Program február

20. 12. 2019 – 1. 3. 2020
výstava Moniky a Bohuša Kubinských
Pohyb pamäti
Prízemiu Novej synagógy dominuje interaktívna inštalácia To Cache, monumentálny obrus vyrobený z macesu ozvučený softvérom od soundartistu Fera Királya. Názov odkazujúci na vyrovnávajúcu pamäť počítača zvyšujúcu jeho výkon môžeme vnímať ako metaforu problematického vzťahu s našou kolektívnou pamäťou a s minulosťou Slovenska. „Len ak sa s takýmito temnými miestami našej histórie definitívne vyrovnáme, budeme môcť „zvýšiť výkonnosť“ súčasnej spoločnosti, v ktorej inak prevážia znepokojujúco narastajúce xenofóbne a radikálne názory,“ píše v texte k výstave jej kurátor Omar Mirza. Zvuková zložka inštalácie pracuje s hlasovými stopami návštevníkov. Záznamy sú manipulované a vrstvené, slová od rôznych ľudí sa spájajú do náhodných viet a vytvárajú nové súvislosti. Inštalácia To Cache končí v Žiline svoje „turné“ po výstavách v Topoľčanoch, Šamoríne, Passau a Prahe.
Na balkónoch výstava pokračuje novými dielami – nájdete tu výber zo samostatnej tvorby Moniky Kubinskej a Bohuša Kubinského, ako aj objekty, na ktorých pracovali spoločne. Väčšina diel bola vytvorená špeciálne pre ich žilinskú výstavu, na niektorých spolupracovali s Organárskou dielňou bratov Muškovcov reagujúc na fakt, že v Novej synagóge bol pôvodne plánovaný organ. Aj tu sa autori zaoberajú spoločensko-kritickými témami, rodinnou históriou, kolektívnou a osobnou pamäťou.
Ako výstava vo výstave je tu predstavený aj projekt One Table, hraničný formát na pomedzí kolaboratívnej site-specific inštalácie, happeningu, rezidencie a otvorenej výzvy na spôsob „carte blanche“. Oslovuje výtvarníčky, ktoré tu už vystavovali, aby znovu prišli na miesto činu a reagovali na genius loci miesta. Pozvanie Moniky Kubinskej k jednému stolu v Novej synagóge prijali Daniela Krajčová a Lucia Tkáčová.

Otváracie hodiny: streda – nedeľa, 13.00 – 19.00

streda a štvrtok, 5. a 6. 2., 19.00
tanečno-divadelný akt
Tomáš Janypka / Sabina Bočková: song lines: expedícia 97/18
Predstavenie song lines je expedíciou do vnútorného priestoru zasiahnutého absenciou blízkej osoby, jednej prítomnosti a pamäti. Je to intuitívne hľadanie podstaty tejto skúsenosti. V hĺbke choreografickej práce spočíva hľadanie odpovedí na otázku, ako môže takýto traumatický zážitok ovplyvniť naše telo, keď samotná strata je uložená vnútri a je navonok neviditeľná.
Autori / performeri: Sabina Bočková,Tomáš Janypka

streda – štvrtok, 5. – 6. 2.
workshop Školy svetelného dizajnu
Technická dokumentácia divadelného predstavenia
Technická dokumentácia divadelnej inscenácie je kľúčovým dokumentom nielen pre samotných tvorcov, ale predovšetkým pre dramaturgov a organizátorov festivalov pri voľbe inscenácie alebo jej zasadení do vhodného priestoru. Ako takýto dokument zhotoviť, ktoré informácie by mal obsahovať a ktoré informácie sú možno zbytočné? Ako s ním pracovať a ako nám môže pomôcť? Pre účely workshopu využijeme možnosť spolupracovať s tvorcami inscenácie song lines: expedícia 97/18 Tomášom Janypkom a Sabinou Bočkovou, ktorú v rovnakom čase uvedú v Novej synagóge. Lektorkou workshopu je Katarína Ďuricová. Info a prihlasovanie: katka@stanica.sk.

