DENNÍK RELAX - Program 08.- 14.07.2019

Program 08.- 14.07.2019

JAZZ TRIO
08.07.2019, 19:00 h., Námestie sv. Egídia-malé pódium Poprad
Kapela sa špecializuje na jazz.  Repertoár tvorí vlastná tvorba, ale aj jazzové štandardy ako Footprints – Wayne Shorter,  So What – Miles Davis,  Sumetime – Gershvin,   All The Things  You Are – Hemerstein,  Solar – Miles Davis,  Solitude – Duke Ellington  a  ďalšie. Členovia kapely hrávajú s uznávanými slovenskými a maďarskými jazzovými muzikantmi.
V prípade nepriaznivého počasia sa koncert presúva do Hodovne.

KABÁT VETROFKA / SK
09.07.2019, 19:00 h., Námestie sv. Egídia Poprad
Koncert  kapely z Popradu, ktorá hrá skladby českej rockovej skupiny Kabát, v zložení: Braňo Majerčík – gitara, Slávo Pešta – bas gitara, Tomáš Zajac – gitara, Jozef Závadský – bicie a Tomáš Tkáč – spev.
V prípade nepriaznivého počasia sa koncert presúva do divadelnej sály Domu kultúry.

ALŽBETINA POZOSTALOSŤ

10.-11.07.2019 - od 18:00 h., 12-13.07.2019 - od 19:00 h., Kežmarský hrad
Krvavé dejiny XVII.- DIVADELNÉ PREDSTAVENIE. Tento rok sa dozviete nové meno – Mikuláš Minkovič – tento Poliak vlastnil Kežmarský hrad, bola to len krátka epizóda – mal ho len rok. Ale bolo to v období zaujímavých vojenských konfliktov, v čase, keď malo Uhorsko dvoch panovníkov – Zápoľského a Habsburského. Minkovič bojoval po boku jedného aj druhého. Po skončení vojny prichádza na Kežmarský hrad, kde žije sestra jeho nebohej ženy. Tá sestra, ktorá bola do neho zamilovaná a dúfa, že teraz, keď sa skončila vojna a Mikuláš sa usadí, stará láska ožije. Veď prečo by sa vrátil do Kežmarku, ak nie kvôli nej? Po jeho návrate však nečakane ožíva aj minulosť. Jeho manželka Alžbeta zomrela pred 16 rokmi, ale minulosť sa nedá pochovať. Alžbeta je stále prítomná v spomienkach, ktoré by najradšej vymazal.
Do hradu sa vstupuje každých 20 minút v 50 členných skupinách. Nechajte doma starosti, problémy, fotoaparáty aj mobilné telefóny. Zažite spolu s nami ducha histórie a genius loci Kežmarského hradu. Telefonické rezervácie lístkov prijímame VÝHRADNE na tel.č. 0918 744 840. Rezervované vstupenky je nutné vyzdvihnúť najneskôr v deň predstavenia do 16:00. . Vstupenky na predstavenie bude možné zakúpiť len v predpredaji .Cena vstupného 10,- € v pokladni Kežmarského hradu. Viacej informácií na https://www.facebook.com/events/406780676587154/. 

MIRO BRUISE ŽILKA / DANCE       
10.07.2019, 19:00 h., Námestie sv. Egídia Poprad                                                        
Miroslav Žilka  - umeleckým menom  „Bruise“.  Tento talent  sa venuje  tanečným štýlom Poppin´, Lockin´  a  Break dance   už  od  roku 1995.  Tance vyšperkoval  do  vlastného, nenapodobiteľného tanečného štýlu a jedinečných choreografií. Postupom času sa spojil s tanečnou skupinou „Old School Brothers“, s ktorou zožal nejeden úspech a získal mnoho fanúšikov.
V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie presúva do OC Fórum.

DEFINITÍVUM
10.07. 2019, 20:30 h., Kláštor kartuziánov v obci Červený Kláštor
Hudobný koncert/ V tento večer zaznejú piesne Jara Filipa a Deža Ursíniho prostredníctvom hudobníkov združených okolo Dežovho niekdajšieho spoluhráča  Marcela Daniša. V skupine Definitívum spieva Marcelov syn Ondřej Daniš, známy ako televízny a divadelný herec.
Vstupné: 3 €.

