atraktívnym spôsobom prezentovať pamiatky záhradnej a krajinnej tvorby a zapájať ľudí do aktívnej obnovy a ochrany ich hodnôt. V Budatínskom parku bude pre všetkých záujemcov pripravený bohatý program: lektorovaná prehliadka parku s botaničkou PMZA, cvičenie jogy a atmosféru pikniku v parku spríjemní koncert jazzovej hudby.

5. jún
Fortifikácie na slovensko-moravskom pohraničí
Považské múzeum v Žiline pod záštitou Žilinského samosprávneho kraja pripravuje mimoriadnu medzinárodnú konferenciu z oblasti archeológie. Konferencia bude venovaná opevneniam rôzneho druhu a ich vývoja od praveku až po novovek. Zúčastnia sa jej odborníci zo Slovenska a Moravy venujúci sa tejto problematike. Aby sme priblížili archeológiu ako vedu, a  túto obzvlášť zaujímavú tému aj laikom, konferencia bude prístupná i širokej verejnosti. Súčasťou konferencie bude taktiež banerová výstava, ktorá účastníkov konferencie oboznámi s pripravovanou stálou expozíciou s názvom Pred hradbami, za hradbami, ktorá bude otvorená v priestoroch Budatínskeho hradu v októbri 2019. Konferencia je súčasťou cezhraničného projektu „Každá história si zaslúži svoj priestor“ grantovej schémy Interreg-VA 14-20, na ktorom sa aktívne podieľajú Považské múzeum v Žiline, Žilinský samosprávny kraj, Moravskoslezské múzeum vo Frýdku-Místku a Moravskoslezský kraj.

5. – 7. jún
Cesta rozprávkovým lesom
Chcete stráviť posledné dni školského roka hrou a zároveň sa aj niečo nové a zaujímavé naučiť? Tak neváhajte a rezervujte si termín na školský výlet k nám do Budatínskeho parku. Je potrebné sa vopred objednať na tel. čísle 0907 108 659.

8. jún
Česko – slovenské poľovnícke dni
Medzinárodná súťaž v trúbení poľovných signálov.

4., 6., 14. jún
Krása prírodného sveta
Pod názvom Krásy prírodného sveta sa skrýva program pre predškolákov a žiakov 1. stupňa základných škôl. Program deťom sprostredkuje objavovanie tajomstiev rastlín priamo v prírode, v prostredí Budatínskeho parku. Budú spoznávať rôzne byliny a dreviny a tvoriť paletu plnú farieb a tvarov z pozbieraných prírodnín. Lektorkou bude botanička Kveta Kicková. Trvanie cca. 1 hodinu, len pre vopred nahlásené skupiny. Pedagogický dozor zdarma. Vstupné: MŠ 0,50 eura /dieťa, 1. stupeň ZŠ 1euro /žiak.

15. jún
Piknik v meste
Poďte stráviť sobotu plnú pohody, oddychu a kvalitného jedla. Aj tento rok pre Vás pripravujeme kuchárske šou na hlavnom pódiu, kde sa predvedie známy český šéfkuchár Radek Šubrt. Okrem iných sa predstaví Žilinský klub kuchárov a cukrárov pod taktovkou Milana Bušovského a executive chef Daniel Hrivňák, ktorého mnohí poznáte z relácie Teleráno. Vďaka Château Gbeľany vystúpi na pódiu aj skvelý Juraj Struhar. Máte radi funky a zamatové hlasy? Podvečer to na pódiu rozprúdi Katarina Korcek s kapelou. Pre detičky budeme mať veľké Piknikové ihrisko, kde sa spolu s Curaprox Slovensko budú učiť ako na zúbky. Akadémia prvej pomoci príde s figurínami a lektormi, pripravené budú tiež edukačné hry. Separujeme a zbierame vrchnáčiky pitného režimu, ktorý aj tento rok pre nás zastrešila Mitická. Taktiež sa snažíme, aby takýto druh odpadu nevznikal. Spoločne so Slovnaft zbierame použitý olej. Prineste nazbieraný z domu a získajte poukaz na nákup paliva! Vstupné na podujatie: 3 eurá /dospelý, 1 euro / dieťa od 3 rokov. Predpredaj spustíme čoskoro aj s darčekom na vstupenky.

17. jún
Pro musica nostra
V rámci Medzinárodného hudobného festivalu sa bude v kaplnke Budatínskeho hradu o 18.00 konať výnimočný koncert.

