Program júl 2020

3. 6. – 5. 7.
výstava
Daniela & Linda Dostálková: Claws not made to shake hands with
Nerovnosť druhov, nežiadúca divokosť prírody a tiež dôsledky romantizovanej asociácie žena-príroda v západnej kultúre patria k problémom, ktoré Daniela & Linda Dostálkové predstavujú vo svojej debutovej sólovej výstave na Slovensku nazvanej (v preklade) Pazúry, s ktorými si nepotrasieš rukou. Výstave, ktorá by z ich pohľadu mohla fungovať aj ako aktivistická kampaň. Sestry-umelkyne sa v posledných rokoch zaoberajú post-humanistickými otázkami, ktorú sú úzko spojené so súčasnou obrazovou reprezentáciou v súvislosti s hnutím welfare (za práva zvierat). Dlhodobo skúmajú stratégie existujúcich kampaní a vizuálny jazyk, ktorý aktivisti používajú. Výstava je zámerne zostaveným celkom, ktorý poskytuje divákovi čo najotvorenejšiu interpretáciu. Hovorí o formách nadvlády alebo o záujme a opatere, odmieta prírodný dualizmus aj patriachálny model myslenia a kultúry.

Daniela a Linda Dostálkové fungujú paralelne ako umelecké duo. Obe sestry pôsobia od roku 2016 aj ako kurátorky v PLATO Ostrava. Zastupuje ich varšavská galéria Piktogram. Daniela študovala v rokoch 2004-2006 nové médiá na Akadémii výtvarných umení vo Varšave a v roku 2006 absolvovala ateliér fotografie na Univerzite J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Linda bola od roku 2015 rezidentkou postgraduálneho programu na Jan van Eyck Academy v Maastrichte a v rokoch 2013-14 študovala na Werkplaats Typografie v Arnheme. V roku 2003 absolvovala scénografiu na JAMU v Brne.

Otváracie hodiny: streda – nedeľa, 13.00 – 19.00

štvrtok 9. 7., 19.00
diskusia vydavateľstva Absynt s Madeline Vadkerty a historikom Ivanom Kamencom
Slovutný pán prezident: Listy Jozefovi Tisovi
Jediná nádej. Posledná záchrana. Dobrý otec. Aj takýmito slovami sa obracali mnohí slovenskí Židia vo svojich listoch na prezidenta vojnového Slovenského štátu Jozefa Tisa. Očakávali od neho záchranu, milosť, pomoc v ťažkých chvíľach, do ktorých sa dostali po vydaní rozsiahlych protižidovských zákonov. Listy začínali oslovením: „Slovutný pán prezident...“ Americká výskumníčka Madeline Vadkerty objavila v Slovenskom národnom archíve plné škatule takýchto listov a rozhodla sa pátrať po ďalších osudoch ich pisateľov. Tieto malé dejiny spracovala v knihe Slovutný pán prezident: Listy Jozefovi Tisovi, ktorú na stretnutí predstaví. Hosťom podujatia bude historik Ivan Kamenec.

piatok 10. 7., 13.00 – 19.00
otvorenie výstavy
Zoltán Agócs: Zákulisie obrazového poľa
Obraz je paradoxným objektom. Je modelom skutočnosti aj expozíciou subjektívneho prežívania. Je záhybom medzi vnútrom a vonkajškom. Do tohto záhybu – lemu obrazivosti – necháva autor nahliadnuť diváčku/diváka. Na počiatku bol Zoltánov skicár formátu leporela, ktorý postupne zapĺňal kresbami. Tie sa stali predlohou k veľkoformátovým plátnam. Leporelo sa zároveň stalo východiskom k výstavnému riešeniu inštalácie. Paravanové inštalačné radenie umožňuje vytvorenie flexibilnej kompozície. Počas trvania výstavy dôjde k jej prerušeniu a zmene architektonicko-inštalačného členenia. Architektúra výstavy navrhuje Juraj Gábor, kurátorom je Ján Kralovič. Výstava je výstupom z rezidencie autora v Sngg studio v roku 2020.

Zoltán Agócs (1988, Lučenec) je absolventom Ateliéru Klasických maliarskych disciplín prof. Ľudovíta Hološku na Akadémii umení, Fakulty výtvarných umení v Banskej Bystrici, odboru Maľba (2008 – 2012) a Voľné výtvarné umenie (2012 – 2014). V rokoch 2014 a 2018 bol medzi finalistami súťaže Maľba roka. V súčasnosti sa venuje prevažne maľbe, kresbe a grafike. Žije a tvorí v Žiline.

Trvanie výstavy: 10. – 19. 7., 27. 7. – 23. 8.
Otváracie hodiny: streda – nedeľa, 13.00 – 19.00

piatok 10. 7., 20.00
koncert a jam session
Kristin Lash & Jakob Grey
Duo, ktoré zbiera jedno ocenenie za druhým. Speváčka Kristína Mihaľová s gitaristom Jakubom Šedivým aktuálne vydávajú svoj debutový album Sleepin` With The Lights On pod pseudonymami Kristin Lush & Jakob Grey a čaká ich sľubná koncertná budúcnosť. Svojou vyzretou autorskou tvorbou oslovujú jednak širokú verejnosť, no priťahujú aj pozornosť hudobných kritikov. V októbri budú otvárať Bratislavské jazzové dni a majú prisľúbenú účasť na viacerých významných európskych jazzových festivaloch.  Koncert doplní otvorená jam session.