PREDNÁŠKY LETNEJ ČITÁRNE
10.7., 24.7., 7.8. a  21.8.2019, 20:00 Poprad, Podtatranské múzeum – amfiteáter múzea
Zaujímavé prednášky Letnej čitárne v Podtatranskom múzeu v Poprade aj v tomto roku.
Každú druhú stredu od 10. júla do 21. augusta 2019 sa v Podtatranskom múzeu v Poprade uskutočnia štyri prednášky Letnej čitárne 2019.
Letnú čitáreň 2019 otvorí už túto stredu 10. júla 2019 známy slovenský spisovateľ a autor bestselleru o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi Jozef Banáš prednáškou Prebijem sa! Návštevníkom priblíži život jednej z najväčších postáv našej histórie ako aj mnoho zaujímavostí, o ktorých sa vie len málo. Motivačná prednáška „Učme sa od Štefánika ako bojovať s prekážkami a siahať až na dno svojich síl“ bude spojená s autogramiádou.
Druhá prednáška sa uskutoční o dva týždne neskôr 24. júla 2019. Prednášajúci Slavomír Kyseľa nás prevedie Históriou baníctva v Poprade až po súčasnosť. Autor pôsobí ako tajomník Baníckeho cechu horného Spiša so sídlom v Poprade-Kvetnici. Návštevníkom pútavým spôsobom priblíži pozoruhodnú a doteraz do značnej miery opomínanú históriu baníctva v Poprade. Dotkne sa starých banských lokalít v Poprade-Kvetnici od začiatku 14. storočia po 18. storočie, mesta Poprad ako európskej mangánovej veľmoci a zachovávania baníckych tradícií v súčasnosti.
Prvú augustovú stredu 7. augusta 2019 sa bude konať v poradí tretia prednáška Letnej čitárne 2019. Tohto roku si pripomíname významné výročie 90 rokov organizovaného hokeja na Slovensku. Prednášať bude novinár Rastislav Ovšonka. V decembri 1929 počas konania prvého turnaja o Pohár Palace sanatoria, dnes označovaného ako Tatranský pohár, vznikla v Starom Smokovci Slovenská župa Československého zväzu kanadského hokeja. Bola to prvá organizácia zastrešujúca hokej na Slovensku. Založili ju Skiklub Bratislava, ŠK Slávia Banská Bystrica, ŠK Žilina, ŠK Vysoké Tatry a 1. ČsŠK Košice. Začala sa tak písať história organizovaného hokeja na Slovensku.
Letnú čitáreň 2019 uzavrie štvrtou prednáškou 75 slobodných rokov pod Vysokými Tatrami vojnový historik a predseda Historicko-dokumentačnej komisie Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (OblV SZPB) Marcel Maniak. V jeho prednáške si pripomenieme 75 rokov od Slovenského národného povstania. Prednáška bude verejnosť informovať o priebehu SNP pod Vysokými Tatrami. Návštevníci sa dozvedia viac o príprave a priebehu povstania, o osobnostiach a veliteľoch ako aj o vojenských jednotkách a partizánskych skupinách. Autor podrobne priblíži pamätné miesta bojov, represálie nacistov v našom regióne a samotné oslobodenie.
V prípade nepriaznivého počasia budú presunuté do zasadacej miestnosti múzea.
Pred každou prednáškou v čase od 17.00 do 19.00 h sa v tvorivej dielni v areáli múzea bude konať Letná čitáreň. Návštevníci budú mať k dispozícii najnovšie čísla odborných a regionálnych periodík zo zbierkového fondu múzea. 
Partnerom podujatia je kníhkupectvo Christiania.  Zmena programu vyhradená!
Vstup na Letnú čitáreň 2019 a prednášky je zdarma.
Pre ďalšie informácie kontaktujte: e-mail: pokladnamuzeumpp@muzeumpp.sk
web: https://www.muzeumpp.sk/

FILMOVÉ PREMIETANIE
11.07.2019, 18:00 h., Múzeum Tatranskej kinematografie Starý Smokovec
Premietanie dvoch krátkych filmov so športovou tematikou z archívu múzea. Organizátor Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie +421 949 202 493. Vstupné 2 €.

DIVADLO COMMEDIA / DON QUICHOT A SANCHO PANZA

11.07.2017, 20:00 h., Námestie sv. Egídia Poprad
Celosvetovo známy satirický príbeh, v ktorom sa chudobný španielsky šľachtic Don Quichot zblázni z čítania rytierskych románov a vyberie sa do sveta brániť siroty, vdovy a panny. Sprievodcu mu robí Sancho Panza, obdarený ľudovou múdrosťou i dobrotou. Zažijú vtipné aj dobrodružné situácie, z ktorých nie vždy vyviaznu bez ujmy na zdraví. Réžia: Vlado Benko, účinkujú: V. Vaľko, M. Novák, V. Benko, D. Kubaň, M. Piekelnicka. 
V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie presúva do divadelnej sály Domu kultúry.

EĽRO 2019
12.-14.07.2019, od 9:30 hod., Kežmarok
V tomto roku bude festival venovaný pivovarníckemu a debnárskemu cechu, ktoré v Kežmarku vznikli      v rokoch 1589, resp. 1609. Nielen debnári, ale aj pivári ukážu, ako v praxi ich remeslo vyzerá.
Podujatie začne tradične v piatok 12. júla  scénickým otvorením súvisiacim so 750. výročím udelenia mestských práv Kežmarku. Na troch pódiách sa návštevníkom predstavia folklórne súbory zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Ruska, Srbska a Grécka.
Piatkový večerný program bude patriť  Zuzane Smatanovej, Majkovi Spiritovi a Petrovi Nagyovi  so skupinou Indigo.  Moderátorom sobotňajšieho večera bude Lukáš Latinák, ktorý postupne uvedie Kristínu, Arzén a českú skupinu Čechomor.
Program v sobotu popoludní spestrí  Hrdza a nedeľňajšie dopoludnie netradičná fúzia divadla, cirkusu a folklóru Younak.
Viac info o podujatí a cene lístka na : https://elro.kezmarok.sk/.