18. jún
Múzeum pre vás: Minikurz spoznávania liečivých rastlín
V rámci múzejných podujatí pre verejnosť je pripravený Minikurz spoznávania liečivých rastlín. Praktická ukážka rôznych domácich druhov liečivých rastlín bude spojená s rozprávaním o ich výskyte a hlavných znakoch, na základe ktorých sa dajú bezpečne odlíšiť od podobných druhov rastlín. Nebudú chýbať ani praktické tipy ohľadom zberu a použitia „liečiviek“. Práve dobrá identifikácia zamedzí možnosti zámeny s iným druhom a umožní nám využiť liečebný potenciál vybraných divorastúcich druhov rastlín.
Lektorkou pripraveného programu bude botanička Považského múzea Květa Kicková. Viac informácií získate na adrese kickova@pmza.sk alebo na telefónnom čísle 0917 868520. Podujatie začína o 16.00 vo Východnom paláci Budatínskeho hradu. Tešíme sa na spoločné stretnutie!

21. – 22. jún
Stretnutie drotárskych majstrov
V júni bude Považské múzeum v Žiline už po dvadsiaty ôsmy raz hostiť umeleckých remeselníkov zo Slovenska a Čiech na podujatí Stretnutie drotárskych majstrov. Účastníci spoločnej tvorivej dielne predvedú svoju zručnosť a znalosť tradičných remeselných techník. Odovzdajú si tak nové poznatky, skúsenosti, vedomosti. Široká verejnosť sa môže v škole drôtovania naučiť základom tohto slovenského fenoménu. Spoločne tak dokážeme, že drotárstvo je stále živým remeslom.

28. – 30. jún
Víkend dobrých vysvedčení
Žiaci, ktorí sa preukážu svojim aktuálnym vysvedčením, budú mať vstup do akejkoľvek expozície zadarmo (v sprievode dospelej osoby).


VÝSTAVY:

Do 30. jún
4 krajiny
Výstava 4 krajiny je projekt Martina Tomášku na ktorom predstavuje fotografie 4 tvorcov: Juraja Reka, Mariána Závackého, Vladimíra Vidru a Miroslava Broza. Každý z nich fotografuje krajinu iným spôsobom: Jurajovi Rekovi sú blízke zábery, v ktorých poníma krajinu komplexne, vrátane zásahov človeka; Marián Závacký vidí krajinu abstraktne, v inotajoch odrazov v bežnom prostredí; Vladimír Vidra experimentuje s rôznymi fotografickými technikami a s výraznejšou počítačovou manipuláciou a Miroslav Broz preferuje krásu krajiny v okamihu, keď sa deň mení na noc a opačne. Kurátorom výstavy je významný žilinský „underwater“ fotograf Eduard Hladký. V kaplnke Budatínskeho hradu bude sprístupnené, vzhľadom na intímnosť priestoru, pootvorenie výstavy, pričom celá bude vystavená začiatkom júla v Makovického dome v Žiline.

20. jún – 31. august
Trienále Premeny drôtu ´19
Medzinárodná prehliadka tvorby súčasných umeleckých remeselníkov, dizajnérov a výtvarníkov pracujúcich s drôtom. Jedna z najväčších prezentácií prác s týmto materiálom v strednej Európe. Prináša prehľad o stave a úrovni neobvyklého umeleckého a remeselného odvetia, naznačuje jeho perspektívy a vývojové trendy.

otváracie hodiny Budatínskeho hradu:

PO – NE od 9.00 – 16.40 h, obedňajšia prestávka: 11:45 – 12:15

OTVÁRACIE HODINY PAVILÓNU DROTÁRSTVA:
PO – NE od 9.00 – 17.00 h, obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

otváracie hodiny kaplnky:
PO – NE od 9.00 – 17.00 h, obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

otváracie hodiny BUDATÍNSKEHO PARKU:

Máj - september:
PO – NE: 6.00 – 22.00 h

VSTUPNÉ
BUDATÍNSKY HRAD

    • základné: 6 € / os.
    • zľavnené: 3 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 18 € (2 dospelí  a 2 deti od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • regionálna zľava - obyvatelia mestskej časti Budatín: zľava 20 % zo základného vstupného
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
    • fotenie svadobčanov v interiéri hradu a kaplnky (po dohode – 0907 108 659): 50 €