štvrtok 13. 2., 18.00
prezentácia umeleckej rezidencie a dočasná výstava
Open Sngg Studio: Nora Jongen – Saiklik
Aktuálna rezidentka Sngg Studia – holandská dizajnérka Nora Jongen, vás pozýva na prezentáciu svojho aktuálneho projektu. Prostredníctvom prednášky a interaktívnej inštalácie štyroch objektov vám umožní nahliadnuť na rytmus menštruačného cyklu. Inštalácia je hravou vizualizáciou pre porozumenie hormonálnym zmenám, ktorými ženské telo každý mesiac prechádza a môže byť zaujímavou pre každého, kto (ne)menštruuje. Popri tom ako Nora denne skúma a výtvarne zaznamenáva zmeny vlastného prežívania, vizualizuje tiež biologický proces menštruačného cyklu – hľadá pútavú formu, v ktorej by boli informácie o ňom prístupnejšie.

streda 19. 2., 18.00
diskusia Pavlíny Fichta Čiernej s prof. Antonínom Kazdom
Čierne na bielom: Letisko
Čierne na bielom je diskusný a prezentačný večer, v ktorom umelkyňa Pavlína Čierna predstavuje zaujímavých hostí z vedy, výskumu a umenia v spojení so širšími sociálnymi a spoločenskými otázkami. V siedmom vydaní predstaví špecialistu z oblasti civilného letectva Antonína Kazdu zo Žilinskej univerzity. Dozviete sa, pre koho sa navrhujú a stavajú letiská, ako je to s dopadmi leteckej dopravy na životné prostredie, či sú rozdiely v manažovaní letísk v európskych (a iných) krajinách a ako súvisí plánovanie a výstavba letísk so životnou úrovňou a demokraciou.

piatok 21. 2., 19.00
koncert novej hudby
Critical Band
Mladé bratislavské zoskupenie Critical Band skúma a konfrontuje tvorbu jedného z vrcholných predstaviteľov americkej avantgardy – Mortona Feldmana – známeho pre jeho rozsiahle znejúce, no takmer nehybné plochy. Pozývame na koncert, ktorý budeme počúvať aj pozerať. Na audiovizuálnu realizáciu interpretačných a zároveň autorských vízií v programe s podtitulmi Vzory, Vzorky, Vzorce (Patterns).
Critical Band: Matej Sloboda – klavír, live electronics; Lenka Novosedlíková – zvonkohra, live electronics; Eva Hrušková – priečna, altová, basová flauta; Jakub Pišek – videoprojekcia

nedeľa 1. 3., 15.00
finále výstavy Pohyb pamäti
Dielňa, koment, koncert na koniec
V posledný deň výstavy Pohyb pamäti sme pripravili špeciálny program, v ktorom zažiari naplno. Návštevník každého veku tu nájde niečo pre seba. Začíname o 15.00 výtvarnou dielňou pre všetkých, ktorí majú viac ako 6 rokov. Môžete si vyhrnúť rukávy a na výstavu reagovať a porozumieť jej cez vlastné tvorenie. Touto časťou vás radi prevedú Simona Gottierová, Hanka Hudcovičová Lukšů a kurátor Omar Mirza. Druhú časť otvorí o 17.00 komentovaná prehliadka výstavy s jej autormi Monikou a Bohušom Kubinskými a kurátorom – môžete sa pýtať, interpretovať aj filozofovať. Bodkou bude krátky koncert Electrovoice pre hlas a elektroniku v podaní opernej speváčky Evy Šuškovej a hudobníka a skladateľa Fera Királya, spoluautora výstavy.

Nová synagóga Žilina
Kultúrny priestor Nová synagóga prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Otvorené je od stredy do nedele v čase od 13.00 do 19.00 h a počas večerných akcií. Viac info aj aktuálne o programe na www.novasynagoga.sk.

Sngg Studio
Štúdio sa nachádza v infocentre pri Novej synagóge na Hurbanovej ulici č. 11, v pôvodnom priestore galérie Plusmínusnula. Slúži ako rezidenčný ateliér pre hosťujúcich umelcov.