NESTVILLE CHOPPER FEST
12.-14.07.2019, 14:00 h., Nestville Park
Prázdninová sezóna bude pokračovať netradičnou akciou, ktorá poteší najmä všetkých milovníkov motoriek. Nestville Park si totiž v spolupráci s Harley Davidson on Tour pripravil tri dni plné motocyklov a zábavy. Počas druhého júlového víkendu sa uskutoční Nestville Chopper Fest. Ten do Hniezdneho premiérovo prinesie kamión plný motocyklov Harley-Davidson. Zažiť môžete neopakovateľnú skúšobnú jazdu zo sedadla legendárnej značky a na výber budete mať 23 najnovších motocyklov. Ak si netrúfate osedlať takéhoto neživého tátoša, na menej odvážnych čaká JUMP START – stacionár s napevno osadeným motocyklom a inštruktorom. Samozrejmosťou je bohatý sprievodný program počas celej akcie a rôzne motorkárske súťaže. Krv v žilách vám rozprúdi aj nebezpečná kaskadérska šou. Viacej informácií na http://harley-davidson-kosice.sk/events/5760/harley-on-tour-2019-nestville-park

SYMFONICKÉ VARIÁCIE S LÚČNICOU
12.07.2019, 17:00 h., Drevený artikulárny kostol
Koncert speváckeho zboru Lúčnice a sólistky Mariany Gelenekyovej pod vedením dirigenta Adriana Kokoša. Spevácky zbor Lúčnica je súčasťou Umeleckého súboru Lúčnica už od jeho vzniku v roku 1948. Prezentuje sa vyspelou speváckou technikou, hlasovou kultúrou a charakteristickým zvukovým prejavom. Jeho výkony sú vysoko hodnotené odbornou kritikou a stretávajú sa s veľkým úspechom aj u širokého publika. Bohatý repertoár lúčničiarov zahŕňa a cappella diela všetkých štýlových období od renesancie až po súčasnú slovenskú tvorbu. Zbor interpretuje skladby rôznych žánrov – sakrálne diela, svetskú tvorbu, zborové úpravy populárnych skladieb a gospelov, ale hlavný dôraz kladie na interpretáciu starších i nových skladieb inšpirovaných slovenskou ľudovou piesňou. Vstupné: 14 €, Predpredaj: 12 €
Viac informácií nájdete : http://www.kultura.kezmarok.sk/

KLAVIRISTI V KAVIARNI MOZART
12.- 14.07.2019, Tatranská Lomnica, Hotel LOMNICA****
Každý víkend živá hudba  -  klaviristi  v kaviarni Mozart.  Piatok – od 17.00 – 20.00 hod, sobota  - od 18:00 – 21:00 hod. a nedeľa – od 13.00 - 16.00 hod. Vstup bezplatný.

VEČER S CIGÁNSKOU HUDBOU
12.- 13.07.2019, piatok, sobota o 18:00 – 22:00, Starý Smokovec – Koliba Kamzík
Večery sprevádzané ľudovými melódiami. Organizátor: Koliba Kamzík +421 902 244 111 www.kamzik.sk  Vstup voľný.

POSEDENIE PRI ŽIVEJ HUDBE
12.-.13.07.2019, Každý piatok a sobotu,  19:00 – 22:00 h – Starý Smokovec – Grandhotel, Castro Café
Príjemné večery sprevádzané živou hudbou.  Organizátor: Grandhotel Starý Smokovec www.grandhotel.sk Vstup voľný.

TEREZA A JEJ DETI
12.07.2019, 18:00 h.,  Nový Smokovec – areál Kúpeľov, a.s.
Koncert 20-členného sláčikového orchestra. Toto mimoriadne úspešné teleso má za sebou množstvo koncertov nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. V repertoári má diela autorov rôznych období: Bach, Mozart, Beethoven,  Vivaldi,  Albinoni,  Brahms, Šostakovič, Massenet či  Suchoň, Móži, Cohen, Anderson a iní. Organizátor: Región Vysoké Tatry  www.regiontatry.sk Dramaturgia a produkcia: Mesto Vysoké Tatry- oddelenie kultúry a športu +421 52 4780 455-6 www.vysoketatry.sk , Facebook: Vysoké Tatry kultúra šport . Podujatia sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Vstup voľný .

NEREZ & LUCIA
12.07.2019, 19:00 h., Námestie sv. Egídia Poprad
Spoločnosť Warner Music Czech Republic vydala 8. februára 2019 album skupiny NEŘEŽ & LUCIA „Zlom“. Legendárna folková kapela NEŘEŽ sa opäť vracia na scénu! Od smrti skvelej Zuzany Navarovej uplynulo 15 rokov, no teraz sa skupine podarilo nájsť dôstojnú náhradu. Slovenská speváčka, žijúca v Prahe, Lucia Šoralová prispela k reštartu NEŘEŽ-u, ktorý nabral druhý dych a opäť ponúka fanúšikom skladby plné hlbokých posolstiev. Pôvodní členovia Vít Sázavský a Zdeněk Vrešťál spolu s Luciou naspievali nový album s názvom ZLOM plný nádherných piesní. Obsahuje 12 prevažne autorských skladieb od Zdenka Vrešťála a Lucie Šoralovej a so zaujímavými hosťujúcimi autormi (Ondřej Soukup alebo Silvia Kaščáková). Pokrstili ho na svojom zatiaľ jedinom slovenskom koncerte 24. apríla 2019             v Ateliéri Babylon. Nenechajte si ujsť tento hudobný zážitok, ktorý prekvapuje žánrovou pestrosťou!
V prípade nepriaznivého počasia sa koncert presúva do divadelnej sály Domu kultúry.