DROTÁRSKY PAVILÓN
    • základné: 2 € / os.
    • zľavnené: 1 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 6 € (2 dospelí  a 2 deti od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
VÝSTAVNÁ MIESTNOSŤ POD TERASOU – Podľa aktuálnej výstavy
KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU – Zadarmo
BUDATÍNSKY PARK – Zadarmo
Hrad Strečno
telefón: +421 41/ 569 74 00, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 10′ 28,555″ N
18° 51′ 44,228″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:
    • ODKRYTÁ MINULOSŤ (prehistória a história v kontexte hradu Strečno, hradná kuchyňa, hradná mučiareň)
    • STÁLA VÝSTAVA VENOVANÁ ŽOFII BOSNIAKOVEJ
    • Stredoveká dedina Paseka pod hradom Strečno


PODUJATIA:

2. jún
Deň detí na hrade Strečno
Medzinárodný deň detí na hrade Strečno a v stredovekej dedine Paseka poteší malých i veľkých. Považské múzeum v Žiline pripravilo na nedeľu 2. júna naozaj pestrý program. Deti s rodičmi sa môžu od 9.00 do 17.00 tešiť na rôzne stredoveké hry v podaní historickej skupiny Vir Fortis. Budú sa obliekať do zbroje, strieľať z kuše, uvidia šermiarske vystúpenia a ochutnajú špeciálnu čokoládu. Na nádvorí hradu sa predvedie delostrelecký kaprál Čaro so svojou družinou a návštevníci budú môcť obdivovať predstavenie sokoliarov sv. Bavona. Všetky vekové kategórie zabaví kúzelník Ondrej a rozprávka Škaredé káčatko v podaní divadelného zoskupenia Kapor na scéne. Návštevníkov poteší aj jarmok ľudových výrobkov, hračiek a detský drevený kolotoč. Stredoveká dedina Paseka bude prístupná do 17. 45 hod.

4., 11., 18., 25. jún
Hradná škola
Interaktívne vzdelávacie podujatie pre deti ZŠ. Prostredníctvom hier a tvorivých dielní sa naučia nové vedomosti z odboru archeológie, histórie, botaniky, zoológie aj hrnčiarstva. Cena na žiaka je 3,00 €, pedagogický dozor zadarmo. Na podujatie je nutné sa vopred objednať na repanova@pmza.sk.

28. – 30. jún
Víkend dobrých vysvedčení
Žiaci, ktorí sa preukážu svojim aktuálnym vysvedčením, budú mať vstup do akejkoľvek expozície zadarmo (v sprievode dospelej osoby).

VÝSTAVY:

do 26. jún
Zrod života z ohňa a železa
Výstava Zrod života z ohňa a železa zachytáva tvorivú činnosť žiakov a pedagógov odboru Umelecko – remeselné spracúvanie kovov zo Strednej odbornej školy strojníckej z Kysuckého Nového Mesta. Návštevník dostane možnosť oboznámiť sa s celým procesom tvorby na úrovniach jednotlivých ročníkov od cvičných po záverečné maturitné práce, ako aj s tvorbou ich pedagógov.

28. jún – 30. október
Umenie na hrade
Výstava obrazov výtvarníka Vladimíra Mičienku zameraná na prírodu s použitím techniky oleja, akrylu a pastelu.

Otváracie hodiny HRADU STREČNO:
Apríl – september
PONDELOK - NEDEĽA: 9.00 – 17.00 hod., posledný vstup o 17.00 hod.

Otváracie hodiny STREDOVEKEJ DEDINY PASEKA:
Apríl – september:
PONDELOK – NEDEĽA: 8.45 – 17.45 hod.

VSTUPNÉ
    • základné: 6 € / os.
    • zľavnené: 3 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 18 € (2 dospelí  a 2 deti od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • vstupné do okolia hradu Strečno – vyhliadka z brala: základné 1 €, deti do 6 rokov: zadarmo
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.


Čičmany
telefón: 0918 187 683, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
48° 57′ 24,101″ N
18° 31′ 1,471″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:
    • Čičmany, Čičmany chimárna dedina: Radenov dom
    • BÝVANIE SPOLEČNÍKOV: Dom č. 42


otváracie hodiny:
Jún - august:
Pondelok– piatok: 9.00 – 12.00, 12.30 – 15.00 hod
Sobota – nedeľa: 8.00 – 12.00, 12.30 – 16.00 hod.

PODUJATIE:
28. – 30. jún
Víkend dobrých vysvedčení
Žiaci, ktorí sa preukážu svojim aktuálnym vysvedčením, budú mať vstup do akejkoľvek expozície zadarmo (v sprievode dospelej osoby).