štvrtok 16. 7., 19.00
diskusia Pavlíny Fichta Čiernej s dizajnérkou Silviou Jánoškovou
Čierne na bielom: Ako ďaleko má umenie od vedy?
Čierne na bielom je diskusný a prezentačný večer, v ktorom umelkyňa Pavlína Fichta Čierna predstavuje zaujímavých hostí z oblasti vedy, výskumu a umenia v spojení so širšími sociálnymi a spoločenskými otázkami. V júlovom pokračovaní uvedie dizajnérku a umelkyňu Silviu Jánoškovú, ktorá je aktuálne súčasťou prípravného tímu kandidatúry Mesta Žilina na Európske hlavné mesto kultúry 2026. Dozviete sa, načo je nám výskum v umení a dizajne, ako môžeme prekonať problémy diskusie medzi umením a vedou, ale napríklad i prečo je dôležité robiť občas chyby.

sobota 18. 7., 16.00
stretnutie namiesto zrušeného pešieho pochodu po stopách hrdinov
Vrba Wetzler Memorial
Kvôli pokračujúcej koronakríze v poľskom Sliezsku, kadiaľ trasa pochodu Vrba Wetzler Memorial prechádza, sa rozhodli organizátori jeho júlový termín zrušiť (augustový zostáva v pláne). Pozývajú ale na pôvodne plánovaný záverečný podvečer do Žiliny. Stretnutie začne poobede v bývalom židovskom starobinci na Hollého ulici, kde v pivnici Vrba s Wetzlerom spísali po úteku svoju správu. Následne sa neformálny program presunie do kaviarne Novej synagógy, kde premietneme krátke dokumenty z minulých ročníkov VWM a prebehne diskusia s riaditeľom Múzea holokaustu v Seredi Martinom Korčokom. Záujem o účasť prosím nahláste organizátorom emailom na icej@ecn.cz.

štvrtok – nedeľa, 23. – 26. 7.
festival slovenského instantného divadla a tanca
Kiosk 13
Ochutnali ste už niekedy suché rezance z vifonky? Sú sladkasté, veľmi chutné a pritom „nedorobené“. Keď ich zalejete vodou a ostatnými sáčkami, zrazu sú „len” náhradou teplého jedla. Možno podobne vidia festival Kiosk a diela, ktoré uvádzame, návštevníci a návštevníčky kamenných divadiel; niečo tým kúskom chýba – občas scéna, niekedy režisér, herec alebo dokonca divák. Majú pocit, že až keď sa tam niečo pridá, vznikne plnohodnotné divadlo. Na podobných princípoch sme však boli nútení tvoriť počas korony. Niečo zmeniť, niečo vynechať a často práve to najdôležitejšie – herca alebo diváka. A to napriek tomu, že jedna zo základných definícií divadla znie, že je realizované práve v ich živej interakcii. Zaniklo teda divadlo na tie tri mesiace? Klasické áno, ale pandémia a Kiosk ukazujú, že aj definície staré 2.000 rokov sa raz musia zmeniť.
Nešťastný trinásty ročník Kiosku vám preto predstaví množstvo pokusov, ako sa vysporiadať s neprítomnosťou jednej zložky, pričom aj tak vznikne výborný pokrm. Iniciovali sme vznik viacerých nových dobrodružstiev, ale uvedieme aj množstvo „klasických“ odvážnych divadiel. Určite je program a stavba tohto ročníka iná od tých predošlých, no opäť bude odvážna, poburujúca, nová. A uskutoční sa aj vtedy, ak nepríde žiadny tvorca alebo divák. Podrobne na www.kioskfestival.sk.

23. 7. – 2. 8.
výstavná prezentácia projektu
Juraj Gábor: Completing the Sphere
Umelec Juraj Gábor predstaví na západnom balkóne svoje niekoľkoročné tvorivé uvažovanie nad priestorom Novej synagógy, ktoré sa otlačilo do množstva kresieb, technických výkresov, skíc, modelov, návrhov programu i rozpočtu. Táto výstava nám ukáže víziu ročnej architektonickej premeny priestoru Novej synagógy, ktorá vytvára predpoklad na iné neopakovateľné zažívanie jej premenlivého programového obsahu.

Otváracie hodiny: streda – nedeľa, 13.00 – 19.00

piatok 31. 7., 17.00
Komentovaná prehliadka výstavy Zoltána Agócsa s kurátorom Jánom Kralovičom

Nová synagóga Žilina
Kultúrny priestor Nová synagóga prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Otvorené je od stredy do nedele v čase od 13.00 do 19.00 h a počas večerných akcií. Viac info aj aktuálne o programe na www.novasynagoga.sk.

Sngg Studio
Štúdio sa nachádza v infocentre pri Novej synagóge na Hurbanovej ulici č. 11, v pôvodnom priestore galérie Plusmínusnula. Slúži ako rezidenčný ateliér pre hosťujúcich umelcov.