PSÍ OSTROV
12.07.2019, 21:15 h., Tatranská Lomnica- mestský park
FILM/USA/DE/2018/101 min. Premietanie filmu pod holým nebom v rámci Tatranského letného kina. Vstup voľný .

PUTOVANIE ZA HISTÓRIU VYŠNÝCH HÁGOV
13.07.2019, 09:30 h., Vyšné Hágy - zraz pred budovou TEŽ
Kultúrno-turistická prechádzka po okruhu pamiatok a zaujímavostiach. Prehliadka zámočku kniežaťa Hohenlohe, budovy z roku 1890, najvyššie položeného tunela a ZŠ na Slovensku, veľkolepého sanatória, ihriska medzinárodného volejbalového turnaja a iné. Organizátor: Agentúra Vietor tatranský, +421 949 202 493. Predpredaj v Múzeu tatranskej kinematografie a fotografie, ku každej vstupenke 10 % zľava na konzumáciu v Kaviarni a čajovni u VLKA a nákup v Galérií Tatranský šperk. Cena 4€, V predpredaji 3€.

BLŠÍ TRH A ZBERATEĽSKÁ BURZA STAROŽITNOSTÍ
13.07.2019, 10:00 h., Parkovisko pri Bille Poprad
POD ZÁŠTITOU PRIMÁTORA MESTA POPRAD. „Príďte predať, kúpiť, vymeniť zberateľské zaujímavosti, kuriozity ale aj predmety z domácností alebo sa iba stretnúť..“ Vstup voľný / Info:  0903621610, 0910890303.

TATRANSKÝ OLDTIMER 2019
13.07.2019, od 10:00 h., Strážky, Ždiar, Tatranská Lomnica
Príďte si pozrieť výstavu historických vozidiel v rámci IV. ročníka zrazu veteránov, Concourse d´elegance o pohár primátora Vysokých Tatier.
Stručný program:
10:00-12:00 Kaštiel Strážky  -  výstava veteránov v parku
12:30-14:30 Ždiar – Strachan Ski Centrum - výstava veteránov
14:00-17:30 Tatranská Lomnica, park
    • Swingový koncert- Sestry Havelkovy  & Orchestr z Prahy
    • Výstava veteránov
    • Concours d´elegance o Pohár primátora Vysokých Tatier
Vstup voľný.

ALADINOVA ZÁZRAČNÁ LAMPA / Divadlo Clipperton BB
13.07.2019, 10:00 h., Námestie sv. Egídia Poprad
Humorne spracovaná hraná rozprávka pre malých aj veľkých divákov v podaní hercov divadla CLIPPERTON z Banskej Bystrice.
Vstup voľný.

DOBRODRUŽNÉ VÍKENDY
13.-14.07.2019, od 12.00 h.,  Skalnaté pleso- Eko - mini - park Svištia krajinka
Počas letných prázdnin je pre vaše deti pripravený víkendový animačný program od piatku až do nedele na Skalnatom plese pod názvom \"Dobrodružné víkendy\". V piatok budú mať vaše deti možnosť spoznať prírodu, vypočuť si zaujímavé rozprávanie o Tatrách, zvieratkách a rastlinách v okolí Skalnatého plesa so skutočným strážcom prírody. Každú sobotu budú môcť zažiť pravú tatranskú zábavu s maskotmi a animátormi. Tak isto sa budú môcť zapojiť do programu kamzíčej olympiády a  do rôznych súťaží o skvelé ceny. V nedeľu ich budú čakať tatranské tvorivé dielne, ktorých podstatou je maľovanie a kreatívna tvorba diel na tému tatranských rozprávok a povestí.
Každý piatok   - 12:00 - 15:00   - Divočina so strážcom prírody
Každú sobotu  - 12:00 - 15:00   - Kamzíčia olympiáda
Každú nedeľu  - 12:00 - 15:00   - Tatranské tvorivé dielne 
Bližšie informácie na www.vt.sk

LETNÝ VÍKENDOVÝ PROGRAM
13.-14.07.2019, od 13:00 h., AQUACITY POPRAD
Letné osvieženie, horúce slnko a jedinečná zábava pri víkendových programoch. Koncerty, tanečné vystúpenia, detské programy, autogramiády, penové párty, zažite zábavné Aquastické leto v AquaCity Poprad.
PROGRAM:
13.7.2019 SOBOTA
13:00    JÁN KOČIŠ – exhibičné vystúpenie a Trial show Majstra sveta v cyklotriale
15:00    KUNG FU PANDA – víkendový detský program a diskotéka s maskotmi na detské pesničky
14.7.2019 NEDEĽA
13:00    KÚZELNÍK TALOSTAN – kúzla a triky kúzelníka Talostana s balónovou show
15:00    KUNG FU PANDA – víkendový detský program a diskotéka s maskotmi na detské pesničky
Viac informácií nájdete na  https://aquacity.sk/