VSTUPNÉ
    • základné: 3 € / os.
    • zľavnené: 1,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 9 € (2 dospelí  a 2 deti od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
Terchová
telefón: +421/ 918 187 679, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 15′ 27,122″ N
19° 1′ 47,836″ E


STÁLA EXPOZÍCIA:
    • Etnografická expozícia JÁNOŠÍK a terchová v budove Obecného úradu Terchová

PODUJATIE:
28. – 30. jún
Víkend dobrých vysvedčení
Žiaci, ktorí sa preukážu svojim aktuálnym vysvedčením, budú mať vstup do akejkoľvek expozície zadarmo (v sprievode dospelej osoby).


otváracie hodiny:
Jún - august:
UTOROK – ŠTVRTOK: 9.00 – 16.30 hod.
obedňajšia prestávka: 13.00 – 13.30 hod.

PIATOK – NEDEĽA: 9.00 – 16.30 hod.
obedňajšia prestávka: 13.00 – 13.30 hod.

VSTUPNÉ
    • základné: 2,60 € / os.
    • zľavnené: 1,30 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 7,80 € (2 dospelí  a 2 deti od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.
Sobášny palác v Bytči
telefón: +421 41/ 552 30 27
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
49° 13′ 14,479″ N
18° 33′ 29,709″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:
    • sobášny palác – Stredoeurópsky klenot
    • pamiatky Unesco na Slovensku
    • Uhorský palatín Juraj Turzo

UHORSKÝ PALATÍN JURAJ TURZO – renesančný človek
Stála expozícia je reprezentatívnou pripomienkou jedinečnej historickej osobnosti palatína Juraja Turza. Pripomína jeho renesančnú osobnosť, ktorá sa významným spôsobom zapísala do politického, kultúrneho a náboženského života vtedajšieho Uhorska.

PODUJATIA:

19. – 21. Jún
Na ľudovú nôtu
Rozprávanie o ľudových tancoch, odevoch, tradíciách. Súčasťou bude aj ukážka ľudových tancov s možnosťou vyskúšania základných krokov. Vhodné pre základné školy. Termíny sú o 9.00 a 11.00 a je nutné sa vopred objednať sobasnypalac@pmza.sk, 041 552 30 27, 0917 598 905.


OTVÁRACIE HODINY:
UT – NE: 9.00 - 16.00 hod. (vstup každú pol hodinu; posledný vstup o 16.00 hod.)
Obedňajšia prestávka: 11.30 – 12.00 hod.


VSTUP do Sobášneho paláca v Bytči je ZADARMO.
Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach
telefón: +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
49°07’45.11″N
18°40’43.44″E

STÁLA EXPOZÍCIA:
    • Z histórie dopravy na Slovensku – expozícia zložená z troch častí: staršie dejiny dopravy, železničná časť a časť cestná doprava v 20. storočí so zameraním na historické motocykle.

PODUJATIE:

jún
„Dobre vedieť“
Pozývame všetkých žiakov 3. – 7. ročníka základných škôl na špeciálnu prehliadku múzea dopravy v Rajeckých Tepliciach. Netradičná prehliadka bude obohatená o súťaž pre triedne kolektívy na motívy známej televíznej relácie. Otázky budú prispôsobené veku žiakov. Chýbať nebude prehliadka motocyklov a moderného koľajiska. Na túto špeciálnu prehliadku je možné sa objednať telefonicky na 0905 602 582, kapacita je do 25 žiakov / vstup. Vstupné je 1,30 € / žiak.

28. – 30. jún
Víkend dobrých vysvedčení
Žiaci, ktorí sa preukážu svojim aktuálnym vysvedčením, budú mať vstup do akejkoľvek expozície zadarmo (v sprievode dospelej osoby).


otváracie hodiny:
pondelok: september – jún: na objednávku +421 905 602 582
utorok: 9.30 – 12.00, 12.30 – 16.00
streda: 9.30 – 12.00, 12.30 – 16.00
štvrtok: 9.30 – 12.00, 12.30 – 16.00
piatok: 9.30 – 12.00, 12.30 – 16.00
sobota: 9.30 – 12.00, 12.30 – 16.00
nedeľa: 9.30 – 12.00, 12.30 – 16.00

VSTUPNÉ

    • základné: 2,60 € / os.
    • zľavnené: 1,30 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán)
    • rodinné: 7,80 € (2 dospelí  a 2 deti od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
    • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
    • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
    • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
    • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
    • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
    • Iné zľavy neuznávame.
    • Zľavy nie je možné kombinovať.


Pre všetky expozície:
Na prehliadky uprednostňujeme vopred objednané skupiny.
Zmena programu vyhradená!