SESTRY HAVELKOVE
13.07.2019, 14:00 h.,  Tatranská Lomnica – mestský park
Koncert retro kapely z Prahy(CZ).  Organizátor: Región Vysoké Tatry www.regiontatry.sk, Dramaturgia a produkcia: Mesto Vysoké Tatry- oddelenie kultúry a športu +421 52 4780 455-6 www.vysoketatry.sk , Facebook: Vysoké Tatry kultúra šport . Podujatia sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.
Vstup voľný.

75 TAJOMSTIEV LANOVKY
13.07.2019, 19:00 Skalnaté Pleso
Ponorte sa do histórie a odhaľte s nami 75 tajomstiev tatranskej lanovky pomocou jedinečného zážitku.
Zažite magickú atmosféru, vráťte sa v časoch tatranských a odhaľte zákutia stanice lanovky. Takúto možnosť máte úž túto zimnú sezónu v rámci osláv 75. výročia. Preto nepremeškajte príležitosť, vyberte si jeden z termínov a príďte si užiť zážitkový večer na Skalnaté Pleso.
Je to už 75 rokov, odkedy prvýkrát vyšla kabínková lanovka zo stanice Skalnaté pleso a dopravila sa na najvyššie položenú stanicu Lomnický štít vo výške 2634 m.n.m. V roku 1941 v predvianočnom období, presne 20. decembra, sa začala písať história vysokotatranskej lanovej kabínovej dráhy, ktorá sa v tom období pýšila niekoľkými svetovými prvenstvami.
Pridajte sa k nám a spoločne vzdáme lanovke úctu, prejavíme vďačnosť jej staviteľom a oslávime krásne 75. narodeniny. Počas piatich termínov máte možnosť absolvovať jazdu nočnou lanovkou na Skalnaté Pleso, ktorá sa koná len pri tejto výnimočnej príležitosti.
Podujatie prebieha na Skalnatom plese, kam sa dopravíte lanovkami z nástupnej stanice Tatranská Lomnica. Čaká vás nočná jazda s krásnymi pohľadmi na hviezdnu oblohu a vysvietený Poprad. Môžete sa tešiť na výstavu dokumentárnych fotografií z čias výstavby lanovky, ako aj prác architekta Dušana Jurkoviča, návštevu starej strojovne lanovky so sprievodcom alebo si pripomenúť históriu lanovkovej dráhy vďaka premietanému úryvku z dokumentárneho filmu Príbeh jednej lanovky. Pôžitok umocní výhľad na okolité masívne štíty a panorámu južnej strany z vyhliadkovej veže nad galériou Encián.
Zakúpite v Informačnom centre Tatranská Lomnica 
+421 903 112 200, info@vt.sk
Tip na záver: Odporúčame zvoliť teplé oblečenie a pevnú obuv, nakoľko prehliadka prebieha vo voľnom teréne.

DAWN WALL
13.07.2019, 19:00 h., Kaviareň a čajovňa u Vlka
Film/USA/100min/2017/ réžia Josh Lowell a Pete Mortimer . Filmové premietanie festivalu Hory a mesto. Organizátor : Kaviareň a čajovňa U VLKA , rezervácie uvlka@kaviarenacajovnauvlka.sk, +421908704412. Vstupné 1 €.

PIADINOŽKA
13.07.2019, 20.00 h., Červený kláštor - kúpele Smerdžonka
ANIMOVANÁ RODINNÁ ROZPRÁVKA/2018/96 min. Tešiť sa môžete na filmy a rozprávky v rámci kúpeľného kina na čerstvom vzduchu 2019. Vstupné: Deti od 12 rokov a dospelí: 2 € ,
Rodinný balík 2 dospelí a 2 deti nad 12 rokov: 5 € , Deti do 12 rokov: ZADARMO.
Viac informácií na https://kupelecks.sk/

FILMY NA PLÁTNE / MUŽI V NÁDEJI
13.07.2019, 21:00 h., Námestie sv. Egídia Poprad
ČR / Komédia / 110 min / 2011. Šarmantný bonviván Rudolf úspešne uplatňuje svoju divokú teóriu o účinku nevery v každodennej praxi, a to s elánom, ktorý je u čerstvého šesťdesiatnika až závideniahodný. O to viac ale nechápe naivitu svojho neznesiteľne korektného zaťa Ondreja, ktorý pre neustále svedomité vykonávanie povinností nevníma, ako nebezpečne sa jeho žena Alica začína nudiť.
Réžia: Jiří Vejdělek,  Scénar: Jiří Vejdělek;  Kamera: Martin Šácha; Hudba: Jan P. Muchow; Hrajú: Jiří Macháček, Bolek Polívka, Vica Kerekes, Petra Hřebíčková, Simona Stašová, Lukáš Langmajer, Hynek Čermák, Michal Novotný, Emma Smetana, Ester Kočičková, Eliška Křenková, Ondřej Zach, Filip Antonio a ďalší.  Vstup voľný.

PUTOVANIE ZA HISTÓRIOU TATRANSKEJ LOMNICE

14.07.2019, 09:30 h., Tatranská Lomnica- zraz pred budovou TEŽ
Kultúrno-turistická prechádzka po okruhu pamiatok a zaujímavostiach. Prehliadka chalúpky p. Čenkovej, najstaršieho hotela Tatranskej Lomnice, miesta s prvým bazénom vo Vysokých Tatrách, grandhotela v ktorom prespal i T.G. Masaryk, stavby architekta Dušana Jurčoviča a iné. Organizátor: Agentúra Vietor tatranský, +421 949 202 493. Predpredaj v Múzeu tatranskej kinematografie a fotografie, ku každej vstupenke 10 % zľava na konzumáciu v Kaviarni a čajovni u VLKA a nákup v Galérií Tatranský šperk.
Cena:  4€, v predpredaji 3€.

MALÝ ŠTRBSKÝ MARATÓN
14.07.2019, 09:30 h., Štrba
Organizátori 31 km cestného behu zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť pozývajú všetkých nadšencov vytrvalostných behov na bežecké podujatie. Pre fanúšikov kratších tratí je pripravená 10 km trať zo Štrby cez Šuňavu a tí mladší môžu súťažiť v uliciach obce Štrba.
Časový harmonogram :
6:00 - 8:00 - dovoz pretekárov od vlakových a autobusových spojov,
do 8:30 - prezentácia pretekárov,
9:30 - štart cestného behu na 31 km a 10 km,
9:40 - štart žiackych kategórií,
od 10:00 - moderovaný program na obrátke v Liptovskej Tepličke,
12:45 - predpokladaný čas vyhlásenia oficiálnych výsledkov,
žrebovanie tomboly pre divákov,
13:00 - odvoz pretekárov na železničnú stanicu v Štrbe.
Podujatie je súčasťou série Tatry v pohybe - Prestige Tour.
Viac informácií nájdete na www.maraton.skstrba.sk 

JAZDA HISTORICKOU ELEKTRIČKOU - TROJČA
14.07.2019, od 10:35 h., Poprad Tatry- Starý Smokovec- Štrbské Pleso - Tatranská Lomnica
Odvezte sa historickými električkami Kométa a Trojča z Popradu a Vysokých Tatier každú nedeľu. Historická električka Trojča bude premávať medzi stanicami Poprad-Tatry - Starý Smokovec - Štrbské pleso - Tatranská Lomnica.
Odchody električky TROJČA:
Poprad-Tatry, smer Starý Smokovec:         10:35
Starý Smokovec, smer Poprad-Tatry :        11:28
Poprad-Tatry, smer Starý Smokovec:         12:00
Starý Smokovec, smer Štrbské Pleso:        12:30
Štrbské Pleso , smer Starý Smokovec        13:40
Starý Smokovec, smer Tatranská Lomnica:     14:50
Tatranská Lomnica, smer Starý Smokovec:     15:40
Starý Smokovec, smer Poprad-Tatry:         16:10
Cestovné lístky: Zvýhodnený MAXI celodenný 10 €. Základný, jednosmerný, jedno pásmo: dospelá osoba 3 € a dieťa 2 € . Cena lístka je za jedno pásmo jednosmerne. Pre každé ďalšie, aj len začaté pásmo je potrebné si kúpiť ďalší základný lístok. Sieťový lístok platí na všetky jazdy historickej súpravy v daný kalendárny deň. Vo vlaku neplatia režijné výhody, bezplatná preprava ani iné zľavy. Cestovné lístky predáva sprievodca na nástupišti pred električkou. Na jednotlivých zastávkach na trase električka zastavuje na znamenie.
Ďalšie informácie na: www.regiontatry.sk a www.tatranskakometa.sk

ODPUSTOVÉ POPOLUDNIE
14.07.2019, 15:00 h., Futbalové ihrisko Nová Ľubovňa
Obec Nová Ľubovňa vás pozýva na Odpustové popoludnie. Rezervujte si popoludňajší čas na spoločné stretnutie na futbalovom ihrisku, pri dobrej hudbe a sviatočnej atmosfére.
PROGRAM:
15:00 - Dorotka z Fidorkova , Interaktívne predstavenie pre deti Obluda Maškrtnica a MiniDisko z Fidorkova
16:00 – prestávka
17:00- koncert skupiny INEKAFE
Bližšie informácie na  https://www.novalubovna.sk/clanky-detail/pozyvame-vas-na-odpustove-popoludnie-14-7-2019/.

SPOMIENKOVÁ SV. OMŠA

14.07.2019, 15:00 h., Tatranská Polianka- Sliezsky dom
Spomienka na návštevu Jána Pavla II. na Sliezskom dome v roku 1995. Organizátor: Rímskokatolícka cirkev, farnosť Vysoké Tatry, 052 4425 174.

FOLKLÓRNY SÚBOR ČARNICA 
14.07.2019, 15:00 h., Námestie sv. Egídia Poprad
Na košickej kultúrnej scéne pôsobí Čarnica nepretržite už 60 rokov a za túto dobu sa v nej vystriedalo množstvo nadšených tanečníkov, tanečníc, spevákov, speváčok, muzikantov a muzikantiek. Spoločným znakom všetkých bola a je láska k ľudovej piesni, hudbe a tancu.
V prípade nepriaznivého počasia sa koncert presúva do divadelnej sály Domu kultúry.

SNEHULIENKA
14. 07. 2019, 16:00 h.,  Kláštor kartuziánov v obci Červený Kláštor
Divadlo na doske, klauniáda pre deti/ Rozprávková klauniáda pre deti je plná zaujímavých nápadov s množstvom humoru, pesničiek s peknými známymi melódiami, so živou hudbou doprevádzanou zaujímavým nástrojom. Vstupné: 3 €.

VÝSTAVY

Výstava potrvá do 28.júla
MARIANO CHELO - LINEA DI MARE (MORSKÁ ČIARA)
Tatranská galéria - Artklub
Výstava v rámci VII. ročníka Festivalu Viva Italia.

25. mája - 22. augusta 2019
TERAKOTOVÁ ARMÁDA
Tatranská galéria Poprad
Výstava ukáže verejnosti úžasný pohľad do hrobky prvého čínskeho cisára, ktorý dokázal zjednotiť Čínu a ukončil tak obdobie chaosu medzi všetkými čínskymi štátmi. Jeho terakotová armáda sa označuje ako ôsmy div sveta a pri jej objavení v roku 1974 sa našlo viac ako 8 tisíc bojovníkov! Na výstave sa návštevníci môžu dozvedieť o živote prvého čínskeho cisára, detailne si prehliadnuť prepracované sochy hlinených vojakov a koňov v životnej veľkosti, ktoré boli dovezené priamo z oblasti Si-anu v Číne. Výstava je putovná a nadväzuje na výstavy, ktoré sa konali v Českej republike, konkrétne v mestách Karlove Vary, Zlín, Olomouc, Most, Kladno, Ostrava a Pardubice. Doposiaľ výstavu navštívilo viac ako 70 000 návštevníkov. Cieľom aktivity je oživiť kultúrny život v Prešovskom kraji a priblížiť ôsmy div sveta našim občanom.

21.6.- 6.9.2019
RUSKINOVCE ZANIKNUTÉ SPIŠSKÉ MESTEČKO
Výstavná sieň múzea, ul. Dr. Alexandra č. 11, Kežmarok
Karpatsko nemecký spolok na Slovensku, SNM - Múzeum kultúry karpatských Nemcov a PSK - Múzeum v Kežmarku Vás pozývajú na výstavu RUSKINOVCE - zaniknuté spišské mestečko.

13.6.-30.9.2019
OD ZRNKA K CHLEBU
Stará Ľubovňa, Skanzen pod hradom Ľubovňa
Výstava poľnohospodárskeho náradia vo výstavnej miestnosti Hájovňa v skanzene pod hradom Ľubovňa.
Cesta od zasiatia obilného zrnka do zeme až po voňavý čerstvo upečený chlieb bola mimoriadne náročná a vyžadovala si zapojenie všetkých členov rodiny do poľnohospodárskych prác. Každoročný cyklus prác sa začínal už počas jesene a opakoval sa rok čo rok. Ľudia mali len jedno želanie, o ktoré s pokorou a úctou prosili Boha. Nech dá, aby neúnavná a usilovná práca v spojení s priaznivým počasím priniesla vytúženú úrodu. Web: https://www.facebook.com/events/468660797210474/.

18.05.2019 – 30.9.2019, čas: 9.00 – 17.00
HISTORICKÉ REMESLO OD PRAVEKU PO SÚČASNOSŤ
Podtatranské múzeum Poprad
Súkromná stredná umelecká škola Hodruša-Hámre realizovala viacero projektov v úzkej spolupráci s Archeologickým múzeom v Bratislave, čím dokázali oživiť stopy dávnej histórie, a to napríklad výrobou repliky keltského meča starého 2200 rokov. Tento meč, ale aj ďalšie precízne spracované napodobeniny historických artefaktov, budú sprístupnené na výstave, ktorá dokazuje, že aj vďaka talentovaným žiakom umelecké remeslá pomáhajú cítiť históriu. Výstava je sprístupnená návštevníkom múzea počas otváracích hodín múzea. Vstupné: zahrnuté v cene vstupenky do múzea.
Kontakt: tel. č.: +421 52 772 1924; e-mail: sekretariat@muzeumpp.sk; www.muzeumpp.sk .
Zmena programu vyhradená.

Do 29.10.2019
MAJSTRI ĽUDOVEJ UMELECKEJ VÝROBY
UĽUV Tatranská Lomnica
Nová výstava Majstri ľudovej umeleckej výroby za rok 2018 II., ktorá bude  sprístupnená v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici do 29. októbra 2019. Návštevníkom predstavuje ukážku tvorby druhých troch zo šestice výrobcov, ktorí získali titul majster ľudovej umeleckej výroby za rok 2018 – Halinu Grešlíkovú (tkanie na krosnách), Pavla Gregora (výroba zo slamy) a Igora Prilinského (výroba zo slamy). WEB : http://www.uluv.sk/sk/

Výstava potrvá do 30. septembra 2019
ČARO DETSTVA
Podtatranské múzeum v Poprade
Podtatranské múzeum v Poprade pripravilo pre svojich návštevníkov zaujímavú zberateľskú výstavu pod názvom Čaro detstva. Výstava predstavuje súkromnú zbierku pani Alice Tokarčíkovej, zberateľky starožitností z Hanisky pri Prešove.
Pani Tokarčíková je držiteľkou šiestich certifikovaných rekordov zapísaných v Knihe slovenských rekordov a patrí jej aj siedmy certifikát  TOP zberateľka Slovenska.
Najpočetnejšiu časť jej  zbierky  tvoria dečky a obrusy, ktorých má  520 exemplárov, plyšové hračky a bábiky z porcelánu, dámske bavlnené vyšívané vreckovky, ako jediná na Slovensku zbiera  plesové kabelky  ručne vyšívané korálikmi. Pozoruhodná je aj jej zbierka ručne vyšívaných gobelínových obrazov, ktorých má 135 a certifikát so zápisom do knihy rekordov získala aj za neveľkú 16 kusovú kolekciu strojovo tkaných tapisérií, okrem toho zbiera aj starožitný porcelán, obrazy čí plesové šaty.
Podtatranské múzeum sa rozhodlo vystaviť, vo svojich priestoroch na ulici Vajanského  72/4, predovšetkým jej zbierku hračiek, ide hlavne o porcelánové bábiky a plyšové medvedíky, nakoľko práve tieto hračky veľmi často robili radosť deťom pod vianočným stromčekom. A keďže sa blíži čas Vianoc, radi by sme pozvali  nielen detských ale aj dospelých návštevníkov na prehliadku výstavy, ktorá ich vráti v čase, do dôb detstva a vyvolá  nostalgické spomienky na ich najobľúbenejšie hračky. Keďže každá hračka zo zbierky pani Tokarčíkovej má svoj vlastný príbeh a mnohé pochádzajú z rôznych krajín celého sveta, uvidíte hračky napr. z Japonska, Činy, Ruska, USA, Nemecka, Rakúska, Talianska, ale aj arabských krajín. Nakoľko mnohé z vystavených exemplárov sú skutočne unikátne a vzácne a návštevník ich bude môcť obdivovať len vo vitrínach, rozhodli sme sa našu výstavu obohatiť aj o takzvaný detský kútik, kde budú pre deti k dispozícii hračky priamo určené na hranie, takže  o zážitok pohrať sa v múzeu neprídu ani naši najmenší návštevníci.
Celý mesiac – stála expozícia
OTVÁRACIE HODINY: Po: ZATVORENÉ,  Ut: 10:00 - 14:00, St - Št: ZATVORENÉ, Pi: 13:00 - 17:00, So:10:00 - 14:00, Ne:10:00 - 17:00

MESTSKÁ VÝSTAVNÁ SIEŇ VILA FLÓRA STARÝ SMOKOVEC
TATRY V UMENÍ
Stála expozícia s tematikou Tatier zo zbierok Tatranskej galérie. Výstava je prierezom diel slovenských a
českých autorov od polovice 19. storočia až po súčasnosť.
21.6. – 8.9.2019
IVAN URBANOVIČ – NANGA PARBAT 8125M
Vila Flóra Starý Smokovec
Výstava fotografií z prvých expedícií tatranských horolezcov na Nanga Parbat 8125 m v rokoch 1969 a 1971.

Celý mesiac (okrem pondelkov) 09:00 – 18:00
TATRANSKÝ ŠPERK
Starý Smokovec – Vila Flóra
Stála predajná expozícia šperkov a ďalších umeleckých a remeselných výrobkov s tatranskou tematikou od autorov žijúcich a pôsobiacich vo Vysokých Tatrách.
Organizátor: Galéria Tatranský šperk Starý Smokovec +421 904 126 540

Celý mesiac denne 11:00 – 16:00
PORTRÉTY ŽIVOTA
Tatranská Lomnica – Hotel Slovan, Reštaurácia
Výstava fotoobrazov slovenského fotografa Mareka Molnára s témou rodiny.
Organizátor: Photo ESSENTIA studio, www.photoessentia.sk, + 421 948 20 40 50, Hotel SLOVAN Tatranská Lomnica, www.hotelslovan.sk   Vstup voľný

Celý mesiac - celodenne
TATRANSKÝ PRÍBEH
Starý Smokovec - Grandhotel
Výstava foto obrazov fotografa Mikuláša Jacečka s akcentom na veternú kalamitu vo Vysokých Tatrách.
Organizátori: Mesto Vysoké Tatry a Grandhotel Starý Smokovec +421 52 478 00 00 www.grandhotel.sk   Vstup voľný.

ODKRYTÉ HODNOTY
Tatranská galéria, Poprad, Elektráreň, Hviezdoslavova 12
Stála expozícia 115 diel z depozitu Tatranskej galérie v Poprade. www.tatragaleria.sk